تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

مقایسه ماست چکیده و ماست معمولی

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۹٫۱۸

ماست از اصلی ترین فراورده های لبنی بوده و بدلیل خصوصیات آن در اغلب کشورهای مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. این فراورده از  منبعی فوق العاده از کلسیم، فسفر،ویتامین های گروه B تشکیل شده است.

علاوه بر ماست متداول و معمول ، ماست دیگر بنام ماست چکیده نیز تهیه شده و از طریق آبگیری از ماست معمولی تهیه میشود. در این مطلب از سایت ما این دو نوع را با یکدیگر مقایسه کرده و خصوصیات هر کدام را شرح میدهیم.

فرق ماست معمولی و ماست چکیده در چیست؟

همانگونه که در ابتدای مطلب نیز بدان اشاره کردیم ماست کیسه ای از ماست معمولی تشکیل شده است. در واقع ماست معمولی که آب خود را از دست دهد تبدیل به ماست چکیده میشود. البته باید به این موضوع توجه کنید که ماست معمولی در هنگام تغییر علاوه بر آب مقداری از ویتامین های محلول در آب را نیز از دست میدهد. بنابرین میتوان گفت که کلسیم و پروتئین ماست معمولی و ماست چکیده یکسان بوده اما ویتامین های محلول در آب ماست چکیده کمتر از ماست معمولی می باشد.

مقایسه ماست چکیده و معمولی

« مقایسه ماست چکیده و معمولی »

خواص و خصوصیات ماست چکیده

در ادامه مطلب ویژگی ها و خصوصیات ماست چکیده را بیان خواهیم کرد.

الف. تقویت مو

طبق بررسی های انجام شده استفاده از ماست چکیده بدلیل غنی بودن پروتئین و ویتامین برای ترمیم موهای آسیب دیده بسیار مناسب است. علاوه بر این مصرف ماست بصورت روزانه سبب مرطوب شدن و نرم شدن موها نیز میشود. این ماده همچنین سبب درخشان شدن موها نیز میگردد.

ب. تامین سلامتی دستگاه گوارشی

از دیگر خواص ماست چکیده میتوان به تقویت سلامتی دستگاه گوارش اشاره کرد. ویتامین های موجود در ماست به افزایش باکتری های خوب و مفید در روده کمک کرده و دستگاه گوارشی را سالم نگه می دارند. علاوه بر این از دیگر خصوصیات مثبت این محصول لبنی میتوان به میزان لاکتوز آن اشاره کرد. برخی از افراد مشکل گوارشی و هضم لاکتوز دارند و استفاده از ماست چکیده میتواند برای آنان مفید واقع شود. متخصصین پیشنهاد میکنند که افرادی که دچار یبوست هستند در کنار غذای خود ماست چکیده استفاده کنند.

ج. جلوگیری از ایجاد سرطان معده

با مصرف ماست چکیده باکتری های مفید روده افزایش یافته و این باکتری ها عوامل بیماری زای درون روده را از بین میبرند.

تفاوت های ماست چکیده و معمولی

« تفاوت های ماست چکیده و معمولی »

د. کنترل عاره فشار خون

مصرف روزانه ماست چکیده میتواند سبب کاهش فشار خون شود. پتاسیم وجود در ماست چکیده میتواند بر روی فشار خون تاثیر گذاشته و آن را تنظیم کند. این فراورده میتواند رگ های خونی را آرام کرده و از انقباض آن ها جلوگیری کند. میزان پتاسیم موجود در یک کاسه ماست برابر با ۲۴۰ میلی گرم است.

هـ. مفید برای پوست

در ماست چکیده به مقدار زیادی اسید لاکتیک وجود دارد و این ماده میتواند میزان تولید کلاژن را در بدن افزایش دهد. کلاژن در ترمیم سلول های آسیب دیده نقش داشته و به همین علت مصرف ماست کیسه ای سبب لطیف تر و سالم تر شدن پوست میگردد. علاوه بر این اسید لاکتیک ماست چکیده خاصیت مرطوب کنندگی داشته و میتواند چروک صورت را برطرف کند. همچنین طبق بررسی های انجام شده اسید لاکتیک موجود در ماست می تواند آفتاب سوختگی را هم درمان کند. باید توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد از اسید لاکتیک ممکن است به ریه ، کلیه و مغز انسان آسیب وارد کند. به همین علت پیشنهاد میشود که در مصرف زیاده روی نگردد.

طبع ماست چکیده

ماست چکیده از طبعی گرم برخوردار می باشد. این فراورده میتواند مشکلاتی نظیر دل درد ، دل پیچه و تهوع را برطرف کند. دقت کنید که غالب لبنیات موجود مانند کره ، شیر تازه محلی و پنیر طبع سرد دارند.