تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

وجود انواع انگل ها در پوست طوطی میتواند عاملی برای خارش شده و با نوک زدن پرنده به بدن خود شرایط پرکنی را محیا کند. پیشنهاد ما این است که درصورت مواجه شدن با چنین مواردی حتما پرنده را به دامپزشک نشان دهید.

تشخیص دلایل پرکنی طوطی

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۴٫۲۹

مهمترین مشکلی که طوطی ها با آنها مواجه هستند عارضه پرکنی است. بسیاری از محققان بر این عقیده دارند که عارضع پرکنی یک مورد طبیعی در بین طوطی سانان است و آنها این کار را برای زیبا کردن آرایش پرهایشان انجام میدهند. با این حال طوطی هایی که به مشکل پرکنی دچار هستند باید درمان شوند و بدین منظور باید علت های اصلی پرکنی مورد بررسی قرار گیرد. در غیر اینصوت اگر این مشکل به دفعات انجام شود باعث آسیب رسیدن به پوست ، جویده شدن پوست ، قطع کردن پرها توسط منقار... خواهد شد.

یکی دیگر از دلایلی که احتمال دارد باعث پرکنی شود مواردی چون فرار از بیکاری ، سرگرمی و... باشد. بهتر است بدانید که این مشکل تنها و تنها در طوطی ها اتفاق می افتد و این پرندگان با منقار خود شروع به جویدن پرهای خود میکنند و اگر نتوانید جلوی کار آنها را بگیرید با ظاهر نامتعارفشان روبرو خواهید شد. همچنین علاوه بر بدن پرنده پرهای دیگر بخش های پرنده مانن سینه ، ران ، بالای دم و... که برای پرنده در دسترس است دچار آسیب بیشتر و جدی تر میگردد.

عارضه پرکنی طوطی

« عارضه پرکنی طوطی »

تشخیص دلایل پرکنی طوطی

بدون هیچ گونه شُبهه ای ، زمانیکه طوطی با منقار خود شروع به نوک زدن پوست خود میکند علل مهمی دارد. این حرکت ممکن است بدلیل اختلالات دارویی ، تغذیه غیر اصولی و یا محرک های طبیعی انجام گیرد که طوطی را درگیر خود کند. بنابرین بهترین کار برای بهبودی این نوع ناهنجاری آزمایش های دامپزشک و معاینات پرنده است.

احتمال دارد که طوطی ها به انگل ها و یا فولیکیت های عفونی آلوده شوند و برای خلاص شدن از آنها شروع به کندن پرها کنند. توصیه میکنیم که برای بدست آوردن علل اصلی پرکنی تا جای ممکن علائم پرنده را یادداشت کنید. دقت کنید که یادداشت برداری از تاریخچه بیماری در دوند بهبودی کمک شایانی خواهد کرد.

ممکن است طوطی ها آلوده به انگل ها یا فولیکیت های عفونی شوند و برای فرار از دست انگل ها و خلاص شدن از ترشحات غددی شروع به کندن پرهایشان نمایند. توصیه می شود برای به دست آوردن علت اصلی پرکنی تا جائیکه می توانید علائم بیماری پرنده را که می تواند در اثر نوع آب و هوا، سموم شیمیایی، رطوبت، انگل ها و سایر موراد اتفاق بیفتد را یادداشت نمایید. به یاد داشته باشید ثبت تاریخچه ی بیماری در روند بهبودی پرنده کمک زیادی خواهد نمود.

علل انجام پرکنی در طوطی ها

یکی از عوامل پرکنی طوطی خستگی است. بدین منظور باید تا جاییکه میتوانید پرنده را سرگرم کنید. سعی کنید در روز به طوطی خود آزادی بیشتری دهید تا آن از قفس بیرون آمده و با اسباب بازی های مختلف بازی کند. تهیه انواع اسباب بازی و استفاده از انواع غذاهای تقویتی موجب کمتر شدن افسردگی و خستگی طوطی ها میشود. طوطی با مصرف غذایای مقوی دارای پرهای خوش رنگ و براق خواهد بود.

