تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

دلایل پر ریزی طیور و پرندگان

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۴٫۰۹

مانند موی سر انسان ، پر پرندگان نیز از کراتین و پروتئین ساخته شده است. همانطور که انسان ها با استرس ، سوء تغذیه و ... با ریزش مو مواجه میشوند طیور نیز در صورت مواجهه با برخی مشکلات دچار ریزش پر میشوند. ریزش پر طیور به عوامل مختلفی بستگی دارد که در این مطلب تلاش کردیم تا به توضیح و بررسی هر کدام از آنها بپردازیم.

مرغ کچل

« مرغ کچل »

الف. تغذیه طیور

اگر تغذیه پرنده شما تکراری است و یا فاقد هرگونه ویتامین ها و پروتئین باشد باید منتظر پر ریزی طیور خود باشید. برای جلوگیری از این ضایعه نیز باید جیره غذایی مناسبی را نیز برای پرنده در نظر بگیرید. استفاده از تغذیه های پروتئین دار مانند حبوبات و دانه های پروتئین دارو غذاهای آهن دار تاثیر شگفتی در جلوگیری از پر ریزی مرغ هایتان خواهد داشت.

از نمونه عواملی که باعث پر ریزی در طیور و پرندگان میگردد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

ب. بیماری

مورد دیگری که موجب ریزش پر طیور میشود بیماری است. همانگونه که انسان پس از رفع بیماری هایی مانند جراحی و یا شیمی درمانی دچار ریزش موهای خود میشود ؛ طیور نیز پس  از بیماری دچار پر ریزی میشوند. بیماری های زیادی باعث پر ریزی طیور میشود که با تحقیقات میتوانید به آنها دست یابید.

ج. بلوغ

در اغلب پرندگان جوجه ها بعد از رسیدن به تکامل رشد دچار پر ریزی میشوند. البته این عمل طبیعی بوده و در طی فرایند آن پرهای صعیف و نازک دچار ریزش میشود و پرهای جدید جایگزین میگردد.

د. پر ریزی فصلی

مانند مارها که در سال پوست اندازی میکنند طیور نیز در فصول خاص و در زمان هایی مانند تخمگذاری یا آشیانه سازی دچار پر ریزی شده و صاحب پرهای جدید میشوند. .

پر ریزی طیور

« پر ریزی طیور »

ه. شپش در طیور

برخی اوغات ممکن است که در اثر عدم نظافت طیور پرنده با مشکلات پر ریزی دچار شود. شپش ها از جمله موجوداتی هستند که با خوردن کراتین پرها باعث تضعیف ریشه پرها میشوند و طیور را دچار پر ریزی میکنند. برای عدم برخورد با چنین مسائلی حتماً باید استحمام پرنده ها را منظم انجام دهید. از ورود حشرات موذی و جوندگان به درون سالن پرورشی جلوگیری کنید.

اقدامات لازم جهت جلوگیری از پر ریزی طیور

  • مهمترین مورد در جلوگیری از پرریزی طیور رعایت بهداشت است. همانگونه که در بالا نیز توضیح داده شد طیور را باید از خطرات احتمالی انواع موجودات در امان نگهدارید. ضدعفونی کف سالن و استحمام پرنده از بیماری ها جلوگیری خواهد کرد.
  • دومین عامل جلوگیری ریزش پر ، داشتن یک رژیم غذایی مقوی است. غذای طیور باید سرشار از ویتامین ها ، پروتئین ها و مواد معدنی مثل روی ، فسفر ، آهن و... باشد تا پرنده از ریزش پر معصون بماند. پیشنهاد میشود درصورتیکه پرنده با قدرت پرواز دارید آن را در روز چند بار مجبور به پرواز کنید تا از تجمع چربی در بدن آن جلوگیری به عمل آید.
  • وجود اکسیژن تازه در در سیستم خون رسانی پرنده نقش مهمی دارد. درصورتیکه دارای تعداد انبوه پرنده هستید پیشنهاد میکنیم تا از سیستم های تهویه محیطی در سالن خود استفاده کنید.
  • دمای نامناسب و یا نور کم و زیاد از مواردی است که بر روی پر ریزی طیور تاثیر میگذارد. باید دمای محیط پرورشی مناسب بوده و لامپ ها در هنگام شب روشن شوند.