تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

پرورش مرغ گینه

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۴٫۳۱

مرغ گینه پرنده ای از نژاد قرقاولیان است. این پرنده بومی آفریقا بوده و به راحتی میتوان آن را در مناطق گرم و حاره ای پرورش داد. این پرنده در طول روز به فعالیت پرداخته و شب ها نیز زمان خود را روی درختان میگذراند.

مرغ گینه بدلیل حرکات و رفتار خود به مرغ کولی نیز شهرت دارد. از این پرنده میتوان بعنوان نگهبان نیز استفاده کرد! چراکه در زمان برخورد با افراد غریبه سر و صدای زیادی میکنند. مرغان گینه در طبیعت از حشرات و دانه های گیاهی تغذیه میکند. مواد غذایی مثل برک و میوه گیاهان ، گل ، بذر و غیره بهمراه حشراتی مثل ملخ و سوسک غذاهای این پرنده را تشکیل میدهند.

پرورش مرغ گینه

« پرورش مرغ گینه »

تشخیص جنسیت مرغ گینه

تشخیص جنسیت مرغ گینه از ظاهر آن کاری آسوده نیست. چرا که دو نوع این پرنده بسیار شبیه به هم میباشند. البته مرغ گینه نر نسبت به ماده خود جثه بزرگتری دارد و دارای وزن بیشتری نیز است. وزن گینه نر حدوداً دو کیلوگرم و نوع ماده ۱٫۵ کیلوگرم میشود.

پرورش مرغ گینه در کشور ایران

مرغ های گینه یا همان شاخدار را بدلیل ماهیت خود ، تنها در مناطق جغرافیایی گرم ایران میتوان پرورش داد. پرورش این پرنده بدلیل مقاومت بالای آن در مقابل بیماره ها آسان است ؛ اما با اینحال جوجه های این پرنده ممکن است به بیماری هایی مانند نیوکاسل دچار شود. همچنین کمبود ویتامین و پروتئین غذای مرغ گینه میتواند آن را به بیماری های مختلف مستعد کند.

گوشت ، تخم و جوجه کشی مرغ گینه

مرغ گینه گوشت لذیذی دارد ، بطوریکه جایگاه گوشت این پرنده بعد از گوشت بوقلمون رتبه دوم را دارد. تخم این پرنده  نیز سرشار از انواع ویتامین ها بوده و برای خانم های باردار و کودکان و سالمندان بسیار مفید است.

تخم گذاری مرغ شاخدار معمولاً در فصل بهار انجام میپذیرد. مرغ گینه در هر دوره حدود ۱۰ تا ۲۰ عدد تخم میگذارد البته با پرورش گله مرغ گینه میتوان تا ۱۲۰ تخم را از ماده پرنده برداشت کرد.

نگهداری مرغ گینه

« نگهداری مرغ گینه »

اگر قصد بر جوجه کشی از این پرنده دارید بهتر است بدانید که ضریب نر به ماده این پرنده برای بدست آوردن تخم ۴ به ۱ است. درصورتیکه تعداد پرندگان ماده بیشتر از این نسبت باشند تخم تولید شده از کیفیت مناسب برخوردار نخواهد بود و احتمال دارد که تخم های بوجود آمده به جوجه تبدیل نشوند.

دوره جوجه کشی مرغ گینه ۲۸ روز است که این میزان میتواند به دو صورت طبیعی یا مصنوعی سپری شود.