تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

معنی هیتر سه پاس چیست ؟

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۶٫۱۷

از آنجا که گیاهان در برابر سرما مقاوم نیستند به همین علت خرید یک عدد هیتر حرارتی برای گرمایش گلخانه ها کاری ضروری است. خوشبختانه امروزه با پیشرفت تکنولوژی ، هر دوره شاهد تولید دستگاه ها و ماشین آلات نسل جدیدی هستیم که راندمان های بیشتری نسبت به نسل های گذشته خود داشته و طبق نیاز افراد طراحی شده و روانه ی بازار شده اند.

در حقیقت گلخانه ها گرمای مورد نیاز رشد گیاهان را از طریق هیترهای خاص آتش درون میگیرند که این هیتر ها در عین تولید گرمای پاک برای آنها ، راندمان حرارتی را هم به میزان بسیار زیادی افزایش داده و سرعت میدهند.

نمونه هیتر سه پاس
« نمونه هیتر سه پاس »

وجود پاس های حرارتی در هیترهای گلخانه ، باعث میشود تا بسیاری از گارهای مضر بعد از روشن شدن آن آزاد شده و به حرکت دربیایند و با انتقال از طریق خروجی دودکش دستگاه خارج شوند. توجه کنید که زمانیکه این گازها داغ میشوند به سرعت خود را به کلکتور و لوله های آتشین میرسانند که بطبع آن لوله ها داغ شده و حرارت تولید شده را به بیرون از محیط منتقل میکنند. برای دریافت حداکثر راندمان گرمایشی نیز ، بر روی سقف هیتر فن هایی نصب شده اند. این فن ها مهمترین نقش را برای انتال حرارت بر عهده گرفته و با مکش هوای بیرونی به داخل هیتر ، هوای سرد را داخل آن میکنند و ضمن گرم کردن هوای خروجی ، مبدل ها را نیز از داغی بیش از حد حفظ میکنند. همچنین موجب انتقال حرارت لوله ها و کلکتورها به بیرون از دستگاه شده و راندمان گرمایشی هیتر را افزایش دهند.

به این نکته توجه کنید که ساختار هیترها بصورتی است که گازهای داغ توانایی یکبار عبور را از دورن لوله ها دارند ؛ بنابرین لازم است که برای دریافت بالاترین میزان گرمایشی گازها و لوله ها آنها را از چند رادیاتور و لوله های آتشخوار عبور داد تا مسیر عبور و مدت زمان ماندگاری گازها داخل لوله ها افزایش پیدا کند. در بهترین حالت این گازهای برای رسیدن به اگزوز و خروج خود از چندین لوله عبور میکنند که به آنها پاس می گویند. توجه کنید که هر چه مقدار تعداد پاس های هیتر بیشتر باشد به همان اندازه راندمان حرارتی گرماساز افزایش خواهد یافت و به توضیحی دیگر هرچه قدر تعداد پاس های هیتر کمتر باشد ، گرمای بیشتری از گازها از دودکش تلف خواهد شد.

لوله های گرمایشی هیتر
« لوله های گرمایشی هیتر »

فراموش نکنید که آبی که در اثر سوخت گازوئیل ایجاد میشود ، میتواند در روند حرارت دهی گرماساز تاثیر مثبت داشته باشد اما متاسفانه بدلیل حرارت بالا بخار شده و همراه با رطوبت از گرماساز خارج میشود. در واقع گرماسازهایی که پاس های کمتری دارند میزان دمای نزدیک اگرور بسیار پایینتر از مقداریست که در لوله های پاس اول و دوم موجود می باشد. در نتیجه آب موجود همراه با گرمای حصول شده تبدیل به مایع میشود اما این مورد در هیترهای سه پاس اتفاق نمی افتد.

هیترهایی که بیش از سه پاس دارند آب را به سمت لوله های انتهایی به حرکت درمی آورندکه با گذشت زمان و جمع شدن آب در انتهای لوله ، کم کم مشکل فرسودگی لوله ها اتفاق می افتد و این معضل نه تنها به راندمان هیتر آسیب میرساند ، بلکه باعث بوجود آمدن دود و آلاینده های مضر میشوند. در حالت معمول هیتر های دو پاس برای گلخانه های کوچک بوده و هیترهای سه پاس برای گلخانه های بزرگ مناسب می باشند.