تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

مصرف آب خنک برای بدن مفید است یا مضر ؟

بروز شده در : ۱۴۰۰٫۱۰٫۲۹

حدود ۷۰ درصد از وزن بدن انسان را آب تشکیل میدهد. این ماده رابطه مستیمی با سلامتی دارد. بسیاری از مواقع این سوال پیش آمده که آیا آب خنک برای بدن مفید است یا مضر؟ آیا بین آب خنکی که در رودخانه ها وجود دارد با آبی که در یخچال ها بصورت مصنوعی خنک میشود تفاوتی وجود دارد؟ برخی از ورزشکاران آب خنک را یکی از علل تحمل کردن حرکات طاقت فرسا میدانند. برخی نیز بر این عقیده هستند که آب نباید زیاد حنک باشد. برای دریافت پاسخ های این پرسش ادامه مطلب را مطالعه کنید.

آب سرد یا گرم

« آب سرد یا گرم »

مزایای مصرف آب خنک

بهتر است بدانید که هیچ فرقی بین آب رودخانه و یا آب آبسردکن وجود ندارد. اما با این موجود همه ما میدانیم که دسترسی به آب جاری بهداشتی همیشه ممکن نیست ولی ما میتوانیم به کمک یخچال و آبسردکن آب را خنک کرده و از آن استفاده کنیم. مواردی مانند شفافیت پوست ، کاهش وزن ، افزایش آرامش با نوشیدن آب خنک و یا شستشو با آن حاصل میشود.

پوست شفاف

پوست یکی از مهمترین اجزاء بدن است که همه ما برای سالم نگهداشتن آن از هیچ عملی دریغ نمیکنیم. برای داشتن پوستی شفاف باید روزانه حدود 8 لیوان آب نوشیده و یا یک تکه یخ را لای دستمال نخی قرار داده و روی صورت خوت حرکت دهیم.

کاهش میزان وزن

همانطور که حدث میزنید ، یکی از راه های کاهش وزن مصرف مداوم آب است. درصورتیکه آب خنک مصرف کنید ، این مایع دمای بدن را به میزان دمای آب کاهش میدهد. به همین دلیل بدن برای تامین گرمای از دست رفته کالری میسوزاند. صد البته نوشیدن آب به تنهایی نمیتواند وزن شخصی را کم کند ولی در کنار ورزش برای کاهش وزن یکی از پارامترهای اصلی به شمار میرود.

افزایش میزان متابولیسم

برای افزایش متابولیسم بدن مصرف آب خنک بسیار مفید است. آب چربی های موجود که وظیفه آنها ذخیره انرژی است را آزاد میکند و این کار متابولیسم بدن را افزایش داده و انسولین را کنترل میکند.

مفید برای وزشکاران

ورزش کردن یکی از اصلی ترین عامل کاهش وزن است. بدین منظور هر چه مقدار دمای بدن در حین ورزش کردن بیشتر شود انرژی ورزشکار کمتر میشود. برای رفع این مشکل میتوان آب خنک مصرف کرد. درصورتیکه در باشگاه ها به ورزشکاران دقت کنید متوجه خواهید شد که در کنار اغلب آنها بطری آب وجود دارد.

نوشیدن آب خنک

« نوشیدن آب خنک »

آیا نوشیدن آب خنک برای بدن مضر است؟

باید بگوییم که هر چند مصرف آب خنک و آب یخ بسیار دلچسب بوده و فوایدی دارد ؛ اما مضراتی نیز دارد. برای نمونه هرچه قدر دمای آب بیشتر باشد احتمالانی تیز ممکن است برای بدن به وجود آید.  یبوست ، گلودرد ، سردرد یا حتی چاقی می توانند از عوارض نوشیدن آب خیلی خنک باشند. برای دچار نشدن به این مشکلات، باید از نوشیدن آب با دمای صفر درجه سانتی گراد، خودداری کنید.

یبوست و معده درد

آب خنک رگ های بدن را منقبض میکند ؛ در نتیجه معده و روده به سادگی نمیتوانند غذا را هزم کنند. به همین علت برخی افراد بعد از مصرف آب سرد دچار یبوست و درد دل میشوند.

چاقی و کبد چرب

هرچند مصرف آب سرد افزایش فعالیت جسمی و لاغری را همراه دارد. اما از طرفی اگر آب سرد بسیار سرد باشد چربی ها یخ میزنند و با تلمبار شدن چربی ها به مرور زمان کبد نیز چرب میشود. این مشکل به مرور زمان باعث کاهش سلامتی فرد میشود.

سردرد

احتمالا برخی اوقات شما نیز بعد از مصرف آب سرد متوجه دندان درد شده اید ؛ مصرف آب سرد عصب ها را درگیر میکند و هرچه مقدار دمای آب سرد تر باشد حساسیت های عصبی بیشتر میشود.

کاهش ضربان قلب

مصرف آب خنک دمای بدن را کاهش میدهد و بطبع باعث ایجاد شوک در بدن میشود. چرا که با پایین آمدن دمای بدن ضربان قلب آهسته تر شده من ممکن است برای فرد مخاطره آمیز باشد.