تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

معرفی پرندگان مناسب پرای پرورش و نگهداری در آپارتمان

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۳٫۳۱

انسان برای سرگرمی و استفاده از صدای خاص برخی از پرندگان زینتی از دیرباز تاکنون به پرورش پرندگان زینتی علاقه مند می باشد. داشتن یک حیوان خانگی و بلخصوص یک پرنده در خانه و نگهداری از آن کار بسیار لذت بخشی است. این حیوانات همچون مونس در کنار ما رشد کرده و لذت را برای ما به ارمغان می آورند.

اما انتخاب بهترین پرنده به شرایط روحی هر فرد بستگی دارد؛ بلخصوص زمانی که این حیوانات در مکان های کوچک مانند آپارتمان نگهداری میشوند دردسرهای خاص خود را نیز دارند.

پرورش پرندگان در آپارتمان
« پرورش پرندگان در آپارتمان »

بررسی شرایط لازم برای نگهداری پرنده

اگر شما تصور میکنید که برای پرورش پرنده در آپارتمان نیاز به فضای بزرگی دارید در اشتباه هستید. شما میتوانید برای پرورش زینتی در منزل خود در یک فضای نسبتاً کوچک مانند اتاق نیز اقدام کنید. باید توجه کنید که بعنوان نمونه طوطی ها پرندگانی حساس و پر استرس هستند و درصورت تغییر جا در کم و زیاد شدن استرس پرنده تاثیرگذار است. عموماً تلاش کنید که پرنده را در اتاق نگهداری کنید ؛ زیرا که اگر آنها را در محیط های شلوغ و نا آرام قرار دهید این احتمال وجود دارد که پرنده تلف شود.

پس از حل مکان نگهداری به زمان نگهداری پرنده میرسیم. درصورتیکه میخواهید پرنده ای سالم پرورش دهی باید تا جایی که در توان دارید برای او وقت بگذارید ؛ در غیر اینصورت پیشنهاد میکنیم که از نگهداری پرنده منصرف شوید. باید تا جای ممکن سعی کنید تا شرایط زندگی طبیعی را برای این موجودات فراهم کنید و در صورت بیماری  خود را آماده مقابله با آن نمایید. برای طوطی ها همیشه آب و غذای سالم و متنوع تهیه کنید و هنگامی که آنها بیمار میشوند در هزینه های درمان کوتاهی نکنید.

پرندگان مناسب برای پرورش در آپارتمان

این مورد به سلیقه شما بستگی دارد. برخی از افراد برای کسب و کار اقدام به پرورش پرندگان میکنند و برخی نیز صرفاً جهت زیبایی و علاقه خود به این کار اقدام میکنند. برخی از افراد دوست دارند از آواز پرنده استفاده کنند و برخی نیز علاقه مند به پرورش پرندگان سخنگو هستند.

کاسکو ، مرغ عشق ، طوطی و عروس هلندی بهترین پرندگان زینتی برای پرورش و نگهداری در خانه هستند.

بررسی معایب و مزایای نگهداری مرغ عشق در آپارتمان

مرغ عشق پرنده ای اجتماعیست و از بازی کردن لذت میبرد. این پرنده زمانیکه مورد بی مهری قرار بگیرد دچار افسردگی میگردد و در طولانی مدت سبب مرگ پرنده میشود.

برای پرورش و نگهداری این پرنده به جیره غذایی مناسب احتیاج دارید. این پرنده درصورتیکه به تغذیه مناسب دسترسی داشته باشد میتواند زاد و ولد مناسبی داشته باشد

پرورش قناری در آپارتمان
« پرورش قناری در آپارتمان »

بررسی معایب و مزایای نگهداری عروس هلندی در آپارتمان

مرغ عشق پرنده ای اجتماعیست و از بازی کردن لذت میبرد. این پرنده زمانیکه مورد بی مهری قرار بگیرد دچار افسردگی میگردد و در طولانی مدت سبب مرگ پرنده میشود.

