تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آموزش پرورش مرغ گوشتی

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۵٫۱۴

مرغ گوشتی نژادی از مرغ است که از آن برای تولید گوشت استفاده میشود ؛ به همین علت پرورش این نژاد از مرغ در سال های اخیر از درجه اهمیت بیشتری برخوردار بوده است. با افزایش سرانه مصرف گوشت مرغ بطبع بازار این کار نیز رشد بسیاری کرده است.

آیا دوست دارید که شما نیز وارد بازار کار این کار شوید؟ اگر علاقه د به پرورش مرغ گوشتی هستید و یا اینکه میخواید دانش خود را در این حیطه افزایش دهید پیشنهاد میکنیم که مطالعه این مطلب را از دست ندهید! در این مطلب ما  اصول پرورش مرغ گوشتی را ذکر کرده و مرور میکنیم.

پرورش مرغ گوشتی

« پرورش مرغ گوشتی »

اصول پرورش مرغ گوشتی

در پرورش مرغ گوشتی نکات زیادی وجود دارد که یکی از آنها محل احداث سالن مرغداری است. بطور معمول سالن های پرورش مرغ در حومه شهر ایجاد میشود. این سالن ها نیز باید حدود 2 کیلومتر از یکدیگر نیز فاصله داشته باشند. برای تجهیز محیط داخلی مرغداری گوشتی نیز به انواع سیستم سرمایشی ، گرمایشی و تهویه نیاز خواهید داشت. هواکش های قوی و مناسب نیز یکی از الزامات سالن مرغداری گوشتی است. سیستم های تهویه باید بصورتی انتخاب شوند تا در صورت بروز باد و طوفان از کار نیفتند.

در هنگام طراحی و انتخاب سوله مرغداری به تعداد مرغان پرورشی خود تقت کنید. برای نمونه درصورتیکه میخواهید 1000 عدد جوجه مرغ گوشتی را پرورش دهید یک سالن صد متری کفایت میکند.

برخی از افراد در سالن خود و در کنار پرورش مرغ ، اقدام به پرورش سایر پرندگان می نمایند. این کار از ریش اشتباه بوده و یک سالن مرغداری ، تنها برای پرورش یک پرنده مناسب است ؛ پس بهتر است به فکر پرورش سایر طیور در کنار مرغ های گوشتی خود نباشید.

رعایت بهداشت نیز یکی از اصول مهم سالن های مرغ گوشتی است. با تزریق به موقع واکسن ها به مرغ ها آنها را از خطر از بین فتن محافظت کنید ؛ در غیر اینصورت با شایع شدن بیماری احتمال اینکه کل گله با آن درگیر شود بسیار زیاد ست.

شرایط سالن پرورش مرغ گوشتی

همانطور که قبلاً به به این موضوع اشاره شد پارامترهایی ماندن سرمایش ، گرمایش ، نور و تهویه مطبوع همگی بر روی سلامتی جوجه های مرغ گوشتی تاثیر مستقیم دارند. به همین علت هر کدام از این موارد در زیر بصورت جزء به جزء توضیح داده شده اند :

دمای سالن

جوجه ها معمولاً تا سه روزگی تولد خود باید در محیطی با دمای 32 الی 33 درجه سانتیگراد باشند. از روز چهارم باید دمای سالن را کم کرد. بدین منظور تا دو هفته دمای 30 درجه مناسب است ؛ اما بعد از گذشت آن برهه باید هر هفته دو درجه ار دمای سالن خود را کم کنید. کاهش دما باید به قدری انجام شود تا دمای سالن روی 22 درجه ثابت بماند. پیشنهاد ما این است که برای کنترل دمای سالن از سیستم های گرمایشی مناسب استفاده کنید.

سالن پرورش مرغ گوشتی

« سالن پرورش مرغ گوشتی »

تهویه

ایجاد تهویه نیز یکی از مهمترین عوامل برای ایجاد رشد ایده آل مرغ هاست. تهویه میتواند از ایجاد انواع مشکلاتی مانند تنفس آمونیاک و یا دمای سالن جلوگیری کند. بدلیل اینکه در یک سالن کوچک تعداد زیادی مرغ گوشتی نگهداری میشوند باید اکسیژن آنها را بدون کم و کاستی تامین نمود. همچنین بوی ناشی گازها و سموم و فضولات مرغان نیز باید کنترل شوند ؛ چرا در غیر اینصورت رطویت سالن افزایش پیدا کرده و مرغ ها آسیب میبینند و تلف میشوند.

نوردهی

نوردهی باید در سالن مرغداری به دقت انجام شود. این پارامتر باید در کل سالن بصورت یکسان انجام پذیرد. درصورتیکه میزان نوردهی یک نقطه بیشتر باشد مرغها در آن قسمت تجمع پیدا میکنند که این موضوع ممکن است موجب ایجاد صدمات برای آنها شود.

نوردهی نیز مانند دمای سالن پارامتری متغیر بوده و به سن جوجه ها بستگی دارد. توصیه میشود از زمان جوجه کشی تا دو روز نور را قطع نکنید. از سه الی پنج روزگی جوجه ها به ازای هر متر یکعدد لامپ 5 وات مناسب است. از 5 الی 20 روزگی نیز منبع نوری را روی 3 وات و از 20 روزگی تا زمان کشتار قدرت منبع را روی یک وات تنظیم کنید.

بعد از بررسی موارد پرورش مرغ گوشتی باید به فکر خرید جوجه ها باشید. براهما هند ، کوشین چین ، لانگشان چین ، کورنیش انگلیس و پلیموت راک سفید آمریکایی بهترین گزینه های پرورش مرغ گوشتی هستند.

نکات مهم در زمان خرید جوجه

یکی از مهمترین مورد پرورش جوجه گوشتی ، جوجه های سالم است. قبل از خرید جوجه حتماً توجه کنید که مرغ مادر به بیماری های مختلف دچار نباشد. برای مدیریت جوجه ها توجه کنید که هم سن باشند. همچنین در یک مرتبه تعداد زیادی جوجه را وارد مرغداری خود نکنید.

مرغ گوشتی

« مرغ گوشتی »

نکات مورد توجه در هنگام خرید جوجه

بدین منظور میتوانید در سال اول جوجه ریزی را در طی چند مرحله انجام دهید. هنگام خرید جوجه ها بررسی کنید تا بهترین نژاد آنها را تهیه کنید ؛ چرا که بهترین نژادهای مرغ گوشتی نسبت به مرغان تخم گذار تفاوت های فاحش دارند.

تغذیه

برای تغذیه جوجه میتوانید از کنجاله کنجد ، سویا ، گندم ، برنج ، ذرت یا مواد غذایی مشابه استفاده کنید. همچنین جوجه های مرغ در زمان تولد به کربوهیدرات نیازمندند. به همین علت از دان ذرت و آب حاوی شکر به عنوان انرژی زا برای رشد بهتر جوجه ها استفاده کنید.