تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

راهنمای آموزش پرورش بلبل

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۴٫۲۴

بلبل پرنده ای خوش صدا و خوش آواز است. این پرنده که به نام هایی مانند عندلیب ، هزاردستان و شباهنگ نیز شهرت دارد در بسیاری از آهنگ های هنرمندان ایرانی ریشه دورانده و در شعر و موسیقی فارسی رسوخ پیدا کرده است ؛ تا جایی که زمانی که نورعلی برومند از اساتید موسیقی ایران برای تدریس موسیقی ایرانی به دانشگاه ایلینوی به آمریکا سفر کرد برای فهم راحت تر سبک موسیقی ایرانی توسط دانشجویان آمریکایی آواز بلبل هزاردستان را برای آن ها پخش کرد.

در چند دهه گذشته که شهرنشینی به این شدت توسعه نیافته بود ، نگهداری و پرورش بلبل هزاردستان در میان مردم بسیار زیاد بود ؛ ولی امروزه بدلیل بوجود آمدن منازل بسیار زیاد منازل در شهرها و گسترش آپارتمان نشینی کمتر کسی را می توان یافت که به پرورش بلبل اقدام کند.

بلبل

« بلبل »

خصوصیات بلبل

بلبل ها حدود ۱۵ الی ۲۲ سانتی متر طول دارند. پرهای این پرندگان از رنگ های مختلفی شکل گرفته و قسمت های بالا تنه آنها قهوه ای رنگ است و پرهای دم آنها سرخ رنگ است. دور چشم بلبل ها را حلقه سفید رنگی احاطه کرده است. آنها چشمانی سیاه رنگ داشته و دم پهن به آنها ظاهری جذاب میدهد. این پرندگان زمانیکه احساس خطر میکنند دم خود را تکان میدهند.

بلبل ها علاقه مند به زندگی در طبیعت هستند. بصورتیکه سوراخ درختان تنومند ، اطراف رودخانه ها و دشت ها مکان های مناسب برای زندگی این پرنده ها هستند.

تخمگذاری و جوجه آوری بلبل

بلبل ها در کل دوره از سال در دو مرحله اواخر فروردین و اوایل تیر تخم میگذارند. این پرنده ها قادر هستند تا در هر دوره حدود 4 الی 6 تخم قهوه ای رنگ با لکه های ریز بگذارند. طول مدت جوجه کشی بلبل ها حدود 16 روز است که بلبل ماده با خوابیدن روی تخم ها بصورت طبیعی باعث تولد جوجه ها میشود. جوجه های بلبل در ده روزگی بدون آنکه بتوانند پرواز کنند از لانه خود خارج میشوند و در میا درختان

جوجه های بلبل در 10 روزگی بدون این که قدرت پرواز داشته باشند از لانه خارج می شوند و بر روی زمین در میان بوته ها و درختان پنهان می شوند.

نحوه تشخیص جنسیت بلبل

بلبل های نر و ماده شبیه به یکدیگر هستند ؛ اما با این حال افراد اهل فن به راحتی قادرند تا جنسیت بلبل را تشخیص دهند. جنسیت بلبل نر و ماده از روی نحوه آواز خواندن آنها قابل تشخیص است. پیشنهاد میشود برای دریافت اطلاعات کامل تر کتب پرورشی تخصصی این پرندگان را مطالعه کنید.

پرورش بلبل

« پرورش بلبل »

تغذیه بلبل

بلبل ها حشره خوار هستند و در طبیعت از حشراتی مثل جیرجیرک ، پشه ، ملخ و ... تغذیه میکنند. این پرندگان به میوه ها نیز علاقه مند بوده و از میوه جاتی مانند توت نیز تغذیه میکنند. درصورتیکه شما قصد پرورش این پرنده را دارید میتوانید به آن موادی مانند دان ، پلت ، شبندر ، یونجه و... بدهید. همچنین از میوه هایی مثل تمشک و توت فرنگی نیز میتوان در تغذیه بلبل ها استفاده کرد.

نکات خرید بلبل

در هنگام خرید جوجه بلبل دقت کنید که جوجه این پرنده خال دار است و دم متطیلی شکل دارد. همچنین بلبل ها از نمونه پرندگانی هستند که در قفس جفتگیری نمیکنند ؛ قفس نگهداری این پرندگان نیز نسبت به سایر پرنده ها باید بزرگ بوده و از چند نشیمن گاه تشکیل شده باشد. بلبل ها برای پرورش نیاز به دقت بیشتری نسبت به سایر پرندگان زینتی هستند.