تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آموزش پرورش و نگهداری کاکادو

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۷٫۱۵

طوطی ها بیش از ۳۷۰ گونه در سرتار جهان دارند ، برخی از گونه های طوطی منقرض شده ، برخی در حال انقراض هستند و برخی دیگر در حال زیست بوده و از محبوبیت فراوانی نیز برخوردار می باشند. طوطی کاکادو از نمونه طوطی سانان است که به دلیل داشتن هوش بالا و زیبایی منحصربفرد از محبوبیت زیادی برخوردار است. در ایران نیز این پرنده بازار فروش خوبی داشته که بدلیل خواهان زیاد پرورش ، نگهداری و جوجه کشی از طوطی کاسکو سود سرشاری دارد.

طوطی کاکادو در زبان انگلیسی Cockatoo نامیده می شود و اغلب در مناطق معتدل و جنگلی اندونزی ، استرالیا و فیلیپین زیست میکند. کاکادو ها پرندگان احساساتی هستند و در صورت کم توجهی صاحبش دچار افسردگی شده میشود و به همین علت میتوان آن را در بین نيادها جزو ده طوطی احساساتی دنیا به حساب آورد.

کاکادو

« کاکادو »

خصوصیات و ویژگی های ظاهری طوطی کاکادو

کاکادو ها جزء باهوش ترین طوطی ها می باشند و اغلب بخاطر هوش بالای آنها توسط پرورش دهندگان نگهداری و پرورش داده میشوند. طبق تحقیقات محققین دانشگاه آکسفورد این طوطی ها قادرند پازل ها را حل کنند. کاکادوها دارای ۲۱ گونه در میان خود هستند که بیشترین نوع آنها به رنگ سفید با تاج زرد ، قرمز ، صورتی و یا مشکی می باشند.اما بیشترین گونه ای که خواهان زیادی نیز دارد نوع سفید با تاج سرد می باشد که با نام " کاکل گوگردی " نیز شناخته میشود. این طوطی در حدود ۳۰ الی ۶۰ سانتی متر طول داشته و وزن آن حدود ۵۰۰ الی ۱٫۲۰۰ گرم می باشد.

کاکل روی سر کاکادو اغلب نشانگر احساسات پرنده است ؛ برای نمونه کاکادوها در هنگام شنیدن آهنگ شاد و یا در هنگام خوشحالی تاجش را باز میکند و در زمان هایی مانند ترس تاجش را جمع میکند. باز و یا بسته شدن تاج پرنده کاملاً بصورت غیر ارادی انجام شده و تنها تحت تاثیر عواطف و احساسات انجام میشود. داشتن وزن زیاد ، منقار بزرگ ، چثه بزرگ از نمونه ویژگی های کاکادو ها می باشند این پرنده ها بدلیل داشتن پنجه های نسبتاً قوی ممکن است که باعث شکستن لوازم کنار خود شوند ؛ به همین علت غالب پرورش دهندگان لوازم شکستنی را از دسترس پرنده خارج میکنند. همچنین این نژاد از طوطی صدای دلخراشی داشته که ممکن است در صورت احساس خوشحالی ، ترس و یا هیجان از خود بروز دهد.

کاکادوها دارای طول عمر بالایی می باشند ؛ عموماً در طبیعت این پرندگان در بدترین حالت عمری در حدود ۲۰ الی ۴۰ ساله دارند و در صورت ایده آل بودن شرایط پرورشی تا ۷۰ سال نیز عمر میکنند. از خصوصیات جالب طوطی کاکادو میتوان به خاک خوردن آن اشاره کرد ..!! این پرندگان در طبیعت از میوه جات و سبزیجات مختلفی تغذیه میکنند و برای سم زدایی آنها از خاک استفاده میکنند. بنابرین در صورت پرورش این پرنده باید مقداری خاک را درون قفس پرنده بریزید و در صورت مشاهده خاک خوردن پرنده تعجب نکنید.

کاکادوی نر

« کاکادوی نر »

تغذیه طوطی کاکادو

به منظور داشتن پرنده ای سالم رعایت نکات تغذیه ای کاکادو یکی از مهمترین موضوعات می باشد. پغذیه این پرنده مانند هر پرنده دیگری باید غنی از انواع ویتامین ها ، پروتئین ها ، مواد معدنی و... باشد. این به آن معنیست که شما باید به پرنده خود انواع میوه ها ، حبوبات ، سبزی جات ، دانه ها و مخصوصاً غذای مخصوص کاکادو بدهید. غذای مخصوص کاکادو با برندهای مختلفی در بازار وجود داشته که شما میتوانید آنها را از پت شاپ ها تهیه کنید.

حبوباتی همچون نخود ، لوبیا ، عدس ، لوبیا چیتی پخته شده ، تخم مرغ اب پز ، سیب زمینی آب پز ، هویج آب پز شده و سایر سبزیجات مانند کلم ، کاهو ، خیار ، کلم بروکلی ، اسفناج ، کرفس و ... برای پرنده مناسب می باشد. هم چنین دانه هایی مانند تخم کتان ، تخم ارزن ، تخم آفتابگردان ، تخم کدو ، بادام ، گردو ، فندق ، بادام زمینی با پوست و ... برای کاکادوها بسیار مناسب می باشند ؛ بلخصوص دانه هایی که با پوست در اختیار پرنده قرار دهید ؛ چرا که پرنده با کندن پوست سرگرم شده و منقار آن تقویت میشود.

پیشنهاد میشود به منظور ایجاد تنوع غذایی به کاکادوی خود هفته ای دو سه بار میوه هایی مانند پرتقال ، سیب ، هلو ، شلیل ، توت فرنگی ، گلابی ، موز و ... تغذیه کنید. دقت کنید که روزانه باید سه مرتبه غذا به پرنده بدهید و غذای آن نباید تکراری باشد. پس در هر وعده غذایی ترکیبی از انواع دانه ها و سبزیجات مختلف به او بدهید.