دومین کار برای جلوگیری از پرکنی طوطی تغییر محل زندگی آنها است. اکثر طوطی ها خود را به زندگی در جنگل ها عادت داده اند و زمانیکه به قفس کوچک منتقل میشوند دچار تنش های عصبی میشوند. زیراکه این پرندگان آنقدر باهوشند که بسیار سریع میتوانند تعییرات آب و هوا ، مکان ، تماس با انسان و... را حس کنند و تمامی این عوامل بر روی پرکنی پرنده تاثیرگذار است.

یکی دیگر از عوامل پرکنی تولیدمثل است. این اتفاق زمانی انجام میگیرد که پرنده نر به هنگام آمیزش شوع به نوک زنی پرهای ماده کند و یا اینکه زمانیکه طوطی ماده زمان تخم ریزی اش نزدیک میشود برای تماس تخم ها با شکم خود شروع به پرکنی میکند.

مهمترین عوامل پرکنی طوطی ها

  • وجود ناهنجاری های روحی
  • عدم جفت یابی مناسب
  • بی میلی به جفت مقابل
  • حضور سایر پرندگان در آشیانه
  • از دست دادن جفت

توجه کنید که زمانیکه جوجه ها زودتر از زمان مقرر به دنیا می آیند بعلت دوری از والدین ، در زمان بلوغ بیشتر مستعد عارضه پرکنی خواهند شد و به این خاطر به مراقبت های بیشتری نیازمند خواهند بود. اگر پرورش دهندگان از همان اول برای یادگیری آنها از روش های مناسب استفاده کنند نه تنها باعث رام شدن زودهنگام پرده میشوند ، بلکه میتوانند عارضه را نیز برطرف کنند.

همچنین این احتمال وجود دارد که قفسی که طوطی در آنجا زندگی میکند از شرایط خوبی برخوردار نباشد و یا پرنده فضای زیادی برای حرکت کردن نداشته باشد

مشکل پرکنی در طوطی

« مشکل پرکنی در طوطی »

خوب است بدانید که پرکنی در بسیاری از طوطی ها منجمله شاه طوطی ها ، کاسکو ها ، کاکادو ها ، عروس هلندی ها و... انجام میگیرد. در این میان بدترین آنها کاسکوها هستند که با جویدن بیش از حد بدنشان کاملاً عریان میشود. با طولانی تر شدن مدت زمان پرکنی طوطی ها دچار انواع بیماری های عفونی شده و احتمال دارد که تا سر حد مرگ هم پیش بروند.

پیشنهاد میکنیم تا جای ممکن پرنده را از هرگونه استرس دور کنید. در ادامه مطلب شما را با علل اصلی تنش های روحی آشنا خواهیم کرد.

تایم استراحت طوطی

ساعت استراحت طوطی ها در نژادهای مختلف متفاوت است ، اما عموماً بیشتر طوطی ها تقریباً ۱۲ ساعت میخوابند و ۱۲ ساعت فعالیت میکنند. حتماً سعی کنید تا جای استراحت طوطی ها را رعایت کنید. توجه داشته باشید که شب ها اتاق قرارگیری قفس را تاریک نگهدارید.

استفاده از تلویزیون

امواج رادیویی برای طوطی ها اختلال ایجاد میکند و فرکانس های قوی میتواند آنها را پرخاشگر کند. به همین علت پیشنهاد میشود تا قفس آنها را دورتر از تلویرزیون و یا رادیو قرار دهید.

تغذیه

برای رفع نیازهای پرنده از غذاهای مختلف استفاده کنید. تا جای ممکن سعی کنید تا به غذای طوطی تنوع بدید ؛ همچنین سعی کنید تا حداقل نیازهای طوطی ها را فراهم کنید. غذاهایی مانند میوه ها ، سبزیجات ، دانه ها و... برای تغذیه طوطی ضروری هستند.

وجود انگل در بدن طوطی

بی توجهی به طوطی

خوب است بدانید که طوطی ها حیواناتی مهربان ، باهوش و با احساس هستند و زمانیکه از صاحب خود بی مهری می بینند افسرده میشوند. این پرندگان با جیغ های دلخراش احساسات خود را بیان میکنند. بهتر است که زمان بیشتری را با طوطی سپری کرده و با آن بازی کنید.

جای نگهداری طوطی

قفس های پایه دار مناسب ترین جا برای نگهداری طوطی است.