تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

راهنمای استفاده فن و پنکه در گلخانه

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۶٫۲۷

با بروز شدن و جدیدتر شدن تکنولوژی انواع لوازم و تجهیزات مختلف برای گلخانه ها طراحی و اجرا شده است و همین دلیل باعث شده تا افراد در کمترین زحمت ممکن برای خود گلخانه های کشت و پرورش میوه جات و سبزی جات مختلف ایجاد کنند. یکی از موارد مهم در گلخانه استفاده از فن های بزرگ یا همان پنکه می باشد. در واقع در زمان هایی که هوای گرم وارد محیط داخلی گلخانه میشود پنکه و فن وظیفه دارد تا هوا را بصورت برابر در تمامی محیط گلخانه پخش کند ؛ چرا که وجود هوای گرم و سرد در محیط باعث عدم رشد گیاهان میشود و گلخانه دار را از این بابت متضرزر میکند.

استفاده از پنکه در گلخانه

« استفاده از پنکه در گلخانه »

آشنایی با فن و پنکه گلخانه

فن های و پنکه های گلخانه یکی از ملزومات ضروی می باشد که باید در حین گلخانه به آنها توجه شود. عموماً فن های گلخانه در چهار فصل سال نیز برای تولید محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار میگیرند و به همین دلیل فن ها جزء اجزاء اصلی گلخانه به شمار میروند.

یکی از اصول پرورش گل و گیاه در واقع پایداری دما است. این بدان معناست که دما نباید از حد نرمال بیشتر و یا کمتر شود. صد البته که برای محاسبه دمای گلخانه فاکتورهای مختلفی از قبل باید بررسی شود. بعنوان نمونه میتوان به اقلیم ، محل احداث گلخانه ، عایق بندی مناسب و استفاده از تجهیزات مناسب از جمله فن یا پنکه اشاره کرد.

دلایل استفاده از فن در گلخانه

موارد بسیار زیادی باعث میشود که بتوان گفت وجو یک فن و پنکه در گلخانه ضروری است. در زیر برخی از مواردی هستند که ما به بررسی بیشتر آنها خواهیم پرداخت.

۱- کنترل دمای محیط

استفاده از فن در گلخانه میتواند در کنترل و یکپارچه سازی دما تاثیر به سزایی داشته باشد. در اصل فن با فعالیت خود محیط را از یکنوخت بودن حوای گرم و یا سرد محافظت میکند و شرایط را در کل سالن یکسان نگهمیدارد.

 

۲- سیرکولاسیون هوا

دومین عامل مهم استفاده از فن در گلخانه سیرکولاسیون هوا می باشد. سیرکولاسیون هوا باعث میگردد تا گیاهان شاداب و باطراوت بمانند و از پژمردگی آنها جلوگیری خواهد کرد.

 

۳- جلوگیری از حمله آفات

پنکه و فن های گلخانه با کارکرد خود حضور آفت ها را به حداقل میرساند. در واقع شما با جایگزینی سم پاشی به کارکرد فن میتوانید از آلودگی گیاهان خود به سموم جلوگیری کرده و در هزینه های جاری خود صرفه جویی نمایید.

استفاده از فن در گلخانه

« گلخانه هیدروپونیک »

۴- گرده افشانی

در فضاهای طبیعی باد باعث گرده افشانی گیاهان در نقاط مختلف زمین میشوند و در گلخانه های بسته نیز وجود فن باعث میشود تا جریان هوا از مکانی به مکان دیگر منتقل شود و در نهایت باعث انتقال تخم گیاهان به نقاط دیگر مکان گلخانه گردد.

 

۵- تنظیم رطوبت

گیاهان با توجه به شرایط و نیازهای خود رشد میکنند. در واقع ممکن است که گیاهی برای رشد به میزان رطوبت زیادی نیاز داشته باشد و گیاهی دیگر به رطوبت کمتری احتیاج داشته باشد. وجود ف باعث میشود تا رطوبت بصورت یکسان در کل سالن پخش شود و تمامی گیاهان بتوانند از آن بهره مند شوند.

صد البته اختلال در کارکرد فن ها میتواند باعث افزایش شدید میزان رطوبت و یا کاهش آن شود که در این حالت سلامتی گل و گیاهان به خطر خواهد افتاد. شرایط مذکور میتواند ضمینه بروز انواع مشکلات را به همراه داشته باشد.

بررسی اهمیت وجود فن در گلخانه

همانطور که متوجه شدید فن در گلخانه یکی از مهمترین ملزومات به شمار میرود ؛ چرا که با کاهش و یا افزایش راندمان گلخانه رابطه مستقیم دارد. عدم استفاده از سیستم های سیرکوله ها میتواند ضمینه را برای از بین رفتن گیاهان محیا کند. در واقع فن و پنکه به چهار دلیل اصلی در گلخانه نصب میشود که عبارتند از :

  • تثبیت دمای هوای سالن
  • تامین هوای تازه برای فرایند فتوسنتز گیاهان
  • سیرکولاسیون هوا برای دفع آفات
  • ایجاد گردش هوا برای گرده افشانی گیاهان

پیشنهاد میکنیم در صورتیکه نیازمند فن برای گلخانه خود هستید با ما تماس بگیرید.