تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

راهنمای پرورش اردک و تغذیه اردک

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۸٫۱۱

جوجه اردک ها پرندگانی بامزه بوده و بسیار اجتماعی هستند. این پرنده ها معمولاً در مدت زمان کم به انسان ها وابسته میشوند. ایده نگهداری جوجه اردک ها میتواند کودکان را بسیار سرگرم کند. با این حال نباید فراموش کنید که این حیوانات موجوداتی زنده هستند که برای سالم زیستن زیستن به آب و دان نیاز دارند و به همین علت باید بعضی از نکات مهم و ضروری در هنگام پرورش پرنده در نظر گرفته شود. در صورتی که جوجه اردک ها را بصورت صحیح نگهداری نکنید ممکن است در کمترین زمان تلف شود. به همین علت قبل از تهیه جوجه اردک کلیه شرایط لازم برای نگهداری آن را فراهم کرده و با نیازهای اساسی آن آشنا شوید.

پرورش جوجه اردک

« پرورش جوجه اردک »

نکات خرید جوجه اردک

بطور کل شما میتوانید جوجه اردک را به دو روش تهیه کنید. روش اول مراجعه به بازار بوده و شما میتوانید با مراجعه به سالن های پرورش و مرغداری ها نسبت به خرید جوجه اردک اقدام کنید. در روش دوم شما میتوانید یک یا به تعداد تخم نطفه دار اردک تهیه کنید و به کمک دستگاه جوجه کشی نسبت به جوجه کشی آنها اقدام کنید.

دمای مناسب برای نگهداری جوجه اردک یکروزه

مورد شرایط و محل نگهداری اردک در درجه اول اهمیت بیشتری داشته و به همین علت ابتدا این موضوع را بررسی میکنیم. جوجه اردک ها باید در یک مکان آرام ، گرم و تمیز نگهداری شوند. در دو روز اول دمای اتاق پرورشی باید حدود ۳۳ درجه سانتیگراد تنظیم شود. سپس به تدریج درجه حرارت را کاهش دهید. پس از گذشت یک هفته از زمان تولد جوجه اردک ها دما را میتوان بر روی ۲۳ تا ۲۶ درجه سانتیگراد تنظیم کرد.

در صورتیکه جوجه اردک ها نتیجه جوجه کشی توسط شماست باید بمدت زمان ۲۴ ساعت به آنها آب و غذا ندهید. پیشنهاد ما این است که در این زمان جوجه ها را داخل محفظه دستگاه جوجه کشی نگهداری کنید تا رطوبت آنها خشک شود. در مدت زمانی که به جوجه اردک ها غذا نمیدهید این پرنده ها در اصل از زرده موجود در بدن خود تغذیه میکنند و اگر زمان تغذیه را نقض کنید احتمال بوجود آمدن عفونت کیسه زرده در آنها بسیار زیاد خواهد بود.

این موضوع نیز بسیار مهم است که اردک ها پرندگانی آبدوست بوده و شما باید بعنوان پرورش دهنده حتماً مکانی را برای شنای پرنده ها اختصاص دهید. برای تحقق این امر باید آب خنک و تمیر را در یک حوض بریزید تا اردک ها بتوانند در آن سرگرم شوند. در سالن های صنعتی پرورش اردک تعدادی حوض یا استخر کوچک ایجاد می کنند که پرنده ها بتوانند در داخل آن به آبتنی و شنا بپردازند.

جوجه های یکروزه اردک

« خواص دوغ و شیر شتر »

نحوه تغذیه اردک

با توجه به بررسی های انجام شده جوجه های اردک غذای نرم را بیشتر می پسندند. علاوه بر این میتوان این پرنده ها را با انواع سبزی جات و میوه جات تغذیه کرد. سبزیجاتی مانند هویج ، کاهو ، کدو ، خیار ، گوجه فرنگی و میوه هایی مانند انگور قرمز ، پرتقال و … از جمله غذاهای مورد علاقه جوجه اردک می باشد. دقت به این نکته ضروریست که در صورت استفاده از سبزی جات  در مصرف کاهو نباید زیاده روی کرد ؛ چرا که مصرف بیش از حد آن سبب ایجاد اسهال میگردد. جوجه اردک ها اشتهای خوبی داشته و برخلاف سایر طیور در مدت زمان بسیار کوتاهی میتوانند غذا خوردن را فرا بگیرند.