تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آموزش پرورش کبک

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۴٫۰۳

در این مقاله قصد داریم شما را با روش های پرورش کبک آشنا کنیم. ضمن آموزش دادن روش های پرورش کبک ، به سراغ پرورش دهندگان کبک رفته و با آنها مصاحبه ای نیز انجام داده ایم و اطلاعات بدست آمده را در اختیارتان قرار داده ایم که پیشنهاد میکنیم این مقاله را تا انتها مطالعه فرمایید. توصیه ما به شما پرورش دهندگان عزیز این است که قبل از شروع به پرورش کبک هدف خود را بررسی و سازماندهی کنید و تمامی زوایای کار را بسنجید. بر همین اساس تحقیقات میدانی و پرس جو از کسانی که در این کار مشغول هستند میتواند کمک زیادی به خلاقیت شما بکند. ضمن اینکه کتاب های پرورش کبک هم میتواند به شما برای پرورش و نگهداری این پرنده کمک شایانی انجام دهد.

اهداف پرورش کبک

پرورش کبک برای پرورش دهنده این پرنده اهدافی دارد. شما نیز باید قبل از پرورش کبک اهداف خود را بررسی کنید. برخی از این اهداف عبارتند از:

الف. کبک مولد پرورش دهید و آنها را با نسبت سه ماده و یک نر به فروش برسانید.

ب. دستگاه جوجه کشی تهیه کنید و به تولید جوجه های یکروزه این پرنده مشغول شوید.

ج. نیمچه های گوشتی پرورش داده و از این طریق با کشتار آنها گوشت پرنده ها را به فروش برسانید.

پرورش کبک

« پرورش کبک »

خصوصیات پرورش کبک

 • کبک پرنده ایست که میتوانید آنها را تا مدت 7 سال پرورش داده و نگهداری کنید.
 • مقدار غذایی که پرندگان در روز مصرف میکنند کم بوده و معادل حدود 30 گرم است
 • این پرنده رشد سریعی داشته و در سن 3 الی 4 ماهگی آماده کشتار میشود.
 • بلوغ جنسی کبک ها معمولاً در سن 6 الی 7 ماهگی اتفاق می افتد.
 • کبک های ماده میتوانند در طول سال جفت گیری کرده و تخم های نطفه دار تولید کنند ؛ اما بعد از هر باز جفتگیری حدود 2 ماه استراحت میکنند.
 • دوره جوجه کشی کبک حدود 24 روز است.
 • اگر قصد جوجه گیری از این پرنده را دارید پیشنهاد میشود تا از ماشین های جوجه کشی تمام اتومات بدین منظور استفاده کنید. در این روش دمای ماشین جوجه کشی باید 8.99 درجه فارنهایت و رطوبت نسبی 60 درصد داشته باشد. ولی زمانی که جوجه اماده خروج از تخم شد باید این میزان را پایین آورده و رطوبت را تا 15 درصد افزایش دهید.
 • کبک های به بلوغ رسیده آماده کشتار حدود 600 الی 800 گرم وزن دارند.

امکانات اولیه پرورش کبک

پیشنهاد میشود در زمان پرورش کبک نسبت به سرمایه ای که در اختیار دارید عمل کنید. برخی از افراد تازه وارد در این حوضه فکر میکنند که برای پرورش کبک به سرمایه زیادی نیاز است. اما در واقعیت اینطور نیست چراکه پرورش کبک در یک مکان کوچک نیز قابل پرورش بوده و به سرمایه زیادی نیز نیاز ندارد. ما در زمان جمع آوری اطلاعات حتی با کسانی آشنا شدیم که برای پرورش این پرنده با سرمایه ای نزدیک بر یک میلیون تومان نیز شروع کرده اند و هم اکنون جزء موفق ترین افزاد این حیطه نیز شده اند.

اگر سرمایه شما به حدی است که میتوانید با خیالی آسوده هزاران کبک را در عان واحد پرورش دهید نیز پیشنهاد ما این است که احتیاط کرده و کسب و کار خود را با تعداد اندکی از پرورش کبک شروع کنید و درصورتیکه علاقه شما به ادامه کار ثابت شد به گسترش کار خود اقدام کنید. فراموش نکنید که آینده هیچ کاری قابل پیش بینی نیست و ممکن است شما را از ادامه کار باز دارد ؛ به همین علت توصیه ما این است که هر چقدر هم به پرورش کبک علاقه مند باشید نیز با تعداد کم شروع کرده و رفته رفته کسب و کار خود را گسترش دهید.

نیازهای اولیه پرورش کبک

دریافت مجوزهای قانونی پرورش کبک

اگر قصد راه اندازی پرورش صنعتی کبک را دارید پیشنهاد میکنیم برای عدم برخورد با مشکلات قانونی مجوزهای مربوطه را از سازمان جهاد کشاورزی و ارگان های مربوطه دریافت کنید.

 

تهیه زمین پرورشی

متراژ و مساحت زمین را بسته به تعداد کبک های پرورشی خود را محاسبه کرده و آماده کنید. همچنین اگر قصد تهیه جوجه یکروزه به سالن خود را دارید توصیه میشود قبلاً اقدام به تهیه لوازم بهداشتی و ضدعفونی کنید.

 

قفس و یا بستر

قبل از پرورش کبک نحوه سیستم پرورشی خود را درآورد کنید. نگهداری کبک چه بصورت گله ای و چه در قفس ها مزایا و معایبی دارد. سپس اقدام به بستر سازی محل و یا خرید قفس آماده نمایید.

 

تعبیه سیستم های گرمایشی و سرمایشی

بهتر است در زمان قبل از جوجه ریزی در سالن ، به نصب سیستم های سرمایشی و گرمایشی اقدام کنید. نصب سیستم سیستم های تهویه جز ضروریات کار است.

 

دان مصرفی

غذای کبک میتواند از غلاتی مانند سویا ، ذرت ، آرد ، گندم و ... تشکیل شود. طبق برآورد ما حدود چهار کیلو دانه برای تولید یک کیلو گوشت کبک کفایت میکند.

پرورش کبک در فضای باز

« پرورش کبک در فضای باز »

تهیه گله مولد

قبل از تهیه گله مولد حتماً به این موضوع واقف شوید که هیچ مشکلی سلامت کبک ها را تهدید نمیکند. سن گله مولد کبک نباید بیش از 5 یا 6 ماه باشد ، چون حداقل به 50 روز احتیاج دارند تا تقویت شده و برای تولیدمثل آماده شوند.

امکانات اولیه پرورش کبک

کبک نیز مانند بلدرچین در مقابل بیماری ها بسیار مقاوم است. ولی به هر حال کبک نیز مانند تمامی موجودات زنده به بیماری دچار میشود که مهمترین آنها عبارتند از:

 • بیماری های باکتریایی : سالمونلوسیس ، مرض چرخشی
 • بیماری های ویروسی : انسفالیتسین ، نیوکاسل و مایکوپلاسما
 • انگل های خارجی که این انگل ها در قسمت های بیرونی بدن کبک قرار می گیرند.
 • انگل های داخلی : کرم های ذرت ، خلا و سکال

روش جوجه کشی از کبک

قبل از جوجه کشی از تخم کبک باید مطمئن شودید که تخم های این پرنده در دمای 13 الی 15 درجه سانتیگراد نگهداری شده است. این تخم ها را قبل از قرار دادن به دستگاه جوجه کشی باید بمدت 12 الی 24 ساعت در دمای اتاق نگهداری کنید. همچنین دستگاه را قبل از انجام فرآیند جوجه کشی باید یکروز روشن کنید تا از صحت عملکرد آن اطمینان حاصل کنید.