تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

هزینه احداث گلخانه

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۹٫۱۵

گلخانه ها از نمونه روش های نوین کشت به شمار میروند. در گذشته کشت و پرورش میوه و سبزی در زمین های کشاورزی انجام شده ؛ لیکن بدلیل محدودیت های فراوان این مزارع جای خود را به گلخانه های امروزی دادند. در گلخانه ها امکان تولید محصولات سالم تر نسبت به زمین های کشاوزی وجود داشته و همچین آب کمتری نیز مصرف میشود. در واقع گلخانه ها فضای بهینه تری را نسبت به مزارع کشاورزی برای کشاورز به ارمغان می آورند. امروزه در غالب کشورهای پیشرفته از گلخانه های مجهز برای تولید انواع محصولات کشاورزی استفاده میشود. در این مطلب از سایت ما شما را با هزینه های راه اندازی گلخانه آشنا کرده و توضیحات کوتاهی در مورد مزایای گلخانه ها نسبت به زمین های کشاورزی خواهیم داد. بدین منظور میتوانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

مزایای گلخانه نسبت به زمین کشاورزی

همانطور که در ابتدای مطلب نیز متوجه شدید گلخانه ها از مزایای بیشتری نسبت به زمین های کشاورزی برخوردارند. شما میتوانید در این محیط ها با کنترل آسان دما و رطوبت نسبت به کشت هر نوع محصول کشاورزی اقدام کنید. به همین علت محدودیت موجود در زمین های کشاورزی از بین رفته و به وسیله گلخانه ها میتوان در مناطق سردسیر نسبت به کشت محصولات گرمسیری و بلعکس اقدام کرد.

دومین مزیت گلخانه را میتوان در کاهش میزان آفات خلاصه کرد. بدینصورت که اغلب آفت هایی که به گیاهان حمله میکنند در هوا هستند. بنابرین با کنترل هوای گلخانه و جلوگیری از ورود جانوران موذی میتوان آفات را تا درصدهای بسیار بالایی کاهش داد. به کمک گلخانه ها میتوانید میوه جات سالم تری را به بازار عرضه کنید و از ایجاد خسارت های مالی به واسطه آفات جلوگیری کنید.

سومین خصوصیت گلخانه ها مصرف بهینه آب است. بدلیل اینکه فضاقی گلخانه ها بسته است به همین علت بصورت پیشفرض رطوبت داخل سالن بیشتر از فضای بیرون است. همچنین به کمک سیستم های آبیاری نظیر قطره ای میتوان تا حد زیادی از مصرف آب بی رویه صرفه جویی کرد.

یکی دیگر از خصوصیات گلخانه ها امکان تولید بالا با کمترین فضا است. برای نمونه شما میتوانید در زمین های کشاورزی تنها یک ردیف از محصولات کشاورزی را کشت کنید ؛ این در حالیست که در گلخانه ها با ایجاد طبقات میتوان محصولات بیشتری کشت کرد. علاوه بر این مطمئناً در صورتیکه تجربه کشاورزی در زمین ها را داشته باشید میدانید که سرقت محصولات یکی از مشکلات پیش روی زمین داران است اما در گلخانه ها چنین مواردی وجود نداشته و احتمال سرقت محصولات کشاورزی شما به صفر میرسد.

هزینه احداث گلخانه

« هزینه احداث گلخانه »

چه نوع محصولاتی را میتوان در گلخانه کشت کرد؟

هیچگونه محدودیتی بلحاض محصول قابل کشت در گلخانه ها وجود ندارد ؛ چرا که تمامی شرایط و عوامل محیطی مانند دما و رطوبت و اکسیژن و … قابل کنترل است. معمولاً پرورش دهندگان با توجه به میزان سرمایه و بازگشت سرمایه نسبت به انتخاب محصولات قابل کشت اقدام میکنند. برای نمونه با کشت توت فرنگی در سال تنها یکبار میتوان محصول را برداشت کرد ؛ این در حالیست که با کشت خیار میتوان تا چندین مرحله محصول برداشت کرد. همچنین بهتر است که قبل از احداث گلخانه به میزان تقاضای شهر خود هم توجه کنید.

اقدامات اولیه قبل از تاسیس گلخانه

پیشنهاد میکنیم قبل از احداث گلخانه موارد زیر را در نظر بگیرید:

قبل از انجام هر گونه کاری پیشنهاد میکنیم تا دوره های کاشت ، داشت و برداشت سازمان فنی و حرفه ای را بگذرانید. با گذراندن این دوره علاوه بر آشنایی با محصولات کشاورزی میتوانید نسبت به دریافت مجوز نیز اقدام کنید. صد البته بدون نیاز به مجوز نیز میتوان نسبت به احداث گلخانه اقدام کرد ؛ اما اگر قصد توسعه کار خود را داشته باشید اخذ مجوز از ضروریات این کار به شمار میرود.

دومین موضوع احداث گلخانه ، یافتن زمینی مناسب و حاصل خیز بدین منظور است. زمین مورد استفاده باید از لحاظ مواد معدنی غنی باشد برای تست خاک میتوانید از لابراتورهای ایجاد شده برای تشخیص کیفیت خاک استفاده کنید.

