تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

دلایل نوک چینی بوقلمون ها

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۳٫۲۹

بسیاری از پرندگان مانند بوقلمون و کبک با افزایش دمای محیط دچار شوک گرمایی شده و شروع به هم دیگر خواری میکنند. به همین علت برای جلوگیری از همدیگر خواری نوک آنها را قطع میکنند که به این عمل در اصطلاح نوک چینی نیز گفته میشود. در این مطلب قصد داریم که ضرورت انجام فرآیند نوک چینی در بین بوقلمون ها را بررسی کرده و خطرات آنها را برای شما توضیح دهیم.

در بسیاری از نقاط جهان پرورش دهنده ها بوقلمون ها را نوک چینی نمیکنند. زیرا این افراد بوقلمون ها را در سالن های بسته برای تولید گوشت آنها نگهداری میکنند که این کار باعث میشود تا رفتار تهاجمی آنها کاهش چشمگیر پیدا کند و به همین علت نیازی به قطع کردن نوک آنها وجود نداشته باشد

اما در مقابل این نوع نگهداری ، بوقلمون هایی که در سایر سیستم ها و یا اصطبل ها برای تولید گوشت نگهداری میشوند باید نوک چینی شوند تا از احتمال حمله به همدیگر جلوگیری بعمل آید. حمله بوقلمون ها به یکدیگر باعث میشود تا صدمات جبران ناپذیری برای گله به وجود آید

مورد دیگری که باعث نوک چینی بوقلمون ها میشود مبحث نور رسانی است. درصورتیکه مدت زمان نوررسانی به بوقلمون های ماده افزایش پیدا کند تخم گذاری آنها نیز افزایش پیدا میکند. منتهی بوقلمون هایی که در معرض نور قرار دارند ممکن است تحریک شوند و شروع به حمله به سایر بوقلمون ها کنند. بسیاری از پرورش دهندگان از این متد برای افزایش تخمگذاری بوقلمون های ماده استفاده میکنند.

نوک چینی بوقلمون
« نوک چینی بوقلمون »

چرا باید بوقلمون ها را نوک چینی کرد؟

به کمک مطالعات انجام شده و رفتارشناسی بوقلمون ها نشان میدهد که انجام فرآیند نوک چینی در زمان طولانی مدت باعث ایجاد درد در میان پرنده ها میشود. اما این مسئله نمیتواند عدم نوک چینی این پرنده ها را موج کند. شواهد نشان میدهد که نوک چینی بوقلمون ها باعث تغییر عملکرد بوقلمون ها شده و این کار در اصل برای کاهش خسارات وارده و تلفات ناشی از همدیگر خواری در مین این پرندگان ضروری است.

اما با این حال تغییر رفتار بوقلمون ها به دقیقه نوک چینی نیاز به مطالعات بیشتری دارد. برخی ها بر این باورند که روش های مختلفی که برای نوک چینی به کار گرفته می شوند باعث ایجاد درد در نمی شوند زیرا قسمت انتهایی پرنده دارای اعصاب حسی نیست.

بوقلمون ها تمام عمر خود را با بستر در تماس هستند. بنابرین رعایت نکات بهداشتی بستر میتواند سلامتی آنها را ضمانت کرده و از بیمار شدن آنها جلوگیری بعمل آورد. در هنگام نگهداری بوقلمون ها نباید بستر را مرطوب و یا فشرده کنید ؛ زیرا این کار باعث ایجاد شرایط لازم برای از دست رفتن پرنده ها می گردد.

از خطرات دیگر برای سلامتی بوقلمون ها گاز آمونیاک است. افزایش گاز آمونیاک در سالن های پرورش بوقلمون باعث میشود تا بوقلمون ها به اقسام بیماری های تنفسی و چشمی ابتلا پیدا کنند. لطفا به توصیه های زیر توجه کافی کنید :

ساختمانی که برای نگهداری بوقلمون ها میسازید باید به گونه ای باشد تا از ایجاد و تولید ذرات بخار و قطرات آب در داخل آن جلوگیری شود. همچنین ساختمان سالن بوقلمون باید از تهویه مناسب برخوردار باشد. زیرا که اکسیژن گیری و دفع دی اکسید کربن برای بوقلمون ها موردی بسیار مهم و اساسی است. همچنین محل نگهداری بوقلمون ها نباید بسیار سرد یا گرم باشند و باید در زمستان برای سالن ها لوازم گرمایشی و سرمایشی مناسب نصب گردد.

بیماری اسهالی ممکن است باعث رشد و تکثیر عفونت شوند. یکی از دلیل های بروز بیماری اسهال در بین بوقلمون ها ترکیبات نامناسب است که باعث میشود دستگاه گوارشی بوقلمون با مشکل مواجه گردد. این مشکل باعث میشود تا کیفیت بستر با کاهش مواجه شود.