تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آموزش پرورش طاووس

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۴٫۳۱

طاووس از زیبا ترین پرنده های خلق شده است. این پرنده بدلیل زیبایی خاص خود باعث شده تا بسیاری از افراد به پرورش و نگهداری این پرنده رو آورند. با پیشرفت صنعت جوجه کشی و اختراع ماشین های جوجه کشی پیشرفته ، محبوبیت این پرنده نیز روز به روز افزایش پیدا کرده و به همین علت میتوان گفت طاووس آینده درخشانی داشته و از نمونه پرونده های پر فروش در آینده خواهد بود. در این مطلب سعی کردیم تا آموزش پرورش و نگهداری طاووس را برایتان شرح دهیم.

مختصری در مورد طاووس

طاووس پرنده ای درشت جثه است و میتواند پرواز کند. این پرنده نژادهای گونانی داشته و هر نژاد رنگ های مختلفی دارد. پیدایش طاووس ها از آسیا و هندوستان انجام پذیرفته و به مرور زمان به سایر کشورها وارد شده اند. این پرنده در کشور هند ارزش معنوی بالایی داشته و بعنوان پرنده ملی نیز شناخته میشود.

پرورش طاووس

« پرورش طاووس »

خصوصیات ظاهری طاووس

زیباترین بخش طاووس ها دم آنهاست. دم این پرنده بلند بوده و ترکیبی از چند رنگ است. طول دم طاووس ها حدود ۱٫۵ متر بوده و ارتفاع آنها به حدود ۱۲۰ سانتی متر نیز میرسد. عمر طاووس ها مابین ۲۰ الی ۲۶ سال بوده و وزن آنها میتواند تا ۶ کیلو نیز برسد. طاووس ها مهارتی در آواز خوانی ندارند.

روش درآمدزایی از طریق پرورش طاووس

برای درآمدزایی از پرورش و نگهداری طاووس ها میتوان با خرید چند جفت از این پرنده کار را آغاز کرد. بسیاری از پرورش دهندگان این پرنده ذکر کرده اند که با پرورش چند جفت از حداقل درآمد به حداکثر بازدهی رسیده اند ؛ چرا که چند سالیست پرورش انواع پرندگان زینتی در کشور افزایش پیدا کرده و طرفداران آن روز به روز زیاد تر میشود. طاووس های ماده توان این را دارند که از دو سالگی تخمگذاری کنند. گونه های نر بعد از یکسال از بلوغ رسیدگی ماده ها به بلوغ خود میرسند. فصل جفتگیری طاووس از ابتدای بهار شروع شده و تا ماه های اول پاییز ادامه پیدا می کند.

طاووس ها میتوانند در سال ۹ الی ۱۲ تخم نطفه دار بگذارند. اگر پرورش دهندگان بتوانند از یک دستگاه جوجه کشی برای تبدیل تخم ها به جوجه استفاده کنند این میزان بیشتر هم میشود ؛ چرا که پرنده نیازی به نشستن روی تخم ها نخواهد داشت و زمان بیشتری برای تخمگذاری پیدا میکند.

در دهه های گذشته که طاووس در ایران پرورش داده نمیشد ، هزینه های گزافی برای واردات این پرنده از کشورهای همجوار پرداخت میشد ؛ اما امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی ایران خود یکی از پرورش دهنده های بزرگ طاووس می باشد. امروزه تمامی نژادهای طاووس در ایران پرورش داده شده و شما به راحتی میتوانید بهترین گزینه برای خرید را انتخاب کنید. فقط باید دقت کنید تا گله را از افراد مطمئن خرید کنید تا پرنده ها مشکلی در مورد سلامتی جسمی نداشته باشند. این مورد نیز حائز اهمیت است که طاووس ها بصورت چندهمسری زندگی میکنند و این موضوه باعث میشود تا گله آنها به سرعت در طی مدت زمانی کوتاه چند برابر شود.

مکان نگهداری و پرورش طاووس

طاووس ها دوام بالایی در مورد شرایط آب و هوایی دارند و میتوانند در هر شرایطی زندگی کنند. برای نگهداری این پرنده تنها به فضای کافی ، آب و دان مورد نیاز است. اگر بتوانید فضای پرورش طاووس را با گل و گیاهان مناسب زینت دهید بازهی بالاتری در امر پرورشی خواهید داشت.

جوجه کشی کاسکو

« جوجه کشی کاسکو »

غذای طاووس

طاووس ها همه چیز خوار بوده و میتوانند از انواع گل و گیاه ، سبزیجات ، حشرات مانند مارمولک و... تغذیه کنند. مرغداران و پرورش دهنده ها میتوانند از انواع دانه ها و سبزی جات برای تغذیه پرنده استفاده کنند. بعنوان نمونه یکی از بهترین غذاهایی که میتوان در دوره تخمگذاری به پرنده داد صدف خوراکی است.

بیماری های طاووس

طاووس ها همانطور که در مطلب به آن اشاره شد دارای مقاومت بالایی به بیماری داشته و ندرتاً دچار بیماری میشوند. با این حال پرورش دهندگان باید بهداشت محل نگهداری این پرنده ها را در نظر بگیرند و نظافت سالن آنها را بصورت دوره ای انجام دهند.

جوجه کشی طاووس

جوجه کشی از طاووس کمک میکند تا تعداد اعضای گله آنها به مرور زمان بیشتر شده و سود کار را تا چندین برابر افزایش دهد. جوجه کشی از تخم نطفه دار طاووس نیز از این قاعده مستسنی نیست و شما میتوانید به کمک ماشین جوجه کشی از تخم های نطفه دار این پرنده جوجه کشی کنید. البته باید در مرحله اول غذای ارزشمند به جوجه های گله دهید تا تخم های بدست آمده از کیفیت مناسب برخوردار باشند.