تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

کاربرد مادر مصنوعی در پرورش جوجه یکروزه

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۳٫۳۱

امروزه در صنعت پرورش طیور شاهد پیشرفت های زیادی هستیم. بصورتیکه هر روزه شاهد امکانات و روش های جدیدتری در زمینه مختلف پرورش پرندگان را مشاهده میکنیم. یکی از این تکنولوژی ها لامپ نگهداری جوجه های یکروزه یا به اصطلاح " لامپ مادر مصنوعی " است.

این دستگاه بصورتی ساخته شده است که با کمترین میزان مصرف برق ، با پخش امواج مادون قرمز موجب گرم شدن آنها میشود. امواج خارج شده از لامپ مادر مصنوعی میتواند از پوست جوجه یکروزه عبور کرده و علاوه بر گرمایش جوجه یکروزه میکروب ها را نیز از بین ببرد.

مادر مصنوعی
« مادر مصنوعی »

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد استفاده از لامپ مادر مصنوعی برای جوجه های یکروزه یک ضرورت به شمار میرود. پرورش دهندگان بلدرچین به خوبی میدانند که این پرندگان در برابر بیماری بسیار مقاوم هستند و کمتر دچار تنش میشوند ولی تدوین یک دمای مناسب برای آنها نیز یک بحث مهم است ؛ بصورتیکه در صورت عدم توجه به دما جوجه ها دچار استرس سرمایی شده و از بین میروند.

به این موضوع نیز توجه کنید که جوجه های یکروزه با توجه به نژاد و غریزه با یکدیگر متفاوت هستد. با اینکه دمای محیط نگهداری یکسان است اما به ظاهر تعدادی از جوجه های پرورشی سالم هستند ولی تعداد دیگر نیز میتواند از خود علایم بیماری بروز دهند. به توضیحی دیگر ممکن است تعدادی از این پرندگان دما و محیط بیرون بدون هیچگونه تاثیر منفی باشد ولی برای برخی دیگر دچار تنش سرمایی شوند. به همین علت بیشتر مرغداران برای رفع مشکل از مادر مصنوعی استفاده میکنند. لامپ مادر مصنوعی شرایط دمایی را برای جوجه ها یکسان میکند و مانع از بین رفتن آنها میشود.

مزایا و معایب مادر مصنوعی

برای رفع مشکلات باید دمای محیط را بوسیله مادر مصنوعی معتدل نگهدارید ؛ سپس جوجه های سالم و قوی را از جوجه های ضعیف جدا کرده تا جوجه هایی که آستانه دمایی پایین تری نسبت به دما دارند از گرمای آن استفاده ببرند

 

این دستگاه ها دارای مزایا و معایب خود هستند که در زیر به چند مورد آنها اشاره میکنیم :

  • طبعاً تامین برق این دستگاه ها شامل هزینه خواهد بود و بهتر است از یک عدد ترموستات مادر مصنوعی برای کاهش هزینه های مصرف برق نیز در کنار لامپ استفاده شود.
  • در صورت داشتن فضای نسبتاً بزرگ باید از چند عدد لامپ مادر مصنوعی برای گرم کردن جوجه ها استفاده شود.
  • عموماً لامپ های مادر در ۵ الی ۷ روز زندگی جوجه ها استفاده میشود و بعد از گذشت این مقدار باید غیرفعال شوند.
  • نوع مادر مصنوعی بسیار مهم است و هر چه قدر استاندارد تر باشد به همان اندازه در میزان مصرف برق شما تاثیرگذار خواهد بود.
  • درصورت استفاده از ترموستات مادر مصنوعی حرارت آن را به سادگی میتوان کنترل کرد. برای نصب و استفاده از این نوع لامپ ها بهتر است آنها را در ارتفاع ۴ تا ۵ سانتیمتری در سطح زمین نصب شود.
  • سبک تولید حرارت این گونه لامپ ها به کمک رشته های الکتریکی است. مادر مصنوعی همگی فاقد پایه بوده و بوسیله تسمه و یا زنجیر از سقف آویزان میشود.
  • توجه کنید که لامپ های مادر مصنوعی علاوه بر تولید گرما برای جوجه ها کاربردهای دیگری از قبیل تسکین درد ، استراحت ماهیچه ها ، درمان زخم و ... نیز استفاده میشود.