تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

کندلینگ ( نوربینی تخم نطفه دار ) چیست؟ آموزش نوربینی

ویرایش شده در : ۱۳۹۹٫۰۱٫۲۰

در زمان فرایند جوجه کشی کنترل نطفه داری تخم ها کاری بسیار مهم می باشد که به آن عمل کندلینگ یا نوربینی تخم نطفه دار گفته میشود. کندلینگ تخم ها توسط چراغ کندلینگ صورت میپذیرد و بواسطه آن میتوان به نطفه دار بودن یا نطفه دار بودن تخم جوجه کشی پی برد ... در این مقاله شما با اصول کندلینگ یا همان نوربینی آشنا خواهید شد و با استفاده از آن به سادگی میتوانید تخم نطفه دار پرندگانی چون مرغ ، بلدرچین ، کبک ، قرقاول ، غاز ، اردک و ...کندلینگ فرمایید.

نوربینی تخم نطفه دار

« نوربینی تخم نطفه دار »

به چه دلیل تخم نطفه دار را کندلینگ (نوربینی) میکنند؟

در زمان جوجه کشی از پرندگانی مانند مرغ ، بلدرچین ، کبک ، غاز ، اردک و ... لازم است رشد آنها را داخل دستگاه جوجه کشی مشاهده کنید تا از نطفه داری تخم و سالم بودن تخم نطفه دار اطمینان پیدا کنید. این عمل که کندلینگ ، نطفه سنجی و یا نوربینی تخم نطفه دار نام دارد توسط لامپ های مخصوصی ( شبیه چراغ قوه ) صورت میپذیرد که چراغ کندلینگ تخم نام دارند.

عمل نوربینی و حذف تخم های بدون نطفه از ماشین جوجه کشی امری بسیار ضروری می باشد ؛ چون درصورت عدم این عمل امکان ترکیدگی تخم های بدون نطفه داخل سیستم جوجه کشی وجود دارد و در اینصورت تخم های سالم به باکتری های مضر جوجه کشی آلوده میگردند و راندمان جوجه کشی دستگاه جوجه کشی شدیدا تحت تاثیر قرار میدهند.

 

پیشنهاد میشود برای انجام فرآیند نطفه سنجی تخم ، از ابزار صحیح کندلینگ دستگاه نطفه سنج استفاده کنید. عمل کندلینگ را باید در اتاقی تاریک انجام دهید تا قادر به مشاهده قسمت داخلی تخم ها باشید

روش کندلینگ

عمل کندلينگ بوسیله دستگاه کندلینگ یا چراغ کندلینگ صورت میپذیرد که متشکل از اجزايی مخروطی و متمرکز ساز نور می باشد. برای نطفه سنجی يک تخم بايد آنرا در مکانی تاريک ، تحت تابش دستگاه کندلينگ قرار داد.

نوربینی با دستگاه

« نوربینی با دستگاه »

وجود جنين در تخم می تواند به سادگی پس از گذشت بازه زمانی ۳ تا ۷ روزه بعد از قرار گرفتن تخم ها داخل دستگاه جوجه کشی مشاهده شود . در اين زمان جنين در انتهای سمت بزرگ تخم قرار میگیرد و رگ های خونی در زير پوسته به سهولت قابل مشاهده می باشد. در مقابل تخم های بدون نطفه نور را از خود عبور داده و هيچ چیزی داخل تخم ديده نمی شود. در صورتی که جنين زنده و در حال رشد باشد در انتهای بزرگ تخم همراه با رگهای خونی قابل مشاهده می باشد . در صورت مرگ جنين ، رگهای خونی محو شده و لکه تيره خشک شده ای در تخم باقی می ماند. توصیه میکنیم حتما و حتما به حذف تخم های بدون نطفه داخل دستگاه جوجه کشی اقدام فرمایید ، چراکه همانطور که در ابتدای مطلب نیز ذکر شد ؛ حذف تخم های بدون نطفه يا جنين مرده موجب جلوگيری اشغال بی ثمر فضای دستگاه جوجه کشی و همچنين موارد حاد آن همانند انفجار تخم می گردد.

بعد از نطفه سنجی تخم ها در روز هفتم ، روز چهاردهم نیز دوباره اقدام به نوربینی نموده و تخم هایی که هیچ گونه رشد و علائم نمو نداشته اند را نیز از پروسه جوجه کشی حذف کنید

توجه : پس از روز چهاردهم دیگر عمل کندلینگ ( نوربینی ) را انجام ندهید ، چون در روزهای آخر دوره ستر تخم های نطفه دار به هیچ وجه نباید تکان بخورند