تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

میزان استاندارد مصرف لبنیات در روز چقدر است؟

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۹٫۰۱

انواع فرآورده های لبنی و بلخصوص شیر سرشار از انواع پروتئین ، ویتامین و مواد معدنی هستند که ارزش غذایی بالایی برای انسان ها دارند. به همین علت در اغلب مناطق جهان استفاده از فراورده های لبنی بخش مهمی از رژیم غذایی افراد را تشکیل میدهد. در رابطه با مقدار استفاده لبنیات در روز مطلب جامع و مفیدی گردآوری شده که با مطاله آن میتوانید به اطلاعات با ارزشی دست پیدا کنید.

در هرم غذایی یکی از ارکان اصلی تغذیه مصرف لبنیات و بلخصوص شیر است. البته لبنیات تنها به شیر و ماست محدود نبوده و فرد میتواند انواع لبنیات را به کمک تجهیزات لبنیاتی در کمترین زمان ممکن تهیه کند. فراورده های لبنی شامل انواع مواد مختلف مانند شیر ، ماست ، پنیر ، کره ، خامه ، دوغ ، کشک و ... است.

مقدار استاندارد مصرف لبنیات در روز

« مقدار استاندارد مصرف لبنیات در روز »

بررسی مقدار یک واحد از لبنیات

میزان استفاده از فراورده های لبنی بسیار حائز اهمیت است ؛ چرا که مصرف انواع محصولات لبنی میتواند روزانه مقادیر زیاد کلسیم ، فسفر ، پروتئین و ... را برای مصرف کننده به ارمغان بیاورد. افراد میتوانند روزانه دو الی سه واحد از لبنیات زیر را مصرف کنند :

  • یک لیوان پر از شیر
  • ماست بمقدار یک لیوان
  • ۴۵ الی ۶۰ گرم پنیر
  • کشک به مقدار ۲۵ درصد حجم یک لیوان
  • دوغ به میزان دو لیوان کامل

البته میتوان چند فراورده را برای بدست آوردن تغذیه روزانه مناسب نیز ترکیب کرد. به نمونه های زیر توجه کنید :

اگر شما روزانه یک لیوان شیر ، یک لیوان ماست و ۵۰ گرم پنیر مصرف کنید شما ۳ واحد انواع فرآورده لبنی مصرف کرده اید.

اگر شما روزانه دو لیوان شیر و ۵۰ گرم پنیر مصرف کنید در واقع باز هم ۳ واحد از انواع فراورده های لبنی را مصرف کرده اید.

نکات مهم مصرف فراورده های لبنی

توصیه میشود که از شیر با چربی کمتر از ۵٪ استفاده کنید. در صورتی که از شیر محلی استفاده میکنید آن را بمدت ۱۰ دقیقه بر روی شعله گاز قرار دهید

هیچ گاه مصرف پنیر را افزایش ندهید ؛ چرا که تحقیقات ثابت کرده که مصرف زیاد پنیر باعث کاهش عملکرد مغز میشود. در نظر داشته باشید که بیش از ۵۰ گرم پنیر در روز مصرف نکنید.

کشک بعنوان یک فراورده بسیار خوشمزه دارای کلسیم بسیار بالا است. به همین دلیل یک چهارم کشک برابر را یک لیوان شیر محاسبه شده است.

اگر کودک شما از مصرف لبنیات سر باز میزند میتوانید از بستنی برای جایگزین و تامین کننده نیازهای بدن استفاده کنید.

همانطور که قبلاً نیز اشاره شد لبنیات منبع سرشاری از کلسیم ، فسفر ، ویتامین D و پروتئین است به همین دلیل متخصصان تغذیه مصرف روزانه لبنیات را به شدت توصیه میکنند. همانطور که میدانید کلسیم یکی از نیازات اصلی بدن بوده و در صورت کمبود آن فرد به پوکی استخوان دچار خواهد شد.

میزان مصرف شیر توسط کودکان

« میزان مصرف شیر توسط کودکان »

بررسی میزان مصرف شیر برای کودکان

با توجه به تحقیقات انجام گرفته فرآورده های لبنی برای گروه های سنی دارای تفاوت های زیادی است. همانگونه که در ابتدا نیز ذکر شد بزرگسالان باید روزانه حدود دو الی سه واحد لبنیات مصرف کنند ؛ اما برای کودکان متفاوت بوده و برای کودکان زیر دو سال توصیه میشود که از شیر مادر استفاده شود. کودکان بیش از دو سال نیز میتوانند روزانه ۲ لیوان شیر مصرف کنند. کودکان ۴ تا ۸ سال نیز میتوانند روزانه ۲٫۵ لیوان شیر در روز بنوشند. بهتر است کودکان در وعده صبحانه شیر مصرف کنند تا تغذیه آن بتواند نیازهای بدن را در طول روز برطرف کند.

بهتر است بدانید که جذب شیر در بدن حدود سه ساعت به طول می انجامد. بنابرین میتوانید قبل از خواب نسبت به مصرف شیر اقدام کنید تا در زمان خواب آن را جذب کنید.

میزان مصرف لبنیات برای زنان باردار

زنان باردار بیش از افراد نرمال به کلسیم نیاز دارند و این افراد باید حداقل ۴ واحد شیر در هر ۲۴ ساعت مصرف کنند. همچنین خانم های باردار میتوانند بجای مصرف ۴ لیوان شیر ، ۲ لیوان شیر و ۱ کاسه ماست میل کنند.