برای پرورش و نگهداری این پرنده به جیره غذایی مناسب احتیاج دارید. این پرنده درصورتیکه به تغذیه مناسب دسترسی داشته باشد میتواند زاد و ولد مناسبی داشته باشد

پرورش عروس هلندی در آپارتمان
« پرورش عروس هلندی در آپارتمان »

بررسی معایب و مزایای نگهداری طوطی برزیلی در آپارتمان

اصول اولیه پرورش و نگهداری این پرنده بسیار مهم است. طوطی برزیلی بعنوان پرنده خانگی بسیار محبوب است. درست است که این نژاد از پرندگان قدرت تکلم ندارند اما هوش بالایی در یادگیری حرکات دارند.

طوطی برزیلی رنگ های متنوعی دارند. آنها بسیار پر جنب و جوش هستند و با انجام حرکات نمایشی باعث سرگرمی طولانی مدت شما میگردند.

این پرنده برای حفظ سلامتی نیاز به جنب و جوش و فعالیت دارند ؛ لزا لازم است که قفس مناسب بهمراه اسباب بازی های مختلف برایشان خریداری نمایید.

پرورش طوطی برزیلی در آپارتمان
« پرورش طوطی برزیلی در آپارتمان »

بررسی معایب و مزایای نگهداری کاسکو در آپارتمان

کاسکو ها محبوبیت فراوانی در بین اقشار دارند علت محبوبیتشان نیز قدرت یادگیری بالا و سخن گویی آنهاست و میتوان گفت یکی از بهترین پرندهای مقلد و سخنگو در جهان است. طبیعت این پرنده ترسو بودن است اما امروزه با آموزش کاسکو ها یه یک پرنده محبوب و سرگرم کننده مبدل شده اند. به این نکته توجه کنید که کاسکو ها ممکن است غیر قابل پیشبینی باشند. بهتر است هنگام نزدیک شدن به آنها احتیاط کنید زیرا این پرندگان قابل اعتماد نیستند و زمانیکه عصبانی میشوند ممکن است گاز بگیرند و یا پنجه بکشند.

درصورتیکه صاحب کاسکو به آن توجه کافی داشته باشد و رفتار درستی با آن کند به شدت وابسته میشود ولی درصورتیکه بی توجهی از ساحبش ببیند احتمال دارد که با صاحبش قهر کند و شروع به جیغ کشیدن کند.

قفس نگهداری کاسکو باید بزرگ باشد و اسباب بازی های مختلفی در اختیارش گذاشته شوند.

پرورش کاسکو در آپارتمان
« پرورش کاسکو در آپارتمان »

بررسی معایب و مزایای نگهداری کاکادو در آپارتمان

کاکادو یکی از خانواده طوطی سانان است. این طوطی بدلیل زیبایی و کاکل منحصربفرد خود میتواند هر شخصی را به خود جذب کند. انعطاف پذیری کاکل کاکادو بصورتیست که بهنگام ترس یا خوشحالی متفاوت بوده و جلوه خاصی به ظاهرش میدهد.

کاکادو به نام باراتا در ایران مشهور است ویکی از خانواده طوطی سانان است. با زیبایی خاص و کاکل منحصر به فردی که دارد ، می تواند همه را به سمت خود جذب کند.انعطاف پذیری کاکلش طوری است که به هنگام ترس یا خوشحالی تحریک پذیر شده و جلوه ی خاصی به زیبایی اش می بخشد.

 

خصوصیات کاکادو:

 • هوش زیادی دارد و بسیار زیباست
 • پرنده ای کاملاً رام و اهلی است و درصورت توجه صاحبش وابستگی شدیدی به او پیدا میکند. عدم توجه به این پرنده میتواند آن را به عارضه پرکنی دچار کند.
 • کاکادو بیشتر اوغات جیغ میکشد و این موضوع باعث میگردد تا طرفداران کمتری نسبت به کاسکو داشته باشد.
 • اگر فردی علاقه مند به نگهداری کاکادو باشد باید آنرا بصورت جفت خریداری کند و این موضوع سبب میشود تا هزینه تامین نگهداری پرنده به مراتب بیشتر شود.
 • غذای کاکادو ها پسته ، بادام ، گردو و انواع دانه ها است.
پرورش کاکادو در آپارتمان
« پرورش کاکادو در آپارتمان »

بررسی معایب و مزایای نگهداری شاه طوطی در آپارتمان

این پرنده نیز در ایران طرفداران خاص خود را دارد. زیستگاه این پرنده از پاستان تا ویتنام بوده و در ایران بیشتر آن را با نام " طوطی اسکندر " میشناسند.

