تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آموزش راه اندازی گلخانه توت فرنگی

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۷٫۲۳

افزایش جمعیت در جهان باعث گردیده تا تامین غذا و محصولات کشاورزی به دغدغه ای بزرگ در میان دولتمردان تبدیل شود. کشور ایران نیز از این قائده مستثنی نبوده و این موضوع باعث شده تا انواع گلخانه های گل و گیاه و میوه جات تاسیس شود. گلخانه ها محیط هایی کنترل شده هستند که شخص میتواند با مصرف بهینه آب و استفاده از انواع لوازم گرمایشی و سرمایشی با توجه به نوع محصول کشت شده فضا را برای شکوفایی آن آماده کند. تاسیس گلخانه ها باعث گردیده تا گلخانه داران بتوانند در چهار فصل سال اقدام به پرورش محصولات مختلف بپردازند و سودهای خوبی را بدست آورند.

داشتن یک منبع درآمد همیشگی بهمراه سوددهی بالا و تولید محصولات مختلف در چهار فصل سال سبب گردیده تا اشخاص مختلف از سمت کشاورزی سنتی به سمت کشاورزی گلخانه ای حرکت کنند. یکی از محصولات مهمی که در این گلخانه ها پرورش داده میشود توت فرنگی می باشد. این میوه سود دهی در حدود 40 الی 50 درصدی داشته و میتوان آن را در فصول مختلف پرورش داد.

گلخانه توت فرنگی

« گلخانه توت فرنگی »

امکانات مورد نیاز برای راه اندازی گلخانه توت فرنگی

هزینه های احداث گلخانه توت فرنگی با توجه روش پرورش ، مساحت گلخانه ، امکانات و... متفاوت است. لازم به ذکر است که کشاورزی یکی از صنایعی است که فرد میتواند با توجه به بودجه خود اقدام به کسب درآمد کند. یکی از بروزترین روش های کشت توت فرنگی استفاده از روش هیدروپونیک می باشد. در این روش از کشت به هیچ عنوان از خاک استفاده نمیشود و بذر در یک بستر غنی از مواد لازم برای رشد گیاه قرار داده میشود. در صورتیکه علاقه مند به کشت توت فرنگی به شیوه هیدروپونیک هستید باید بدانید که گلخانه های کوچکتر از 5 هزار متر با توجه به هزینه ها سود دهی مناسبی ندارند و به همین دلیل اولین موضوع برای راه اندازی این نوع کشت خرید و یا اجاره زمین می باشد.

پس از رفع محدودیت زمین باید یک بودجه قابل توجه برای خاک برداری ، ایجاد اسکلت فلزی ، عایق بندی و... در نظر گرفته شود. علاوه بر این اقدامات باید عملیاتی برای تامین انرژی ، آبیاری و بستر مناسب برای کشت محصول در نظر بگیرید. استفاده از لوازم گرمایشی مانند هیتر ، رطوبت ساز ، مه پاش ، فن و تهویه و... در گلخانه امری ضروری می باشد.

در نظر داشته باشید که پلاستیک کشیده شده بر روی گلخانه بعد از مدتی فرسوده شده و باید جایگزین شود. عمر پلاستیک ها با توجه به شرایط آب و هوایی و میزان تابش نور آفتاب متغیر است. البته شما میتوانید با هزینه کرد بیشتر گلخانه شیشه ای ایجاد کنید که این مورد در کشور ما زیاد مرسوم نمی باشد.

دریافت مجوز کشت

دریافت مجوزهای کشت موردی است که باید قدم به قدم پیگیر آن شوید. داشتن زمین ، پروانه چاه آب ، تست کیفیت آب و ... میتواند بیش از 20 تا 30 روز زمان ببرد. در صورت داشتن تمامی شرایط اداره کشاورزی مجوز گلخانه را به شما میدهد. پس از دریافت مجوز میتوانید کار خود را آغاز کنید.

