تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آموزش راه اندازی مه ساز در آکواریوم

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۸٫۰۴

یکی از لوازمی که میتوان از آن برای دکوراسیون و تزیین منزل استفاده کرد آکواریوم می باشد. آکواریوم علاوه بر داشتن نمایی جذاب و زیبا برای اهالی خانه نیز سرگرم کننده است. اضافه کردن مه به داخل محفظه آکواریوم جذابیت آن را بیشتر کرده و جلوه ای بسیار طبیعی را در ذهن بیننده ایجاد میکند. در این مطلب ما به شما آموزش خواهیم داد که چگونه آکواریومی با مه تزیینی داشته باشید ؛ بدین منظور ادامه مطلب را مطالعه کنید.

مهساز آکواریوم

« مهساز آکواریوم »

ساخت مه ساز آکواریوم

مهسازهایی که قابل بر روی آکواریوم هستند از نوع بخارساز سرد می باشند. این نو بخارسازها بر اساس ارتعاشات مافوق صوت کار میکنند و که آنها التراسونیک می گویند. در بخارساز های التراسونیک امواج وارد آب شده و آن را متلاشی میکنند. نتیجه این کار به وجود آمدن مه سرد بوده و به این ترتیب التراسونیک رطوبت ایجاد میکند.

رطوبت ساز التراسونیک در صنایع و مشاغل مختلفی کاربرد دارد. گلخانه های هیدروپونیک، نساجی ها، چاپخانه ها و صنایع مختلف به رطوبت حاصل از دستگاه های التراسونیک متکی هستند. البته رطوبت سازهای التراسونیک در بسیاری از منازل به شکل دستگاه بخور سرد نیز یافت میشود.

برای ساختن مه ساز مخصوص آکواریوم باید از ماژول های آماده التراسونیک استفاده کنید. در بازار ماژول های ساده و با LED به فروش میرسند ؛ پیشنهاد میکنیم که از پیزو های بدون LED تهیه کنید تا منظره داخلی آکواریوم طبیعی تر جلوه دهد.

نکات مهم در زمان خرید مه ساز آکواریوم

ماژول های التراسونیک در طرح ها و ظرفیت های متفاوتی ساخته میشوند. در این ماژول ها هرچه تعداد پیزوها بیشتر شود بهتر میتواند مه تولید کند. البته برای آکواریوم های خانگی نیازی به تولید رطوبت قوی نیس و شما میتوانید با توجه به حجم داخلی آکواریوم از یک یا دو ماژول التراسونیک استفاده کنید. موضوع مهمی که باید به آن دقت کنید این است که پیزوسرامیک ها عمر مفیدی در حدود 3000 ساعت دارند و بهتر است از آنها بصورت مداوم استفاده نشود. نکته دیگری که باید در زمان انتخاب ماژول به آن توجه کنید این است که سنسور باید ضد آب باشد. برخی از ماژول ها ضد آب نیستند و زمانیکه به منبع تغذیه وصل شوند ولی قرص آن با آب تماس نداشته باشد، پیزوسرامیک دستگاه خراب میشود. اما در ماژول هایی که دارای سنسور تشخیص آب هستند قرص پیزوسرامیک به محض اینکه با آب در تماس باشد شروع به کار میکند.

رطوبت داخل آکواریوم

« مهساز آکواریوم »

روش نصب مهساز آکواریوم

ماژول های التراسونیک معمولاً با آداپتورهای 24 ولتی تغذیه میشوند. این مهسازها دارای فیش مادگی بوده که با اتصال آن به آداپتور میتوان مهساز را راه اندازی کرد.

در هنگام نصب مهساز آکواریوم چندین نکته دارای اهمیت می باشد که یکی از آنها میزان عمق آب می باشد ؛ چرا که رطوبت ساز نباید زیاد در آب غرق شود ، زیرا در این حالت مه تولید شده دوباره به مایع تبدیل میشود. بعنوان نمونه به هنگام نصب یک رطوبت ساز التراسونیک با قدرت تبخیر 500 میلی لیتر آب در ساعت بهتر است که پیزوهای آن در عمق 5 و حداکثر 8 سانتی متری آب قرار گیرند.

موضوع بعدی در استفاده از رطوبت سازهای التراسونیک دما و نوع آب است. اگر میزان سختی آب بالا باشد پیزوها دچار رسوب گرفتگی میشوند و کارکرد خود را از دست میدهند. بنابرین بهتر است که آب مورد استفاده در آکواریوم مقطر باشد. در برخی ماژول ها در کناره پیزوها جریان الکتریکی نیز وجود دارد. البته این جریان الکتریکی ولتاژ بسیار پایینی دارد ولی ممکن است در آکواریوم هایی که در آن ماهی زینتی وجود دارد مضر باشد.

« فیلم مهساز آکواریوم »