تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

مطالب جامع در مورد پرندگان شکاری

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۵٫۱۴

پرندگان شکاری عمدتاً به سه گروه جغدسانان ، شاهین سانان و قوش سانان تقسیم میشوند. در ادامه مطلب ما به شما ویژگی های هر کدام از گروه پرندگان شکاری را ذکر کرده و ویژگی های آنها را برایتان توضیح خواهیم داد. درصورتیکه در مورد کسب اطلاعات در مورد پرندگان شکاری علاقه مند هستید مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

پرندگان شکاری

« پرندگان شکاری »

جغدسانان

جغدسانان از از دسته پرندگانی هستند که فعالیت آنها در شب انجام میپذیرد و در صبح استراحت میکنند. به همین علت این پرندگان چشمانی تیزبین داشته و فعالیت بدنی آنها در شب ها به اوج خود میرسد.

رنگ پرهای جغدسانان به گونه ای است که امکان استتار آسان را برایشان فراهم میکند. بالهای بلند و دم کوتاه نیز از سایر ویژگیهای این دسته پرندگان است. جغدها از پاهای قدرتمندی برخوردار بوده که پوشیده از پر هستند. چنگال آنها نیز بسیار تیز بوده و که آنها کمک میکند تا شکار چند کیلویی را به مکانی دیگر منتقل کنند. لازم به توضیح است که ظاهر جغد نر بسیار شبیه به جغد ماده است و تنها تفاوت آنها جثه بزرگتر جغد ماده می باشد.

بدلیل کاهش جمعیت جغدسانان گاهاً انجمن حمایت از پرندگان وحشی برای حفظ بقای آنها دست که جوجه کشی مصنوعی از تخم این پرنده ها میزنند.

شاهین سانان

شاهین سانان دومین دسته از راسته پرندگان شکاری هستند. تفاوت این گروه از پرندگان با جفدسانان روز گرد بودن آنهاست. البته شاهین سانان با تکامل سیر رشد خود بیشتر به قوش سانان تمایل پیدا کردند.  البته این دو دسته از پرندگان با یکدیگر تفاوت های ژنتیک دارند. شاهین سانان شکارچیانی ماهر هستند ؛ یکی از دلایل بی رقیب بودن دسته قوش سانان دید بسیار قوی آنهاست. از لحاظ جثه گروه شاهین سانان سایز کوچک تا متوسطی دارند و از  بالهای کشیده و نوک تیر برخوردار هستند. منقار قلاب شکل و پاهای بزرگ این پرندگان به آنها اجازه میدهد تا شکار را در کسری از ثانیه از زمین به آسمان ببرند.

تفاوت هایی که شاهین سانان نر و ماده دارند شامل چشمان بزرگ و منقار قوی می باشد. همچنین تشخیص جنسیت شاهین سانان مثل دلیجه و ترمتای آسان تر از سایر پرندپان این دسته است. در شاهین سانان نیز جثه نر کوچکتر از جثه ماده ها می باشد.

عقاب

« عقاب »

قوش سانان

قوش سانان در زمان شکار بسیار بسیار چابک و سریع ظاهر میشوند. این پرنده ها در زمان نبرد بسیار قدرتمند ظاهر شده و کمتر میتوان شکست آنها را دید. قوش سانان تنوع مختلفی دارند ، از پرنده های کوچک مثل قرقی گرفته تا کرکس و عقاب تماماً در دسته قوش سانان قرار میگیرند.

قوش سانان در نقاط مختلف جهان پراکنده اند و هر کدام از این پرندگان تفاوت های زیادی با ساید هم گروهان خود دارند. اما با این وجود خصوصیت چابکی و زرنگی در همه آنها مشترک است. انتهای بال قوش سانان گرد بوده و این خاصیت باعث میگردد تا انی پرندگان نسبت به شاهین سانان سرعت کمتری داشته باشند. اما این پرندگان نیز مانند شاهین سانان قدرت دید به شدت قوی دارند.

قرقی ، پیغو ، پیغوی کوچک و طرلان از نمونه قوش سانان ایرانی هستند. طرلان بزرگترین و کمیاب ترین قوش سانانی است که در ایران زیست میکند. عقاب ، کرکس ، کورکور و قوش ها هم از عاضای بزرگ این دسته هستند.