 • این طوطی طول عمر بالایی دارد  برخی از کارشناسان معتقدند که عمر این پرنده تا ۲۵ و ۳۵ سال میرسد.
 • شاه طوطی نیز از هوش بالایی برخوردار است. این پرنده به رنگ های سبز ، قرمز ، زرد بوده و جزء طوطی سانان زیبا جای گرفته است.
 • یونان نخستین کشوری بود که این پرنده را بصورت حرفه ای پرورش داد. چرا که این طوطی توسط جانشینان اسکندر مقدونی به کشور یونان برده شدند.
 • طوطی اسکندر پرنده ای بسیار عاطفی است و نگهداری آن به صبر و حوصله زیادی احتیاج دارد. اگر صاحب پرنده به آن کم توجهی کند با جیغ کشیدن اعتراضش را نشان میدهد.
 • طوطی اسکندر جثه بزرگی دارد و بهتر است در اتاق های بزرگ نگهداری شوند. هر روز باید پرنده را از قفس خارج کنید تا به پرواز درآید.
پرورش شاه طوطی در آپارتمان
« پرورش شاه طوطی در آپارتمان »

بررسی معایب و مزایای نگهداری قناری در آپارتمان

 • بهترین جا برای نگهداری قناری در آپارتمان در بالکن است و در زمستان ها نیز باید یکی از اتاق های خانه را برای نگهداری قفس آماده کنید.
 • حتی امکان پرنده را اویل روز به خانه بیاورید تا پیش از تاریکی هوا زمان کافی برای سازگاری محیط داشته باشد.
 • در روزهای اول به قناری ها دست نزنید و فقط به آرامی با آنها از دور ارتباط برقرار کنید. بدلیل اینکه هرگونه مزاحمت میتواند به آنها استرس وارد کرده و موجبات وحشتش را فراهم کند.
 • با توجه به اینکه قناری ها جثه کوچکی دارند میتوان آنها را در قفس های کوچک هم نگهداری کرد.
 • درصورتیکه علاقه دارید قناری آواز بخواند بهتر است سراغ قناری نر بروید.
 • غذای قناری ها دانه است اما شما میتوانید با دادن سبزیجات و میوه جات تازه به انها جیره غذایی را تکمیل کنید.
 • باید فضای قرارگیری قناری ها دارای تهویه باشد و از تردد افراد دور باشند.
پرورش قناری در آپارتمان
« پرورش قناری در آپارتمان »

بررسی معایب و مزایای نگهداری فنچ در آپارتمان

 • فنچ یکی از پرنده های زینتی و ارزان قیمت است که هم در قفس و هم در یک پاسیوی کوچک قابل پرورش است.
 • این پرنده بازیگوش بوده و برای نگهداری آنها باید قفس با میله های مناسب خریداری کنید.
 • فنچ ها به تغذیه حساسند و برای نگهداری آنها باید غذای مخصوص آنها را تهیه کنید. همچنین آب را قبل از استفاده باید یکبار کامل بجوشانید و سپس به ظرف آب فنچ ها بریزید
 • فنچ ها باید هفته ای دوبار حمام کنند و یکبار نیز در مجاورت نور آفتاب قرار بگیرند.
پرورش فنچ در آپارتمان
« پرورش فنچ در آپارتمان »

بررسی معایب و مزایای نگهداری مرغ مینا در آپارتمان

 • مرغ مینا روحیات بسیار حساسی دارند و اگر به درستی از آنها نگهداری نشود پرنده افسرده میشود و احتمال دارد که طول عمر آن کوتاه تر شود.
 • مرغ مینا پرنده ای است که قدرت فوق العاده ای در تقلید صداها دارد.
 • مرغ مینا جزء پرندگان وحشی محسوب شده و درصورت نزدیک شدن افراد غریبه ممکن است رفتار تهاجمی به خود بگیرد.
 • این پرنده ها بسیار اجتماعی هستند و کمتر دچار افسردگی میشوند. این پرندگان برخلاف سایر پرندگان زینتی هیچ وابستگی روحی به صاحبینشان ندارند.
 • مرغ مینا هر روز قفسش را کثیف میکند و اگر به بهداشت آن رسیدگی نکنید ممکن است سلامتیشان به خطر بیفتد.
پرورش مرغ مینا در آپارتمان
« پرورش مرغ مینا در آپارتمان »