تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

روش های گرمایش صحیح سالن پرورش طیور

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۴٫۰۱

گرم کردن سالن های پرورش طیور در فصل های سرد سال به یکی از دغدغه های پرورش دهندگان طیور تبدیل شده است ؛ چرا که طیور معمولا در مقابل سرما آسیب پذیر بوده و آنها را دچار استرس و تنش سرمایی میکند. به همین علت بهتر است که پرورش دهندگان طیور دمای گرم و سرد را در داخل محیط سالن خود به حد نرمال برسانند و جوانب احتیاطی را در نظر بگیرند.

همانطور که اطلاع دارید صنعت نگهداری و پرورش طیور طی دهه های اخیر در حال گسترش است از این رو کسانی که به فکر تجهیز سالن خود هستند باید به فکر بوده و مکان خود را با لوازم گرمایشی مناسب تجهیز کنند. همانطور که قبلا اشاره شد این مورد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. البته درست است که مسئولان کشور از زمان سر کار آمدن بخش زیادی از سرانه مصرف سوخت را در اختیار صنعت پرورش طیور قرار داده اند ؛ اما باید این نکته را گوشزد کنیم که بسیاری از پرورش دهندگان استفاده بهینه از این سرمایه خدادادی را نمیدانند و بسیار اتفاق افتاده است که با روش های غلط میزان مصرف انرژی چون نفت و گاز از حد استانداردهای جهان بیشتر شده است. در کنار این مسائل این افراد نیز متمل هزینه ای زیادی برای انرژی های مصرفی نیز شده اند. شاید سوالی که در ذهنتان باشد این است که چگونه میتوان به بهترین شکل از بروز خسازات و هزینه های زیاد جلوگیری کرد؟

سیستم گرمایش و تهویه سالن مرغداری

« سیستم گرمایش و تهویه سالن مرغداری »

اهمیت تأمین گرما در سالن پرورش طیور

همانطور که در جریان هستید بسیاری از پرندگان در طبیعت در فصل های سرد به مناطق گرمسیر مهاجرت میکنند چراکه تحمل سرمای زمستان برای هر موجودی خارج از تحمل است. اما پرندگان پرورشی که برای مصارف گوشت و تخم پرنده در سالن ها نگهداری میشوند باید از لحاظ گرما تامین شوند زیراکه در صورت سرد شدن هوا دچار استرس سرمایی خواهند شد. در این صورت ممکن است گله تا حد تلف شدن هم پیش رفته و خسارت جبران ناپذیری را برای پرورش دهنده وارد کند. چرا که مکانیزم بدن پرندگان برا جبران از دست رفته دچار تحول میشود. بعنوان نمونه مصرف خوراک آنها افزایش پیدا میکند که در اینصورت علاوه بر افزایش هزینه های خوراک دام ، سبب بلوغ زودرس پرنده خواهد شد. علاوه بر این مورد با تحرک بیشتر و یا تجمع طیور در کنار یکدیگر ممکن است آنها دچار کمبود اکسیژن نیز گردند که این مشکل طیور را دچار خفگی خواهد کرد.

البته این نکته را فراموش نکنید که گرمای بیش از حد هم طیور را دچار استرس گرمایی میکند. به همین علت بهتر است که با توجه به فاکتورهای تامین دما ، دمای محیط سالن را در حد 21 الی 25 درجه سانتیگراد حفظ نمایید.

عملیات مهم برای صرفه جویی در مصرف سوخت مرغداری ها

این مورد که برای تامین گرمای سالن های پرورش طیور از وسایل مختلفی میتوان استفاه کرد موضوعی کاملاً درست است؛ ولی طبق بررسی های انجام شده بهره گیری از هیترها و یا جت هیتر های موشکی دودکش دار یکی از بهترین روش ها برای تامین گرمایش سالن ها است. چرا که این محصولات به هنگام کارکرد دودی را وارد سالن نمیکنند که این مورد باعث اثرات منفی در سالن پرورشی شود.

