تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آموزش راه اندازی گلخانه در پشت بام

نوشته شده در ۱۳۹۹٫۰۸٫۰۳

پشت بام بسیاری از واحد های مسکونی به علت داشتن فضای آزاد و عدم استفاده به یکی از مکان های احداث گلخانه در سال های اخیر تبدیل شده است. اگر شما نیز دارای پشت بام بزرگی هستید و رویای این کسب و کار را در سر می پرورانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

احداث گلخانه پشت بام

« احداث گلخانه پشت بام »

برای راه اندازی گلخانه در پشت بام منزل و کاشت گیاهان مختلف میتوانید برای خود شغل دومی را ایجاد کنید. بسیاری از افراد به پرورش گل و گیاه علاقه شدیدی دارند و تنها برای سرگرمی اقدام به راه اندازی گلخانه میکنند. در هر حال راه اندازی گلخانه در پشت بام خانه نیارز به رعایت اصول و نکات مهندسی دارد ؛ خصوصاً این که اگر پشت بام شما بادگیر باشد یک طوفان و باد محلی گلخانه شما را از بین خواهد برد و شما را متضرزر خواهد کرد.

ابتدا باید بررسی کنید که پشت بام منزل تان پیش نیاز های زیر را داشته باشد :

  • آیا پشت بام ساختمان تحمل بار گلخانه را دارد؟
  • آیا پشت بام سطح صاف و بدون شیب دارد؟
  • آیا امکان لوله کشی آب و دسترسی به برق در پشت بام منزلتان وجود دارد؟

شرایط احداث گلخانه پشت بامی

برای استارت احداث گلخانه در پشت بام ، شما به طرح اولیه نیاز خواهید داشت و باید محاسباتی را انجام دهید تا سازه گلخانه شما در مقابل شرایط آب و هوایی مختلف مقاوم باشد.

راه اندازی گلخانه پشت بام

« راه اندازی گلخانه پشت بام »

جهت گلخانه بهتر است به کدام سمت باشد؟

عواملی مانند نور و بار در جهت گیری گلخانه تاثیرگذار می باشد. نیاز است که جهت باد منزل خود را شناسایی کرده و برای گلخانه خود برنامه ریزی کنید. گلخانه ها معمولاً بصورت تونلی اجرا میشوند ؛ اما سقف آنها نباید صاف و مسطح باشد. طول گلخانه بایستی برای مقاومت در مقابل بادهای شدید عمود باشد ، زیرا مقاومت اسکلت گلخانه در جهت عرضی بیشتر از طولی است. در این شرایط تهویه هوای گلخانه نیز بصورت صحیح انجام خواهد شد. اگر طول گلخانه با جهت باد موافق باشد ، در زمان وزش فشار زیادی به سازه وارد خواهد شد و ممکن است سازه آسیب ببیند.

ساختمان شما باید در مکانی باشد که نور آفتاب بتواند به پشت بام بتابد. اگر ساختمان های مجاور باعث ایجاد سایه در ساختمان شما میشوند باید از لامپ های مخصوص نور گلخانه خود را تامین کنید ؛ چرا که وجود نور بسیار در گلخانه ضروری بوده و باعث فتوسنتز گیاهان میشود. برای اینکه به داخل گلخانه نور آفتاب نیز بتابد لازم است که گلخانه در جهت شمالی- جنوبی احداث شود. کشور ما در محدوده عرض جغرافیایی 27 الی 39.5 درجه شمالی واقع شده است. بنابراین برای اینکه در فصل زمستان نیز نور به اندازه کافی و در حد مطلوب به داخل گلخانه نفوذ کند، جهت گلخانه باید در امتداد شمال به جنوب باشد.