تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آموزش و راهنمای واکسیناسیون مرغ ، بلدرچین ، بوقلمون و سایر طیور

ویرایش شده در : ۱۳۹۹٫۰۱٫۲۰

واکسیناسیون ، یکی از مهمترین برنامه هایی است که هر پرورش دهنده طیور پس از جوجه کشی باید به آن توجه لازم مبذول دارد. واکسیناسیون باعث فعال شدن دستگاه ایمنی بدن طیور ( پرندگانی مانند مرغ ، بلدرچین ، بوقلمون ، کبک ، غاز ، اردک و ... ) گردیده و در نتیجه افزایش ایمنی بدن در مقابل انواع بیماری ها می گردد. در این مقاله عوامل آموزش و طریقه واکسیناسیون بلدرچین ، مرغ ، بلدرچین ، غاز و اردک و سایر طیور معرفی خواهند شد. جهت کاهش تلفات از بیماری و واکسیناسیون به موقع طیور نامبرده به این جزئیات این مقاله آموزش توجه کافی نمایید .

واکسیناسیون طیور

« واکسیناسیون طیور »

راهنمای واکسیناسیون طیور به روش آب آشامیدنی

واکسیناسیون با روش آب آشامیدنی یکی از بهترین و مناسبترین راه های تجویز واکسن های زنده برای انواع طیور (مرغ و خروس خانگی ، محلی ، گوشتی ، بومی و تخمگذار همچنین بلدرچین و بوقلمون و سایر طیور ) می باشد . این روش می تواند آسانتر از سایر روش ها تلقی شود.

همانطور که در بالا ذکر شد ، جهت پیشگیری از بروز انواع بیماری های رایج چشم ، تنفسی ، جزام ، فلج ، اسهال ، سرماخوردگی ، نیوکاسل و ... باید طیور را واکسینه نمود. یکی از روش های واکسیناسیون طیور روش آب آشامیدنی می باشد. در مرغداری های پرورش و نگهداری طیور دو نوع سیستم توزیع آب سیستم آبخوری زنگوله ای و  سیستم آبخوری نیپلی  وجود دارد. صرفه نظر از اینکه شما از کدام از سیستم توزیع آب استفاده میکنید قبل از هر چیز نیاز به محروم سازی طیور از آب می باشد. این دوره محرومیت آبی بسته به سن و جنس طیور بین 30/1 تا 3 ساعت متغیر می باشد. حتما به این نکته توجه فرمایید که آب عاری از کلر یا سایر مواد ضد عفونی کننده یا هر نوع یون فلزی (بویژه یون آهن) باشد.

واکسیناسیون طیور به روش اسپری

اسپری کردن از متداول ترین راه های واکسیناسیون جهت بیماری های نیوکاسل و برونشیت می باشد. این روش برای اولین واکسیناسیون علیه بیماری نیوکاسل مناسب است.

دستگاه های اسپری پیشرفته ای برای واکسیناسیون طیور طراحی شده‌اند و قادر به تولید ثابت 2 بار می‌باشند. میزان فشار نیز توسط فشار سنج نشان داده می‌شود.

واکسیناسیون داخل چشمی

روش واکسیناسیون چشمی ، از دیگر روشهای واکسیناسیون است. زیرا مطمئنا هر یک از طیور یک دوز کامل واکسن را دریافت می‌کنند.اما بدلیل وقت گیر بودن آن استفاده از این روش پیشنهاد نمیگردد.

واکسیناسیون تزریق

واکسیناسیون از روش تزریق داخل عضلاتی از دیگر روشهای واکسیناسیون می باشد.  جهت واکسیون طیور به روش تزریق 2 ساعت قبل از استفاده واکسن، آن را از یخچال بیرون آورده تا در دمای محیط کمی گرم گردد. تزریق از این روش می‌تواند در گردن به صورت زیر جلدی و یا به صورت داخل عضلانی در سینه و یا ران پرنده انجام گردد.

واکسیناسیون سالن

« واکسیناسیون سالن طیور »

انواع واکسن های طیور

واکسن های طیور  عبارتند از : واکسن پاستورلوز طیور - واکسن آبله طیور - واکسن برونشیت عفونی - واکسن لارنگو تراکئیت عفونی - واکسن نیوکاسل و ...