تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

سود پرورش هیدروپونیک کدام گیاهان سود بیشتری دارد؟

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۶٫۰۴

در سال های اخیر پیشرفت تکنولوژی در صنعت کشاورزی باعث گردیده تا اشخاص زیادی وارد این فعالیت شوند ؛ چرا که فناوری موجود در صنعت گلخانه ای باعث گردیده تا کشاورز بتواند محصولات کشاورزی را بدون محدودیت فصول کشت کند. بدین صورت کشاورز میتواند در فصول مختلف با توجه به نیاز و کشش بازار محصولات مختلفی را کشت کرده و درآمد قابل توجهی را بدست آورد. نکته قابل توجه پرورش گیاهان این است که محصولات گیاهی و سبزیجات مصرف روزانه دارند و به همین دلیل بازار هیچ وقت بدلیل افزایش محصولات گیاهی اشباع نشده و اختلالی در روند فروش محصولات بوجود نمی آید. علاوه بر موارد ذکر شده کشاورز میتواند بر روی کشت محصولات کشاورز که دارای ارزش غذایی و درمانی بالا دارند اقدام کرده و با اینکار حتی بتواند محصولات تولیدی خود را به کشورهای همجوار صادر کند.

بسته بودن محیط گلخانه ها و امکان تولید چهارفصل میوه باعث افزایش رونق این صنعت شده و به این علت تعداد گلخانه ها در جهان رو به افزایش است. ساختار گلخانه ها نیز تحت تاثیر تکنولوژی دچار تحولات اساسی شده اند. بعنوان نمونه سیستم کشت هیدروپونیک را میتوان جهش بلند در زمینه کشت محصولت کشاورزی در نظر گرفت. در این مطلب ما به بررسی میزان سوددهی گلخانه های هیدروپونیک خواهیم پرداخت.

گلخانه هیدروپونیک

« گلخانه هیدروپونیک »

پرورش گیاهان به روش هیدروپونیک یعنی چه ؟

هیدروپونیک که به نام آب کِشت نیز معروف است یکی از روش های کشت و پرورش انواع گل و گیاهان به شمار میرود. گلخانه های هیدروپونیک در مقایسه با گبخانه های معمول دارای راندمان بیشتری می باشند و اتلاف انرژی در آنها کمترین مقدار می باشد. این موضوع باعث شده تا در بسیاری از استان های ایران از این روش برای کشت انواع محصولات استفاده کنند. در کشت به شیوه هیدروپونیک به هیچ وجه از خاک استفاده نمیشود ؛ به همین علت مشکلات کشت متداول در آن وجود نداشته و نیازی به بررسی کیفیت خاک و کود در آن وجود ندارد.

در روش کشت هیدروپونیک تفاوت آب و هوا و فصل ها هیچگونه محدودی برای گلخانه دار بوجود نمی آورد ؛ چرا که کلیه فعالیت ها در یک گلخانه سربسته انجام پذیرفته و به همین دلیل میتوان انواع گیاهان نادر را نیز در این روش پرورش داد.

گران قیمت ترین محصولات کشت هیدروپونیک کدامند؟

در زیر انواع میوه جات و گیاهانی که بسیار با ارزش بوده و ارزش مادی آنها کشت آنها را موجه میکند را جمع آوری کرده ایم :

الف. زعفران

زعفران نوعی ادویه و یک محصول با ارزش است که قیمت آن بر اساس قیمت روز ارز محاسبه میشود. این محصول در نقاط مختلف جهان بصورت سنتی و گلخانه ای کشت و پرورش داده میشود. با توجه به تحقیقات انجام شده این محصول بصورت هیدروپونیک نیز قابل پرورش می باشد ؛ با این تفاوت که در پرورش هیدروپونیک زعفران 3 برابر سود بیشتر برای پرورش دهنده در پی دارد. البته برای پرورش این گیاه باید اطلاعات و دانش فنی داشته باشید. این ماده به بسیاری از کشورهای همسایه نیز صادر میشود.

ب. گل رز

گل رز شهرت جهانی داشته و یکی از محبوب ترین گونه های گیاهی به شمار میرود. سهم بسیار بزرگی از گلهای رز در گلخانه های هیدروپونیک پرورش داده میشوند بزرگترین بازار فروش گل رز کشورهایی مانند کلمبیا ، چین ، هلند و سایر کشورهای اروپایی می باشد. مانند زعفران ، گل رز نیز نیازمند دانش قبلی برای کشت صحیح آن است. در گلخانه ای که تحت کنترل و نظارت 24 ساعته است ، شما میتوانید بصورت چهارفصل اقدام به پرو ش ای گیاه کرده و سود بسیاری را برای خود کسب کنید.

گلخانه هیدروپونیک زعفران

« گلخانه هیدروپونیک زعفران »

ج. آلوئه ورا

در مبحث سودآوری گلخانه های هیدروپونیک هیچگونه محدودیتی وجود ندارد ؛ چرا که شما بدون هیچگونه محدودیتی میتوانید انواع میوه و محصولات گیاهی را بدون نیاز به خاک پرورش دهید. در این سبک پرورشی رشد گیاه با سرعت بیشتری انجام گرفته بازدهی آن حدود 3 برابر بیشتر از پرورش سنتی خواهد شد.

آلوئه ورا نیز یکی دیگر از محصولات پرورشی است که در سالهای اخیر بدلیل فروش و حجم بالا در گلخانه های هیدروپونیک کشت میشود. این میوه بدلیل خاصیت های فراوان خود محبوبیت زیادی داشته و فواید درمانی زیادی نیز دارد. اگر شما این میوه را کشت کنید تا 20 سال بدون کشت مجدد میتوانید از گیاه بر جای مانده آلوئه ورا برداشت کنید.