درصورتیکه پس از دریافت مجوزهای مربوطه پیشرفت 20 درصدی داشتید میتوانید از بانک از صد میلیون یا یک میلیون وام دریافت کنید.

کشت توت فرنگی

« کشت توت فرنگی »

شروع فرایند تولید توت فرنگی در گلخانه

پس از آنکه تمامی اقدامات لازم را برای راه اندازی گلخانه انجام دادید نوبت به کشت توت فرنگی میرسد. معمولاً بذرهای توت فرنگی از کشورهایی همچون هند ، مجارستان و ... واردات میشود و این موضوع باعث میشود تا قیمت و دوره کشت آنها با هم مقداری متفاوت باشند. معمولاً در هر یک متر مربع حدود 17 بوته توت فرنگی کشت میشود و شما میتوانید با یک ضرب ساده و محاسبه مساحت گلخانه خود میزان بودجه مورد نظر خود را برآورد کنید. حدود هر ده بوته توت فرنگی حدود 4 کیلوگرم محصول در سال میدهد و از این رو یک گلخانه 5 هزار متری میتواند بین حدود 48 الی 52 تن توت فرنگی در سال بدهد. بهتر است بدانید که قیمت بالای توت فرنپی در ایران این تضمین را به شما میدهد که تمامی سرمایه صرف شده در گلخانه بعد از 2 الی 3 سال برای شما بازگردد.  البته بوته های این میوه باید دو سال یک بار جوانسازی شوند تا از حجم و میزان محصولات کاسته نشود. در صورتیکه تمامی مراحل خرید بذر ، کاشت ، رشد و برداشت به درستی انجام شود و گیاهان گلخانه شما به هیچ ویروس یا عامل آلوده مبتلا نباشد شما در هر هکتار حدود 18 تن محصول برداشت می کنید. توت فرنگی ها برای رشد به آب زیادی نیاز دارند ؛ از این رو اگر نتوانید آب به اندازه به آن بدهید محصولات نهایی کوچک خواهند بود.

بهترین زمان برای کشت توت فرنگی

در صورتیکه بوته های توت فرنگی را در پاییز بکارید محصولات در تابستان سال بعد قابل برداشت خواهند بود. خاک مناسب برای این میوه سبک شنی با مواد مغذی زیاد و همچنین زهکشی ایده آل است.

فرایند تهویه کردن زمین

در اول فصل پاییز و یا بهار باید زمین را شخم زده و آن را به انواع کودهای حیوانی و شیمیایی تجهیز کنید و در گام بعد حتماً باید خاک را برای آزمایش انتقال دهید. 100 کیلو ازت را در 3 دوره ، 110 الی 140 کیلوگرم پتاس و در نهایت 70 کیلوگرم فسفر باید برای هر ۱ هکتار در نظر گرفته شود.

توجه داشته باشید که در سال اول قبل از کاشت بوته ها ، باید کود فسفر ، پتاس و نصف مقدار اوره به خاک تزریق شود و سپس فرایند دیسک زنی صورت بگیرد. هر آنچه از کود اوره باقی مانده را بعد از گلدهی بوته ها در دو نوبت به خاک بیفزایید و آبیاری کنید.

نحوه کاشت توت فرنگی

برای کاشت توت فرنگی باید خاک را از قبل آبیاری کنید و چند روز صبر کنید تا خاک به حالت مرطوب باشد. بعد از کاشت نیز باید مجدداً مزرعه را آبیاری کنید، چرا که خشک بودن خاک می تواند بوته های توت فرنگی را با خطر جدی مواجه کند.

به هنگام کاشت بوته ها بر روی پشته هایی که از قبل ایجاد کرده ایم، کلیه برگ های کهنه روی بوته را بچینید و ریشه ها را جداسازی نمایید. اگر عمق کاشت گیاه کم باید ریشه با خطر هوازدگی و خشک شدن مواجه می شود. هر بوته باید از دیگری 401 سانتی متر فاصله داشته باشد تا بتواند به خوبی رشد کند.