تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آموزش پرورش مرغ عشق

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۴٫۰۳

مرغ عشق پرنده ایست که زادگاه آن استرالیا بوده و از نژاد کوکوتله است. این پرنده برای اولین بار در سال ۱۷۰۰ میلادی بصورت دسته جمعی در کشور استرالیا مشاهده شده و در هر کدام از دسته ها هزاران عدد مرغ عشق مشاهده میشد. مرغ های عشق نیز مانند طوطی ها از توانایی تقلید صدا برخوردار بوده و بسیاری از علاقه مندان پرنده را برای قابلیت تقلید صدا آن را پرورش میدهند.

پرورش مرغ عشق

« پرورش مرغ عشق »

معرفی نژادهای مرغ عشق

مرغ عشق ها عموماً دارای دو نژاد اصلی هستند: مرغ عشق معمولی و مرغ عشق انگلیسی. جثه مرغ عشق معمولی حدوداً نصف مرغ عشق انگلیسی بوده و طول عمر آن نیز بیشتر از نژاد انگلیسی است. مرغ های عشق اهلی عموماً حدود 5 الی 10 سال و مرغ های عشق انگلیسی حدود 4 لی 6 سال عمر میکنند.

تعیین جنسیت مرغ عشق

جنسیت مرغ عشق را میتوان به کمک پوست بالای منقار و سوراخ بینی این پرنده تشخیص داد. رنگ پوست در مرغ عشق های نر به رنگ آبی تیره بوده و در جنس ماده این پرنده آبی روشن متمایل به قرمز یا قهوه ای است.

غذای مرغ عشق

مرغ عشق در طبیعت معمولا ارزن و تخم های سایر گیاهان تغذیه میکنند. ولی در زمان پرورش این پرنده در قفس میتوان از ترکیباتی همچون ارزن ، کتان و... نیز استفاده کرد. همچنین برای تغذیه مرغ عشق از مواد غذایی زیر نیز میتوانید استفاده کنید:

سبزی های منبع ویتامین آ مانند کاهو و هویج

میوه هایی مانند گلابی ، سیب ، انگور و توت فرنگی

دانه های پخته شده مانندعدس و لوبیا

بادام خیس شده در آب

آموزش نگهداری مرغ عشق

مرغ های عشق بدلیل زیست اجتمائی بهتر است بصورت جفت در قفس و در محیط های ساکت و روشن نگهداری کنید. پیشنهاد میشود که این پرنده را در زیر گرما و نور آفتاب قرار ندهید ؛ زیرا که دچار استرس گرمایی شده و تلف میشود. همچنین پیشنهاد میشود تا قفس مرغ عشق را در بالاترین نقطه منزل خود نصب کنید و اجازه دهید تا پرنده یکبار در ماه در محیط منزل بصورت آزادانه پرواز کند.

هر جفت مرغ عشق نیاز به قفس با ابعاد 50 سانتی متر دارند و درصورتیکه چند تعداد از این پرنده را در قفس کوچکتر از میزان ذکرشده نگهداری کنید در میان آنها نزاع بوجود می آید. پیشنهاد میشود تا در کف قفس روزنامه های سیاه و سفید قرار دهید و بصورت هفتگی آنها را عوض کنید. در قفس پرورش مرغ عشق حتماً از شاخه درختان استفاده کنید ؛ راکه مرغ عشق ها بر روی شاخه ها می نشینند و با نوک زدن به آنها منقار خود را کوتاه میکنند.

نگهداری مرغ عشق

« نگهداری مرغ عشق »

آموزش جوجه کشی مرغ عشق

طول مدل دوره جوجه کشی مرغ عشق حدود 22 الی 25 روز است. برای جوجه کشی این پرنده دمای ستر و هچر به ترتیب باید برابر با 37.5 و 37.2 درجه باشد. میزان رطوبت استاندارد برای جوجه آوری مرغ عشق نیز باید برابر با 58 الی 63 درصد تنظیم شود. برای جوجه کشی از تخم مرغ عشق نیاز به دستگاه جوجه کشی و یا انکوباتورهای خانگی نیاز دارید. در جوجه کشی این پرنده به کمک ماشین جوجه کشی باید میزان دما و رطوبت را ست کنید تا دستگاه بتوانید این مقادیر را بر روی ماشین جوجه کشی اعمال کند.