تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

معرفی روش های انتخاب یخساز آزمایشگاه

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۹٫۰۸

یخساز ها در محیط های آزمایشگاهی برای خنک نگهداشتن نمونه های آزمایشی مورد استفاده قرار میگیرند. بدلیل اینکه نمونه های آزمایشی در آزمایشگاه ها طور پیوسته افزایش پیدا میکند اغلب آزمایشگاه داران در انتخاب یخساز برای آزمایشگاه به شک و شبهه می افتند. به همین علت در این مطلب از سایت تلاش میکنیم تا شما را با یخسازهای مناسب در آزمایشگاه آشنا کنیم. بدین منظور میتوانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

دلایل استفاده از یخساز در آزمایشگاه

عموماً یخسازها لوازم الکترونیکی هستند که یخ را در کوتاه ترین زمان ممکن تولید میکنند و میتوانند مقدار حجم بالایی از یخ را در کوتاه ترین زمان ممکن آماده کنند. عموماً یخسازهای فریزر برای تولید حجم انبوهی از یخ مناسب نیستند ؛ چرا که این نوع دستگاه ها سرعت کندی در تولید یخ داشته و نمیتوانند از پس تولید چندین کیلو یخ حبه ای باشند.

نگهداری نمونه های آزمایشگاهی در یخ

« نگهداری نمونه های آزمایشگاهی در یخ »

مقایسه یخساز پودری یا آزمایشگاهی

عموما بخش زیادی از آزمایشگاه ها از یکی از دو نوع تنوع یخساز حبه ای و پودری استفاده میکنند. شما نیز قبل از تهیه یخساز نسبت به انتخاب تنوع هوشیار باشید. یخسازهای حبه ای از قابلیت تولید یخ به اندازه ۵ تا ۱۰ سانتی متر برخوردار بوده و برای استفاده های آزمایشگاهی و پزشکی مناسب به نظر میرسند. در صورت استفاده از آب مقطر یخ های این نوع دستگاه ها بصورت بلوری تولید شده و سرعت ذوب شدگی کندتری نسبت به یخ های دارند.

یخ های پودری بدلیل ماهیت ساختاری خود اغلب تماس مستقیمی با نمونه های آزمایشی ، واکسن ها و داروها دارند و این موضوع به سریعتر خنک شدن نمونه ها کمک میکند. یخ پودری را میتوان درون کیسه های پلاستیکی ریخته و حجم مورد علاقه خود را تولید کنید. یخ های پودری ساختار نرمی داشته و درون خود رطوبت بالا دارند. علاوه بر این یخهای پودری سرما را بصورت وسیع و یکنواخت در محیط مورد استفاده پخش میکنند.

مکان قرار گیری و ظرفیت یخساز آزمایشگاهی

قبل از تهیه یخسازهای آزمایشگاهی باید به این موضوع توجه کنید که چه مقدار یخ در روز نیاز دارید؟ با محاسبه میزان استفاده و و مقایسه ظرفیت یخسازهای متداول میتوانید مناسب ترین یخساز را برای آزمایشگاه خود انتخاب و خرید کنید. عموماً ظرفیت یخسازها با توجه به مقیاس تولید آنها در ۲۴ ساعت در نظر گرفته میشود.

موضوع دوم محل قرارگیری یخساز در آزمایشگاه است. معمولاً یخسازها برای کاکرد صحیح به لوله کشی آب شهری نیاز دارند. به همین علت جابجایی یخساز به مکان های دیگر هزینه های زیادی را برای شما در بر خواهد داشت. در هنگام نصب یخساز به شیب محیط قرارگیری توجه کنید ؛ چرا که آب اضافه یخساز باید از دستگاه خارج شود در غیر این صورت نیاز به خرید پمپ انتقال آب خواهد بود و این موضوع سبب افزایش هزینه های شما خواهد شد.

یخساز مناسب برای آزمایشگاه

« یخساز مناسب برای آزمایشگاه »

راهنمای انتخاب یخساز آزمایشگاه

توصیه میشود قبل از تهیه یخساز به مورد زیر توجه کنید:

بدنه و قعات یخساز

آلومینیوم و استیل دو نوع فلزی هستند که هبچ هیچ وجه واکنش منفی بر جای نمیگدارند. به همین علت یخ های تولید شده کاملاً مطابق با بخشنامه های بهداشتی بوده و به هیچ عنوان تاثیر منفی بر بدن انسان بر جای نمیگذارند. علاوه بر این شستشو و ضدعفونی فلز استیل به مراتب آسان تر می باشد. به همین دلیل یخساز انتخابی شما بهتر است ساختاری از فلز استیل داشته باشد.

علاوه بر این کیفیت ساخت و مونتاژ نیز تاثیر مستقیمی بر طول عمر دستگاه خواهد داشت. به همین علت پیشنهاد میشود تا قبل از تهیه یخساز آزمایشگاهی به این موارد نیز توجه کنید.

موتور آلات سرمایشی دستگاه

موتور و کمپرسور استفاده شده در دستگاه یخساز در صورتیکه از نمونه های ارزان قیمت استفاده شود به مرور زمان سبب کاهش عملکرد و ایجاد نویز و صدا در آن میشود. بهترین مارک های موجود در بازار عبارتند از دانفوس ، بیتزر ، کالترون ، تکامسه و … که بهتر است قبل از خرید یخساز به نوع موتور نیز توجه کنید. استفاده از یخسازها با موتورآلات نامعتبر سبب بروز مشکلات در آینده میشود.

گارانتی و خدمات پس از فروش

گارانتی و خدمات پس از فروش معقوله ایست که در اغلب محصولات متعبر و با کیفیت بعنوان ملاک در نظر گفته میشود. دستگاه های یخساز گارانتی دار عموماً نسبت به محصولات بدون گارانتی کیفیت بهتری داشته و بیشتر میتوان روی آنها حساب کرد. پیشنهاد ما این است که یخساز با گارانتی و خدمات پس از فروش واقعی تهیه کنید.