تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

مشکلات پرورش مرغ عشق در خانه

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۴٫۲۹

مرغ عشق پرنده ای بسیار زیبا می باشد. این پرنده میتواند حرف زدن را با تکرار و تمرین فرا بگیرد. پر کردن اوغات فراغت با این پرنده بسیار لذت بخش است. البته که نگهداری از تمامی پرندگان زینتی در خانه مانند نگهداری حیواناتی مانند سگ و گربه کار راحتی نیست و پرورش پرندگان زینتی نسبتاً سخت تر است. درصورتیکه به پرورش پرندگان علاقه دارید باید با سختی های کار نیز خودتان را آماده کنید. نوع غذای آنها ، رسیدگی به قفس نگهداری ، بررسی دما و رطوبت محل نگهداری پرنده ها ، آشنایی با بیماری ها و... از مهمترین موضوعاتی هستند که باید قبل از انجام این کار از آنها اطلاع داشته باشید. همچنین هر پرنده ای شرایط پرورشی خود را دارد و مرغ عشق نیز از این موضوع مستثنی نیست. درصورتیکه در انتخاب و یا خرید مرغ عشق شک دارید پیشنهاد میکنیم تا این مطلب را تا انتها مطالعه کنید. در این مطلب ما به معایب نگهداری مرغ عشق در منزل پرداخته ایم.

مشکلات پرورش مرغ عشق

« مشکلات پرورش مرغ عشق »

مرغ عشق پرنده ای بسیار بازیگوش است

مرغ عشق ها پرندگانی بازیگوش هستند. این پرندگان دارای درجه بالایی از سطح کنجکاوی بوده و این موضوع ممکن است کار دست شما بدهد. آنان مانند یک کودک 3 ساله انسان با دیدن اشیاء کنجکاو میشوند.

بدانید که مرغ عشق ها با منقار خود اشیاء را بررسی میکنند که این خود میتواند عامل یک دردسر باشد! چرا که پرنده برای رفع کنجکاوی به مبل ها ، پارچه ها و... نوک خواهد زد. این عمل علاوه بر احتمال بوجود آمدن اشکالات در لوازم منزل ممکن است برای مرغ عشق نیز خطرناک باشد.

باید با نوع غذای آنها آشنا باشید

در هنگام پرورش مرغ عشق انتخاب تغذیه یکی از سخت ترین کارها خواهد بود. غذای اصلی مرغ عشق ارزن و تخم کتان است ؛ اما در کنار این غذاها پرنده بایستی انواع ویتامین ها و مواد معدنی مختلف را دریافت کند. به همین دلیل شما باید انواع میوه ها و سبزیجات و حبوبات را له سبد غذایی آنها اضافه کنید. همچنین برای تقویت آنها باید بصورت دوره ای انواع مولتی ویتامین ها را به آنها بدهید.

مرغ عشق ها پرندگانی پرخاش گر هستند

یه کوچک بودن مرغ عشق ها نگاه نکنید! در برخی اوقات این پرندگان به موجودی لجوج و پرخاشگر تبدیل میشوند. نوک زدن یکی از واکنش هایی است که مرغ عشق به هنگام عصبانیت از خود بروز میدهد. حتی پرنده ممکن است به سمت شما حمله ور شده و شما را گاز بگیرد! درصورتیکه در منزل خود دارای کودکان خرسال هستید باید در زمان بیرون آمدن مرغ عشق از قفس باید جوانب احتیاط را در نظر بگیرید.

مرغ عشق ها پر سرصدا می باشند

مرغ های عشق علاقه زیادی به آواز خواندن و سرصدا کردن دارند و آواز خواندن آنها در فصل جفتگیری به اوج خود میرسد. بنابرین درصورتیکه تحمل صداهای دلخراش مرغ عشق را ندارید ، نگهداری این پرنده ممکن است برایتان دردسرساز باشد. این پرندگان حتی ممکن است که نصف شب شروع به آوازخوانی کنند! و به همین علت مزاحم خواب شما شوند.

باید برای مرغ عشق جفت تهیه کنید

مرغ عشق ها عموماً بصورت جفت نگهداری میشوند ؛ چرا که این پرندگان بدون داشتن جفت افسرده میشوند. این پرندگان بدون داشتن جفت نمیتوانند زندگی کنند. جفت کردن پرندگان هم به این آسانی نیست! چرا که در صورت اینکه پرنده نر و یا ماده یکدیگر را قبول نکنند ممکن است به یکدیگر حمله کرده و زخمی کنند! در این پرنده ها نوع ماده پرخاشگر بوده و ممکن است به نو نر آسیب برساند.

سختی های پرورش مرغ عشق

« سختی های پرورش مرغ عشق »

باید به نظافت روزانه آنها رسیدگی کنید

قفس مرغ عشق باید روزانه تمیز کاری شده و نظافت شود. این پرنده هر زمانیکه نیاز بود فضله خود را دفع میکند ، حال چه در زمین باشد و چه در هوا!

مرغ عشق و بیماری

مرغ عشق ها در مقابل بیماری ها آسیب پذیر هستند و احتمال دارد هر یکی دوماه یکبار مشکلات سلامتی پیدا کنند. تشخیص و درمان بیماری این پرنده ها نیز نیاز به دامپزشک دارد و نمیتوان با درمان های خانگی آنها را مداوا کرد.

مرغ عشق ها را نمیتوان تنها گذاشت

اگر برای زمان طولانی چند روزه میخواهید به مسافرت بروید باید پرنده های خود را در نظر بگیرید. مرغ عشق ها حداکثر تا ۴۸ ساعت میتوانند بدون آب و غذا زنده بمانند. اگر پرنده بیش از این مقدار گرسنه بماند ممکن است تلف شود.به همین دلیل در هنگام مسافرت باید فردی از پرنده های شما مراقبت کند.

رها سازی پرنده در طبیعت

اگر قصد رها کردن مرغ عشق ها در طبیعت دارید باید بدانید که این پرندگان نمیتوانند از خود مراقبت کنند ؛ چرا که آموزش های این کار را ندیده اند. در طبیعت پرندگان وحشی این اعمال را از والدی خود فرا میگیرند اما این آموزش ها در پرندگان اهلی وجود ندارد!

ایجاد آلرژی

درصورتیکه خانواده شما دارای بیماری هایی مانند حساسیت هستند ، نگهداری مرغ عشق میتواند باعث ایجاد علائم آلرژیک و یا تشدید حساسیت شود. درصورتیکه در منزل خود پرنده پرورش میدهید در اثر ریزش پرهای پرنده ممکن است که حساسیت هایی مانند سرخی پوست ، آبریزش بینی ، سوزش چشم ها و... دچار شوید.

دردسر های پرورش مرغ عشق

« دردسر های پرورش مرغ عشق »

خرابکاری زیادی دارند

این پرندگان در هنگام غذا خوردن ممکن است ریخت و پاش زیادی کنند ؛ همچنین در هنگام آبتنی به هر طرف آب زیاد می پاشند.

نتیجه گیری

این مطلب بصورت کامل شما را با مشکلات پرورش و نگهداری مرغ عشق در منزل آشنا کرد. هر چند که نگهداری این پرنده ها دردسرهای خاص خودش را دارد ؛ اما این پرنده میتواند بعنوان یک دوست به صاحب خود وابسته شود. همچنین مرغ عشق ها روش تکثیر ساده تری نسبت به سایر پرندگان زینتی دارند و قیمت مناسبت تری نیز دارند.