توجه کنید که مکانی که برای احداث گلخانه در نظر میگیرید باید دارای امکانات اولیه و رفاهی مانند آب ، برق ، گاز و ... باشد. همچنین گلخانه نباید از محیط شهری فاصله زیادی داشته باشد ؛ چرا که در اینصورت برای فروش و ارسال محصولات باید هزینه حمل و نقل زیادی پرداخت کنید. پیشنهاد میکنیم تا قبل از راه اندازی گلخانه از تجربه افراد فعال در این حوزه استفاده کنید. مطمئناً افرادی پیدا خواهند شد که بدون هیچ گونه منت شما را در جهت شروع کسب و کار راهنمایی کنند.

براورد هزینه احداث گلخانه

برای دانستن هزینه گلخانه باید با تجهیزات مورد نیاز آشنا شوید. اصلی ترین نیازات گلخانه ها عبارتند از :

زمین

مهمترین مورد برای احداث گلخانه ها زمین است. زمین باید تمامی موارد ذکر شده در مطلب را داشته باشد. اگر خودتان صاحب زمین باشید قطعاً در هزینه هایتان صرفه جویی خواهد شد ؛ وگر نه باید هزینه اجاره ماهیانه بین ۲ تا ۳ میلیون تومان بابت زمین پرداخت کنید.

زمین قابل کشت

« زمین قابل کشت »

آب

مصرف آب برای رشد انواع محصولات کشاورزی از ضروریات بوده و یکی از پایه های گلخانه جات آب است. برای تامین آب گلخانه نمیتوان از آب شهری استفاده کرد ؛ اما اگر زمین دارای چاه مجاز باشد میتوان از آن برای آبیاری زمین استفاده کرد. در غیر اینصورت میتوانید با جلب رضایت سایر کشاورزان آب آن را برای آبیاری به گلخانه خود منتقل کنید. هزینه آب با توجه به نوع محصول کشت شده متغیر می باشد.

برق

برای ایجاد تهویه مطبوع در گلخانه ها نیاز به انواع سیستم های تهویه مانند فن سیرکوله ؛ پمپ آب و ... می باشد. تمامی این لوازم با برق کار کرده و شما باید هزینه ای را بابت مصرف برق پرداخت کنید. هزینه برق نیز بسته به شیوه تهیه آن متفاوت است و معمولا چیزی حدود ۲۰۰ الی ۴۰۰ هزار تومان را برای هزینه برق در نظر بگیرید.

پلاستیک های ضد اشعه

جهت جلوگیری از خروج گرما و رطوبت از داخل سالن به بیرون و ممانعت از ورود سرما به درون سالن باید از پلاستیک ضخیم با خاصیت ضد اشعه ماورا بنفش خورشید استفاده کرد. با توجه تغییرات در قیمت دلار و نوسان قیمت ها معمولا قیمت نایلون ده متری مخصوص گلخانه 10 الی 15 هزار تومان قیمت دارد.

بلوک سیمانی و میلگرد

برای ساخت دیوار گلخانه باید هزینه هایی را بابت خرید آجر ، سیمان و... متقبل شوید که با توجه به مساحت گلخانه متغیر است. علاوه بر این برای ساخت گلخانه بادوام نیاز است که از میلگرد برای ساخت سقف آن استفاده کنید. در بازار فعلی قیمت هر کیلو میلگرد 12 هزار تومان و هر کیلو پروفیل 20 هزار تومان است.

سیستم گرمایشی

برای گرمایش گلخانه میتوانید از هیترهای گلخانه استفاده کنید. بدلیل اینکه سوخت های فسیلی اعم از گاز و گازوئیل قیمت های مناسبی دارند بنابرین برای گرمایش محیط گلخانه ای بسیار مناسب خواهند بود. معمولا هیترهای گلخانه بین 20 الی 30 میلیون تومان قیمت دارند. در زیر میتوانید برخی از این هیترها را ملاحظه کنید:

هیتر 50.000 نیو آژاکس New Ajax
هیتر 110.000 پی اف PF
هیتر 220.000 پی اف PF
هیتر سوپر پی اف Super PF

فن تهویه و سیرکوله

برای خروج هوای داخل سالن و ورود هوای تازه به محیط سالن میتوانید از فن های تهویه استفاده کنید. فن تهویه نیز با توجه به ابعاد سالن محاسبه شده و از یکعدد تا چند عدد متغیر است. فن های سیرکوله نیز برای یکسان سازی رطوبت و حرارت داخل سالن استفاده میشوند. برای نمونه فرض کنید که یک هیتر در سالن خود مستقر کرده اید ؛ بطبع بدلیل مسافت قیمت دیگر فضای گلخانه ای شما سرد بوده و برای گرم کردن آن میتوانید از فن های سیرکوله استفاده کنید.

بذر

برای کاشت انواع میوه جات و سبزی جات مطمئناً به بذر آنها نیاز خواهید داشت و مقدار آن بسته به مساحت کشاورزی خواهد بود. در مورد بذر نمیتوان قیمت دقیقی را اعلام کرد.