تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

معرفی یخ پولکی و خرد و پودری و کاربردهای آن

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۸٫۳۰

معمولاً در فصول گرم سال انواع دستگاه های سرمایشی بلخصوص دستگاه های یخسازی بدلیل کاربردهای بیشمار خود جایگاه ویژه ای را در بازار به خود اختصاص داده اند. عموماً دستگاه های یخسازی بلحاظ سیستم کارکرد و تنوع یخ های تولیدی به تنوع گوناگون تقسیم میشوند و هر کدام از آنها در محیط های خاصی مورد استفاده قرار میگیرند. یکی از این تنوع تجهیزات دستگاه های یخساز پولکی و یخ خرد کن ها هستند که با توجه به نوع کارکرد آنها در انواع مکان های مختلف استفاده میشوند. استفاده از یخ پولکی « یا برفکی » در صنایع مختلف مرسوم بوده و از این نوع یخ در مکان هایی مانند شیلات ، نگهداری شیلات ، نگهداری گوشت ، بتن ، حمل و نقل و ... استفاده میشود. به دلیل اهمیت بالای موضوع ما در این مطلب به نحوه تهیه یخ پولکی و یخساز پولکی ، همچنین یخ خرد کن خواهیم پرداخت.

کاربردهای یخ پولکی

« کاربردهای یخ پولکی »

آشنایی با یخساز پولکی

جهت آشنایی با کاربردهای یخ پولکی بهتر است که با دستگاه آن آشنا شوید. همانطور که ابتدای مطلب نیز اشاره کردیم یخساز پولکی از نمونه دستگاه های سرمایشی پرکاربرد می باشند. این نوع لوازم بدلیل کاربردهای خود در انواع سایزها و ظرفیت های گوناگون ساخته میشوند. در نمونه های نیمه صنعتی این محصولات از کمپرسورهای با قدرت بیش از دو اسب بخار برای یخسازی استفاده میشوند. یخسازهای پولکی اساساً یخ را بصورت پولکی تولید میکنند و جدای از این کاربرد دیگری ندارند.

آشنایی با یخ خرد کن

یخ خردکن ها کاربردهای وسیعتری داشته و بدلیل ساختار خود میتوانند یخ را بصورت پولکی و یا پودری تبدیل کنند. معمولاً افرادی که بصورت صنعتی به حیطه یخ پولکی و یا پودری وارد میشوند از یخ خرد کن برای تهیه یخ استفاده میکنند. یخ خرد کن ها عملیات خرد کردن یخ های قالبی را انجام میدهند و آنها را بصورت پودر شده از خروجی خود خارج میکنند. اغلب تولیدکننده های مطرح دستگاه یخ خرد کن آن را از جنس استیل تولید میکنند ؛ چرا که سایر فلزات با برخورد با رطوبت و تماس با آب سریعاً دچار زنگ زدگی میشوند. دستگاه های یخ خردکن استاندارد از جنس استیل استنلس نگیر 304 بوده و با ضخامت 1.1 سانتی متر ساخته میشوند. با توجه به بررسی های قبلی استیل استنلس 304 با توجه به ساختار خود تحت هیچ شرایطی در برابر مواد مایع ، آب و شرایط غیر استاندارد دچار زنگ زدگی یا واکنش نمی شود.

از یخ پولکی در کجا استفاده میشود؟

از یخ پولکی در مکان های مختلفی استفاده میشود که در زیر برخی از آنها ذکر شده اند:

ماهیگیری

ماهیگیری یکی از شغل اشخاصی است که در شهرهای ساحلی زندگی میکنند. این افراد عموماً به کمک قایق های خود وارد دریا شده و نسبت به ماهیگیری اقدام میکنند. یکی از تجهیزات مورد نیاز این گونه افراد یخ پولکی می باشد ؛ چرا که این افراد ممکن است در تمام طول روز زمان خود را به ماهیگیری اختصاص دهند و ماهیان شکار شده مطمئناً دوام کافی برای سالم ماندن در دمای روز را نخواهند داشت و بنابرین فاسد خواهند شد. برای جلوگیری از این معضل ماهیگیر ها از یخ پولکی و پودری جهت کاهش دمای ماهی های به دام افتاده استفاده می کنند.

نگهداری ماهی در یخ

« نگهداری ماهی در یخ »

صنعت بتن

از دیگر کاربردهای یخ خرد شده و پودری میتوان به بچینگ بتن اشاره کرد. برای ساخت بتن باید شرایط لازم مهیا باشد و تمامی فاکتورهای مورد نیاز به بهترین حالت ممکن اجراء شوند. دقت کنید که در صورت عدم رعایت یکی از فاکتورها میتواند باعث کاهش کیفیت بتن شده و ساخت و ساز را با مشکل مواجه کند. معمولاً در فصول گرم تابستان و مواردی مثل افزایش دمای هوا میتواند برخی مشکلات را برای ساخت بتن بوجود بیاورد و از کیفیت آن بکاهد. یکی از روش های بتن استفاده از نیتروژن مایع بوده و بدلیل قیمت بسیار بالای آن معمولاً توسط سازندگان استفاده نمیشود. به همین علت اغلب افراد وارد در این حیطه برای کاهش دمای بتن از یخ خرد شده استفاده میکنند. پیمانکار ها استفاده از یخ پولکی را بهترین راه و ارزانترین راه برای انجام عملیات بچینگ بتن میدانند.

نگهداری و حمل و نقل فراورده های خونی

از سایر کاربردهای یخ پودر شده میتوان به نگهداری و حمل و نقل انواع فراورده های خونی اشاره کرد. نگهداری انواع فراورده های خونی ، سلولی و پلاسمایی تحت شرایط خاص و در دماهای پایین امکانپذیر است. عدم رعایت هر یکی از استانداردها میتواند باعث از بین رفتن نمونه شود. این موضوع سبب شده تا در بانک خون و فراورده های خونی برای انتقال و ذخیره سازی این فراورده ها از یخ پولکی و یا پودری استفاده شود.

بچینگ بتن

« بچینگ بتن »

استفاده از یخ پودر شده در کشتارگاه ها

در کشتارگاه ها نیز پس از ذبح طیور آنها را در یخ نگهداری میکنند. دلیل این موضوع آن است که لاشه طیور در دمای سرد بیشتر در مقابل فاسد شدگی دوام می آورد و به این شیوه میتوان آن را تا چند روز بدون نگرانی از فاسد شدگی نگهداشت.