راهنمای راه اندازی کشتارگاه بلدرچین

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۳٫۲۸

بسیاری از صنعت گران بعد از پرورش بلدرچین بلدرچین های خود را به کشتارگاه ها به فروش میرسانند. کشتارگاه ها عموماً برای پرندگانی مانند بلدرچین و مرغ عملکرد مشابهی دارند. اما اصولاً فضا و دستگاه های مورد نیاز برای احداث یک کشتارگاه بلدرچین نسبتاً کمتر از کشتارگاه مرغ می باشد. همچنین احداث یک کشتارگاه بلدرچین نیازمند صرف هزینه و سرمایه کمتری نسبت به کشتارگاه سایر طیور است. به همین دلیل برخی از پرورش دهندگان بلدرچین خود در کنار پرورش این پرنده اقدام به احداث کشتارگاه این پرنده می نمایند. این افراد با احداث کشتارگاه نیمه صنعتی در صرف هینه های پرورش و کشتار صرفه جویی کرده و سودآوری شغل خود را افزایش میدهند.

در کشتارگاه های بلدرچین معمولاً پرنده هایی که میخواهند کشتار کنند را ابتدا آویزان میکنند ، سپس با دادن شوک الکترونیکی به آنها ، توسط شخص بصورت کاملاً اسلامی و شرعی ذبح میکنند. سپس پس از مدتی کوتاه پرنده های ذبح شده را به داخل آب گرم می اندازند تا برای مرحله پرکنی آماده شوند. اگر بعد از مرحله پرکنی روی لاشه پر باقی بماند آنها را نیز با دست جدا میکنند.

بلدرچین های کشتار شده
« بلدرچین های کشتار شده »

پس از عبور لاشه های پرکنی شده از آب یخ ، این لاشه ها سرد شده و برای خارج کردن دل و روده آماده هستند. خارج کردن دل و روده بلدرچین ها میتواند بصورت کاملاً اتوماتیک و بصورت دستی انجام بپذیرد. بعد از خارج ساختن محتویات لاشه ها را در داخل چیلر قرار میدهند.

باتوجه به اهمیت نکات ایمنی در تهیه مواد غذایی ، تمامی لوازمی که در کشتارهای های بلدرچین استفاده میشوند باید استاندارد باشند. جنس تمامی محصولات باید از استیل بهداشتی ساخته شده باشند.

تفاوت کشتارگاه نیمه صنعتی و صنعتی بلدرچین چیست؟

همانطور که در ابتدای مطلب نیز به آن اشاره شد کشتارگاه های بلدرچین عموماً میتوان به دو صورت نیمه صنعتی یا صنعتی طراحی کرد. کشتارگاه های نیمه صنعتی ظرفیت کشتار و تولید گوشت آنها در هر دوره کمتر از 2 تن است. این نوع کشتارگاه ها را میتوان با هزینه های خیلی کم در کنار مزارع پرورش بلدرچین ایجاد کرد. اما کشتارگاه های صنعتی دارای ظرفیت های بیش از 200 تن بلدرچین است. هزینه و تخصص مورد نیاز برای ایجاد این نوه کشتارگاه ها به مراتب بیشتر از کشتارگاه های نیمه صنعتی بلدرچین است.

چگونه کشتارگاه بلدرچین را راه اندازی کنیم؟

برای راه اندازی کشتارگاه نیمه صنعتی بلدرچین باید حتی امکان مجوزهای لازم را از ادارات دامپزشکی استان خود اخذ نمایید ، سپس فضا و مقدمات کشتارگاه حخود را فراهم نمایید.

پس از طی دریافت مجوز ها تهیه و خرید لوازم کشتارگاه را مد نظر قرار دهید. تجهیزات مورد نیاز برای ایجاد کشتارگاه های نیمه صنعتی عبارتند از : قیف کشتار ، دیگ و مشعل برای تولید آب داغ ، سطل جمع آوری خون ، دستگاه پرکن و ...

گروه صنعتی ای آی جی کالا تولیدکننده انواع دستگاه پرکن بلدرچین مطابق با استانداردهای جهانی می باشد.