تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

راهنمای نصب و استفاده از رطوبت ساز

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۱۰٫۱۶

رطوبت ساز های التراسونیک بدلیل تولید بخار و رطوبت بدون ایجاد قطره در محیط از نمونه پرکاربردترین محصولات رطوبت سازی به شمار میروند. این نوع محصولات به کمک استفاده از امواج فراصوت باعث تولید بخار شده و سیستم کارکرد آنها با مهساز های نازلی و یا پروانه ای کاملاً متفاوت می باشد. برای دریافت بالاترین راندمان رطوبت سازی و عملکرد بهینه این نوع محصولات باید یک سری نکات رعایت شوند. به همین علت در این مطلب از سایت ما نسبت به توضیح نکات نصب و استفاده این نوع محصولات اقدام کرده ایم. در صورتیکه در منزل یا محیط کار خود رطوبت ساز التراسونیک دارید و یا تمایل به تهیه این نوع محصول دارید پیشنهاد میکنیم تا این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

رطوبت سازهای التراسونیک

« رطوبت سازهای التراسونیک »

اصلی ترین قطعه نصب شده بر روی رطوبت سازهای التراسونیک

رطوبت ساز های التراسونیک به یک یا چند عدد سنسور "پیزو" مجهز هستند. این سنسورها تحت ولتاژ فرکانس مافوق صوت بوجود می آورند و در صورت برخورد با آب در اثر لرزش شدید ذرات بسیار ریز ۱ تا ۳ میکرون تولید میکنند. ذرات بوجود آمده بسیار ریز بوده و بصورت مه از خروجی دستگاه خارج میشوند. پیزوها برای کارکرد به مدار الکترونیکی نیاز دارد و هر چه مقدار ولتاژ این مدار بیشتر باشد پیزوها بخار بیشتری ایجاد میکنند ؛ اما از عمر مفید دستگاه ها نیز کاسته میشود. به همین علت در محصولات التراسونیک باید از پیزو سرامیک با تعداد مناسبی استفاده شود.

یا توجه به توضیحات ذکر شده دو قطعه "پیزو" و "مدار الکتریکی" مهمترین تجهیزات التراسونیک ها می باشند. از جاییکه رطوبت سازهای التراسونیک برای تولید رطوبت با آب سر و کار دارند مدار به کار رفته در ساخت محصول باید در مقابل آب از خود دوام زیادی از خود نشان دهد. همچنین طراحی سخت افزاری رطوبت ساز باید به گونه ای باشد که در معرض پاشش مستقیم آب قرار نگیرد ؛ چرا که در اینصورت آب به درون مدار وارد شده و سبب خرابی دستگاه میگردد.

سرویس کاری التراسونیک

رطوبت سازها بدلیل دائم الکار بودن باید بصورت دوره ای بررسی و سرویس شوند. برای نمونه پیزو ها باید بصورت دوره ای تست شوند. در رطوبت سازها با پیزوهای زیاد با خرابی هر یک از پیزو ها قدرت رطوبت ساز کاهش پیدا میکند. به همین دلیل جهت کاهش نیافتن ظرفیت تولید رطوبت در این رطوبت سازها بایستی قطعه سوخته شده با قطعات سالم جایگزین شود.

راه های جلوگیری از ایجاد رسوب در التراسونیک ها

رطوبت سازها برای طول عمر بیشتر به آب با سختی مناسب نیاز دارند. با این حال استفاده از آب مقطر در این نوع محصولات برای سالن های بزرگ زیاد به صرفه نیست ؛ چرا که آب بایست مقداری املاح معدنی داشته باشد. در رطوبت ساز های التراسونیک هنگامی که قطرات آب شکسته میشود املاح معدنی بر روی پیزوها بر جای میماند. این املاح به مرور زمان بر روی کف دستگاه و پیزو ها رسوب میکند و سبب کاهش قدرت رطوبت سازی دستگاه میگردد. برای جلوگیری از این موضوع باید حدود هر دو هفته یکبار برای رسوب زدایی اقدام کرد.

رطوبت ساز رسوب گرفته

« رطوبت ساز رسوب گرفته »

معرفی ضدعفونی کننده های مناسب رطوبت ساز

جهت رسوب زدایی این دستگاه ها نباید از محلول های اسیدی و یا بازی بسیار قوی استفاده کرد ؛ چرا که این نوع ضدعفونی کننده ها شدیداً به سنسور پیزو دستگاه آسیب میزنند. برای نمونه استفاده از محصوص ضدعفونی کننده ۳٪ پراکسید هیدروژن برای ضدعفونی مخزن پیشنهاد میشود. اگر این محلول را در اختیار ندارید میتوانید یک فنجان سرکه را با آب مخلوط کرده و داخل رطوبت ساز را شستشو دهید. رسوب های ایجاد شده بر روی کف و یا دیواره رطوبت ساز بهتر است که با مسواک نرم برداشته شوند تا از ایجاد سوراخ بر روی محصول جلوگیری گردد. همچنین بهتر است از مواد سخت نیز برای رسوب زدایی پیزوها استفاده نکنید.

آیا استفاده از مواد افزودنی در آب رطوبت ساز امکان پذیر است؟

رطوبت سازها بصورت طبیعی برای تولید رطوبت ساخته شده اند و به همین علت بهتر است به جز آب معمولی از هیچ مواد افزودنی در آب استفاده نشود. استفاده از آب داغ برای تولید بخار گرم توسط رطوبت سازها نیز پیشنهاد نمیشود.

محل نصب رطوبت ساز

رطوبت سازها باید در سیک مکان صاف نصب شود. در هنگام کارکرد دستگاه به هیچ عنوان نباید آن را جابجا کنید. برای نصب دستگاه حتما مکانی را انتخاب کنید که اولا دستگاه در معرض ضربه و آسیب نباشد ، ثانیا توزیع رطوبت از این نقطه به سایر نقاط سالن راحت باشد.