تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آموزش احداث گلخانه کاکتوس بهمراه روش کشت کاکتوس

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۵٫۰۷

با توجه به ایجاد زیر ساخت های لازم بسیاری از افراد در سال های اخیر با توجه به رشد میدانی نگهداری کاکتوس در خانه در منزل خود کاکتوس نگهداری میکنند. در این مطلب ما به شما آموزش میدهیم تا یک گلخانه پرورش کاکتوس را بتوانید راه اندازی کرده و به آسانی بتوانید اقدام به کشت و پرورش کاکتوس نمایید.

چرا در گلخانه کاکتوس پرورش میدهند؟

زمانیکه اسم " کاکتوس " در ذهن هر مخاطب القاء میشود ، فرد یاد استقامت و دوام بالای گیاه مورد نظر می افتد. اما این استقامت و دوام بالا به هیچ وجه با پرورش این گیاه در گلخانه همخوانی نداشته و این موضوع باعث تعجب این افراد میشود! دلیل پرورش کاکتوس در گلخانه ها به شرایط جوی نامساعد محیط برمیگردد ؛ با اینکه گاگتوس گیاهی بسیار مقاوم است لاکن این گیاه در مقابل سرمای زمستان دوام نداشته و سریعاً از بین میرود. این گیاهان در مقابل بارندگی نیز کم استقامت بوده و تنها تعداد بسیار محدودی از کاکتوس ها وجود دارد که در برابر رطوبت و سرما دوام می آورند.

کشت انواع کاکتوس

« احداث گلخانه کاکتوس »

تجهیزات مورد نیاز برای احداث سالن پرورش کاکتوس

برای احداث یک گلخانه مخصوص کشت کاکتوس به لوازم گرماشی ، سیستم های اندازه گیری دما ، تهویه مطبوع ، سیستم های سرماساز و خنک کننده ، لوازم آبیاری و... مورد استفاده قرار میگیرند. اما مهمترین مورد تامین گرما و نور در پرورش کاکتوس از تمامی موارد مهم تر هستند. در ادامه این موضوع بررسی هر کدام از این موارد خواهیم پرداخت.

لوازم گرمایشی گلخانه کاکتوس

پرورش کاکتوس در اکثر نقاط ایران کار سختی نیست ؛ چرا که در تمامی مناطق کشور نور و گرما وجود دارد. اما در مناطقی که آب و هوای سردسیر دارند حتماً باید برای گلخانه تجهیزات گرمایشی و هیتر گلخانه تهیه کرد. در زمان نصب هیتر باید دقت شود که دودکش آن به سمت بیرون از گلخانه کشیده شود تا گازهای مضر نتوانند در داخل گلخانه پخش شوند.

با توجه به میزان کشت و شهر محل احداث گلخانه نمیتوانیم بگوییم که کدام یک از هیتر های گلخانه برای شما مناسب است ؛ این موضوع را باید خود شما به آن پی ببرید.

پوشش گلخانه کاکتوس

کاکتوس ها برخلاف سایر گیاهان به نور و گرما علاقه زیادی دارند! به همین علت است که این گیاهان در کویر ها به چشم میخورند. بسیاری از گلخانه ها به انواع سیستم های سرمایشی نیاز دارند ؛ این در حالیست که احداث گلخانه کاکتوس به این هزینه ها نیازمند نیست. پوشش اغلب گلخانه های کاکتوس پلاستیک UV است.

گلخانه پرورش کاکتوس

« گلخانه پرورش کاکتوس »

ابعاد سالن کشت کاکتوس

ابعاد سالن کشت کاکتوس به خود شما بستگی دارد. اینکه چه مقدار قرار است گیاه کاکتوس پرورش دهید و یا چه تعداد لوازم گرماشی قرار است به سالن خود اضافه کنید بر روی ابعاد سالن تاثیر گذار است. به این نکته توجه کنید که طول گلخانه در زمان احداث کاملاً آزاد است ؛ اما عرض و ارتفاع باید با حساسیت بیشتری انتخاب شوند. توصیه می کنیم که ارتفاع را به اندازه یک سوم عرض گلخانه در نظر بگیرید. برای مثال درصورتیکه عرض گلخانه شما حدود ۶ متر است بهتر است ارتفاع ۲ متری را در نظر بگیرید. چرا که در این صورت هوای گرم در بالای گلخانه جمع میشوند و اگر سقف گلخانه بلند باشد گرما در جایی متمرکز میشود که روی کاکتوس اثر گذار نیست.

دلیل انتخاب پلاستیک UV در احداث گلخانه

نایلون های یو وی پلاستیک معمولی نیستند ؛ چرا که این نوع نایلون ها مانند فیلتر عمل کرده و فضای کاملاً استاندارد برای رشد کاکتوس ها به وجود می آورند. در زمان ساخت گلخانه بهتر است از نایلون های UV سبز استفاده کنید.

میزان نور در گلخانه کاکتوس

بسته به شهر احداث گلخانه ، پیک نوردهی به کاکتوس ها متغیر است. درصورتکیه که گلخانه شما روزانه شش ساعت نور دریافت میکنند نیازی به نوردهی به سالن نیست ؛ اما درصورتیکه شما در شهرهای سرد سکونت دارید میوانید از نور مصنوعی استفاده کنید. میزان نور لازم برای گلخانه های کاکتوس حدود ۵ الی ۱۰ فوت شمع است.

تهویه سالن کشت کاکتوس

در سیستم گلخانه که فضای بسته دارد تهویه جزو موارد اصلی به شمار میرود. مخصوصاً که گلخانه کاکتوس گرم و کم رطوبت است. حتی اگر که گلخانه بسیار کوچکی دارید باز هم باید به فکر تهویه محوطه گلخانه باشید. اگر تصمیم دارید که گلخانه بزرگ و مجهز بسازید باید از فن های بزرگ و قدرتمند استفاده کنید.

احداث گلخانه کاکتوس

« احداث گلخانه کاکتوس »

روش کشت و پرورش کاکتوس

از آنجایی که کشت کاکتوس دردسر خاصی ندارد میتوان آن را به آسانی کشت کرده و پرورش داد. پیشنهاد میکنیم که اگر شما تجربه زیادی از کشت کاکتوس ندارید به سراغ کشت بذر کاکتوس نروید. چرا که این روش به مراتب سخت تر از روش قلمه زنی است. همچنین پیشنهاد ما این است که از کاکتوس های گران قیمت برای شروع به کار آغاز نکنید ؛ چرا که هر چه مقدار کاکتوس گران تر باشد شما مجبور هستید سرمایه بیشتری را وارد این کار کنید و احتمال ضرر کردن شما در سایه ابتدای کار و نبود تجربه وجود دارد

آبیاری کاکتوس

کاکتوس ها بهتر است تنها در زمان خشک شدن خاک آبیاری شوند. کشت و پرورش کاکتوس واقعاً کاری بسیار آسان و سود ده است و بدین منظور کافیست قبل از شروع آن اطلاعات کسب کرده و با یک متخصص مشورت کنید.