تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آموزش کشت انواع محصولات گلخانه ای

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۵٫۰۲

گلخانه های پرورشی یکی از جدیدترین راه حل ها برای مبارزه با گرما ، سرما و کم آبی می باشد و در اغلب کشورهای قطبی و یا استوایی که دارای آب و هوای سرد و یا گرم هستند و یا با مشکلات کم آبی روبرو هستند احداث گلخانه میتواند بهترین راه حل برای تولید میوه جات و سبزیجات باشد چرا که زمین های زراعی سریع تر آفت میگیرند و در مقابل گرما و سرمای شدید از بین میروند. این در حالیست که در کشت محصولات گلخانه ای میوه های تولید شده سالم تر و طبیعی بوده و برای رشد آن از هیچگونه کود و سم استفاده نمیشود. در این مطلب از سایت ما شیوه های کاشت انواع محصولات گلخانه ای را به شما آموزش خواهیم داد ؛ بدین منظور میتوانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

کشت محصولات گلخانه ای

« کشت محصولات گلخانه ای »

مزایای کشت گلخانه ای نسبت به کشت زمین کشاورزی

همانطور که در ابتدا به آن اشاره شد گشت گلخانه ای مزایای زیادی نسبت به کشت زمین کشاورزی دارد. از نمونه مزایای این نوع کشت عبارتند از :

الف. مقدار تولید محصول در کشت گلخانه نسبت به کشت زمین زراعی بیشتر است. بعنوان نمونه اگر شما در فضای باز بتوانید یک کیلو توت فرنگی را در هر متر برداشت کنید در کشت گلخانه میتوانید بیش از 5 کیلوگرم در هر متر برداشت کنید.

ب. گرما و یا سرمای بیش از اندازه بر روی محصولات کشت شده تاثیری ندارد. شما در فصول گرم میتوانید با نصب انواع فن های خنک کننده دمای گلخانه خود را مدیریت کنید. در فصول سرد نیز میتوان به کمک انواع هیترهای گرمایشی فضای محیط گلخانه را گرم کرد.

ج. امکان تولید میوه جات مناطق گرمسیر و یا سردسیر در گلخانه ها وجود دارد. این در حالیست که در زمین های زراعی شما میتوانید با توجه به فصل محصولات را کشت کنید.

د. در شیوه کشت گلخانه ای میتوان بهینه ترین میزان مصرف منابع آبی را انجام داد و بیشترین میزان صرفه جویی در مصرف آب را بعمل آورد.

محصولات قابل کشت در گلخانه

برای داشتن بالاترین میزان سوددهی پیشنهاد میکنیم که محصولاتی را کشت کنید که در سال بتوانید چندین بار محصول را برداشت کنید. در کل محصولات گلخانه ای زیر را میتوانید در گلخانه خود کشت کنید :

کشت خیار و گوجه فرنگی

اولین پیشنهاد ما برای کشت محصولات گلخانه ای خیار و گوجه می باشد ؛ چرا که این میوه ها در تمامی فصول مصرف کننده دارند و بسیاری از افراد از این دو میوه برای پخت و پز و سالاد استفاده میکنند. علاوه بر این خیار و گوجه فرنگی چندین بار در سال محصول میدهند برای نمونه با کاشت یکبار خیار و یا گوجه دو تا سه بار میتوانید محصول برداشت کنید. عموماً در هر هکتار معمولاً 600 تن خیار یا گوجه میتوان برداشت کرد. البته شما میتوانید نسبت به کشت یکی از آنها نیز اقدام کنید.

کشت خیار و گوجه فرنگی

« کشت خیار و گوجه فرنگی »

کشت فلفل دلمه

فلفل دلمه ای نیز از نمونه محصولات پرفروش گلخانه ای است و در اغلب منازل و رستوران ها مورد استفاده قرار میگیرد. فلفل دلمه در رنگهای مختلف سبز ، زرد ، نارنجی و قرمز بوده و برای کشت عموماً از نشاء آن استفاده میکنند. عموماً بذر این گیاه را در فروردین کشت میکنند و در اواسط تابستان برداشت محصول شروع میشود. عموماً در هر هکتار میتوان در سال حدود 460 تن فلفل دلمه ای برداشت کرد. قبلاً در این مطلب ما آموزش کاملی را در مورد روش و نحوه کشت فلفل دلمه ای را آموزش داده ایم.

کشت فلفل دلمه ای

« کشت فلفل دلمه ای»

کشت زعفران

طبق بررسی های انجام شده زعفران نیز میتواند در گلخانه به روش های هیدروپونیک و هواکشت پرورش داده شود. در روش هیدروپونیک مصرف آب کاهش می یابد و میزان بازدهی محصول تا 3 برابر افزایش پیدا میکند. عموماً برای کاشت زعفران از پیاز گیاه استفاده میشود. بدینصورت که در خردادماه هنگامیکه اولین برداشت محصول صورت گرفت پیاز آن را از خاک درمی آورند و در محیط خنک قرار میدهند. در شهریور نیز پیاز زعفران را داخل ظرف نیمه آب قرار میدهند. مهر ماه زعفران جوانه زده و تا اتمام آذر قابل برداشت می باشد. عموماً در هر هکتار میتوان ده تا دوازده کیلوگرم زعفران میتوان برداشت کرد.

کشت زعفران

« کشت زعفران »

کشت توت فرنگی

توت فرنگی نیز مانند زعفران به دو شیوه آب کشت و هوا کشت پرورش داده میشود. عموماً برای کشت توت فرنگی به دو روش عمل میکنند ؛ روش اول کشت نشاء بوده و روش دوم نیز کاشت بذر توت فرنگی می باشد. معمولاً قیمت فروش نشاء بیشتر از بذر است ؛ اما شما با کشت نشاء در مصرف آب صرفه جویی زیادی خواهید کرد. علاوه بر این در این نوع کشت زمان کمتری نیز طی شده و باردهی محصول سریعتر انجام میپذیرد.

کشت توت فرنگی

« کشت توت فرنگی »

کشت سبزی خوردنی

ساده ترین محصول قابل کشت در گلخانه ها سبزی خوردنی می باشد ؛ چرا که هم دوره بازدهی کمتری داشته و کشت آن نیازی به تخصص و رسیدگی های پیاپی ندارد. شما میتوانید بذر انواع سبزیجات را خریداری کنید و در فصل بهار در گلخانه کشت کنید. این سبزی ها می توانند ریحان ، گشنیز ، شوید ، خرفه ، جعفری ، اسفناج ، شنبلیله ، شاهی و… باشند.