لازم به توضیح هست که جت هیتر های موشکی دودکش دار و بدون دودکش هر دو برای تامین گرمایش مفید هستند که در این میان استفاده از جت هیتر بدون دودکش حتی با تولید گاز دی اکسید کربن بیشتر مورد توجه پرورش دهندگان طیور است ؛ چراکه این سیستم ها راندمان بیشتری برای تولید گرما دارند و راندمان گرمایشی آنهار صد درصد است.

با وجود چنین گرماسازهایی باید سالن نگهداری طیور به سیستم های تهویه نیز مجهز شوند. این سیستم ها باید در قسمت های فوقانی سالن نصب شوند تا جریان هوای گرم و سرد را با هم ترکیب کرده و دمای نرمال در اختیار طیور قرار دهند . در غیر اینصورت ، چگالی هوای سرد به هوای گرم غلبه میکند و باعث خواهد شد تا کف سالن خشک شده و حجم آمونیاک نیز در سالن افزایش چشمگیری پیدا کند. در نتیجه این عملکرد باعث بروز اختلالات تنفسی در بین طیور شده و موجب خفه گی طیور خواهد شد.

برای بهتر شدن کنترل دمای محیط باید تمامی درزهای سالن پرورش طیور بررسی شده و مسدود شوند تا جریان هوای سرد از این منافذ به داخل نفوذ نکنند. همچنین تهویه سالن نیز باید از طریق فن های نصب شده در قسمت فوقانی سالن قابل اجرا باشد تا هوای تازه در داخل سالن جریان پیدا کند. حتی المکان سعی شود تا در زمان کنترل دمای سالن میعانات به وجود نیاید زیراکه در کف بستر آلودگی های باکتریایی فرصت رشد و تکثیر خواهند داشت که ممکن است برای گله خطر آفرین باشد.

سعی کنید که تمامی سقف ها و دیواره های سالن پرورش طیور خود را بصورت کاملاً استاندارد عایق بندی کنید تا گرمای تولید شده به هدر نرود. با انجام چنین کارهایی علاوه بر اینکه گرمای تولیدشده توسط هیترها همچنان در بستر شما حفظ خواهد شد ، بلکه در تامین هزینه های سوخت نیز صرفه جویی های چشمگیری حاصل خواهد شد.

گرمایش سالن پرورش طیور

« گرمایش سالن پرورش طیور »

عملیات مهم برای صرفه جویی در مصرف سوخت مرغداری ها

  • اگر در گذشته سالن پرورش خود را به گرماسازها مجهز کرده اید حتماً قبل از شروع فصل سرما آنها را از لحاظ کارکرد بررسی کرده و سرویس کنید.
  • حتماً از قبل به فکر تامین سوخت هیتر ها باشید. درصورتیکه فکر میکنید که در آینده دچار کمبود سوخت خواهید شد آنها را سرویس کنید.
  • جت هیتر هایی را خریداری کنید که بصورت دوگانه سوز طراحی شده باشند. چرا که درصورت نبود یک انرژی ( نفت یا گازوئیل ) میتوانید انرژی دیگر را جایگزین نموده و از گرماساز استفاده کنید.
  • منبع برای ذخیره سوخت مورد نیاز خود تهیه کنید تا بتوانید به مدت چندین هفته سوخت مصرفی خود را در آنها ذخیره کنید.
  • در بخش های مختلف سالن خود ترموستات نصب کنید تا دمای مینیمم و ماکسیمم را برای شما اندازه گیری کرده و بتوانید به کمک آنها متوجه کمبود و افزایش دمای سالن خود شوید.
  • سعی کنید در بازه های مختلف شرایط کارکرد گرماسازها و سیستم های تهویه خود را بررسی کنید. بدلیل اینکه اگر در هر کدام از دستگاه ها ایرادی به وجود آید مطمئنا دچار ضرر خواهید شد.
  • حتی امکان سعی کنید که مرغداری را به سیستم UPS مجهر کنید ، چون برای کارکرد سیستم های گرمایشی در صورت نبود برق ، این مورد برای شما کارگشا خواهد بود.