تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آموزش پرورش گیاهان آپارتمانی

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۴٫۲۵

امروزه اشخاص بسیاری هستند که بعد از یک روز کاری پر مشغله وارد خانه میشوند تا محیط شادی را تجربه کنند. همانگونه که میبینید بسیاری از مردم در واحدهای آپارتمانی ساکن هستند و کِشت گل در این مکان ها مشکلات خاص خود را دارد. شما میتوانید با راه اندازی گلخانه کشت گیاهان آپارتمانی علاوه بر تولید گل و گیاه زینتی در کنار زیبایی سود خوبی نیز کسب کنید.

پرورش گیاهان آپارتمانی

« پرورش گیاهان آپارتمانی »

برای شروع چه کار کنیم؟

برای پرورش گل و گیاه آپارتمانی نیازمند جا و مکان برای پرورش آنها هستید. مکانی که شما بدین منظور تعبیه میکنید میتواند دارای سقف بوده و یا بدون سقف باشد. در هر حال شما گل ها را درون گلدان های سفالی یا پلاستیکی خواهید کاشت. کف گلخانه نیز میتواند از جنس سیمان و یا کاشی باشد. تنها موردی که باید در گلخانه های آپارتمانی باید رعایت کنید این تامین دما ، رطوبت ، آبرسانی و مبارزه با آفات است. همچنین اگر قصد راه انداری گلخانه در گاراژ ، انباری , زیر زمین و... را دارید نیز میتوانید گل های آپارتمانی پرورش دهید. گلهای آپارتمانی نیاز چندانی به نور آفتاب ندارند و از بازار فروش بالایی برخوردار هستند. برخی از این گیاهان عبارتند از : درختچه اژدها ، آناناسیان ، پرسیاوش ، چتر پاپیروس ، گیاه خزنده ، فیلودندرون ، گیاه ماری ، پوتوس ، گیاهان عنکبوتی ، برگ انجیری ، برگ بیدی ، کالانکوئه ، حُسن یوسف ، شلفرا ، قاشقی ، گل داوودی ، گل شیپوری ، آلوئه ورا ، ژربرای دیزی ، بگونیا وکس و... .

همچنین اگر شما دارای زمین خالی هستید و قصد تبدیل آن را به گلخانه دارید باید هزینه هایی را برای تجهیز آن در نظر بگیرید. خصلت خوبی که این گلخانه ها دارند این است که در این نوع گلخانه ها بصورت همزمان میتوان انواع گلها را پرورش داد ؛ یعنی هم گیاهان آپارتمانی و هم گیاهان آفتابی قابل پرورش هستند.

چگونه گلخانه خود را اجرا کنیم؟

این نوع گلخانه نیز همانند سایر گلخانه ها به سقف و نایلون های UV نیاز دارد. برای اسکلت بندی گلخانه نیز از لوله های PVC و میلگرد میتوان استفاده کرد. این موضوع بستگی به میزان سرمایه شما بستگی دارد. شما میتوانید برا کاهش هزینه ها از سازه چوبی نیز استفاده کنید. مشکل این نوع سازه ها اینجاست که عمر گلخانه 3 الی 4 سال بیشتر نخواهد شد و احتمالاً با وزش تند باد گلخانه شما خراب شود.

لوله های PVC عمر بالایی دارند و برای گلخانه های کوچک به صرفه هستند ؛ میلگرد و پروفیل های فولادی نیز بدلیل عمر بالا گلخانه بسیار مستحکم خواهد بود و تا سالیان دراز پابرجا خواهد بود.

پس از ایجاد سازه ، گلخانه نیاز به عایق بندی خواهد داشت. به همین علت نایلون های UV ضخیم مختص گلخانه طراحی شده اند و شما از این نایلون ها میتوانید برای تجهیز گلخانه خود استفاده کنید.

تجهیزات مورد نیاز گلخانه آپارتمانی

برای تجهیز کردن یک گلخانه پرورش گیاهان آپارتمانی شما به لوازم زیر نیاز خواهید داشت :

  • گلدان : جهت کاشت بذر گل داخل آنها
  • خاک حاصلخیز : برای ریختن داخل گلدان
  • هیتر مخصوص گلخانه : برای گرمایش گلخانه در فصول زمستان
  • مه پاش : برای مرطوب کردن محیط گلخانه
  • فن : برای خنک کردن محیط گلخانه
  • کود : برای تقویت ریشه گل ها
  • و...

شما باید در اول ظرفیت گلخانه خود را مشخص کنید ؛ سپس تعداد گلدان های مورد نیاز خود را خریداری کنید. سایز گلدان ها بهتر است کوچک باشد تا بعد از رشد گیاهان بتوانید آنها را به راحتی به فروش برسانید. داخل هر کدام از گلدان ها خاک و کود بریزید و مقداری به آنها آب بدهید. بهتر است که در کف گلدان ها چندین سوراخ ایجاد کنید و در زیر آنها یک سینی قرار دهید تا آن به ته گلدان ها برسد.

شما برای کاشت گلها هیچ گونه محدودیتی ندارید ؛ چرا که گل ها در هر شرایط دما و رطوبتی شروع به رشد خواهند کرد. بعد از کشت گل ها باید منتظر شوید تا آنها کاملاً رشد کنند و آماده توزیع شوند.

گیاه آپارتمانی

« گیاه آپارتمانی »

روش فروش گلهای آپارتمانی

عموماً زمانیکه مشتریان کم کم شما را بشناسند خود به سراغ شما خواهند آمد و برای استارت کار تنها کافیست که خودتان را به آنها معرفی کنید. اگر گلخانه شما بسیار بزرگ است و توانایی پرورش چند هزار گیاه را دارید میتوانید از بازاریاب ها برای فروش محصولات خود استفاده کنید.