تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

مرغ کُرچ شده چیست ؟ نشانه های مرغ کرچ

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۴٫۱۰

کلمه کُرچ شدن در طیور به حالتی گفته میشود که پرنده تصمیم به جوجه گیری از تخم های خود دارد و برای همین روی تخم های خود میخوابد. کُرچ شدن طیور زمانی امکان پذیر است که در مرحله اول تعدادی تخم در لانه وجود داشته باشد. ثانیا مرغ در مکان ود احساس امنیت کند و در آخر از لحاظ تغذیه هیچ کمبودی نداشته باشد.

مرغان هم جزء پرندگانی هستند که روی تخم های خود میخوابند و برای جوجه آوری اقدام میکنند. در این زمان میتوان مرغ کرچ را از طریق صدا و خصوصیات ظاهری آن تشخیص داد. برای نمونه مرغ ها در زمان کُرچی خود صداهای خاص از خود در می آورند و نسبت به محیط اطراف حساس تر میگردند. این مرغ بیشتر به گوشه گیری و تنهایی متمایل شده و گاهی اوغات دیده شده که با دیدن تخم های مرغ های دیگر نیز روی آنها میخوابد. مرغ های کُرچ در این برهه بیشتر تمایل به استراحت دارند و کمتر به دنبال خورد و خوراک میروند. همچنین این مرغ ها با نزدیک شدن افراد ناشناس به نشانه ترس صدای جیغ از خود بروز میدهند.

بعضی از مرغ ها چندین بار در سال کُرچ میشوند و بعضی دیگر نیز یکبار در سال « اواخر بهار » کُرچ میشوند. بنابرین میتوان گفت که پس از محیط و تغذیه ، نژاد مرغ نیز بر کرچ شدن آنها بستگی دارد. بعنوان نمونه مرغان سنگین وزن بیشتر از مرغان سبک کُرچ میشوند. مرغ های کرچ در دوره کُرچی علاوه بر کاهش اشتها دچار پر ریزی نیز میگردند که این موضوع در حالت پرورش صنعتی مرغ توجیه اقتصادی ندارد.

مرغ کُرچ

« مرغ کُرچ »

  • مرغ کرچ بعد از تخم گذاری درون لانه می ماند اما مرغ عادی پس از تخمگذاری به دنبال غذا میرود.
  • کرچ شدن مرغ ها فصل خاصی ندارد و آنها درصورت مشاهده تعداد زیادی تخم مرغ بر روی آنها کُرچ میشود. طبق تجربیات مرغ ها در اوایل بهار و اواخر تابستان بیشتر کُرچ میشوند.
  • مرغ کُرچ نسبت به برداشت تخم های خود خشونت نشان میدهد و صاحب خود را اذیت میکند.
  • صدای مرغ کرچ از حالت قُد قُد به حالت ناله مانند تغییر میکند.

علائم و نشانه های مرغ کُرچ

روش ترغیب مرغ برای کُرچ کردن

برخی از مرغ ها کُرچ نمیشوند و از تخم ها فراری هستند. در زیر اطلاعاتی را در مورد روش کرچ کردن مرغ برایتان ذکر کرده ایم :

  • لانه های مرغ را در مکانی گرم و آرام و بی سرصدا قرار داده و داخل آن کاه بریزید
  • در کنار لانه آب و غذای کافی بریزید
  • داخل لانه تعدادی تخم نطفه دار قرار دهید. تعداد تخم های نطفه دار به شرایط جوی هم بستگی دارد برای نمونه در هوای گرم ۱۰ عدد و در هوای سرد ۶ عدد تخم میتوانید بدین منظور قرار دهید.
  • بعد از گرسنه شدن مرغ ، آن را درون لانه بگذارید با کم کم به نشستن روی تخم ها عادت کند.

خصوصیات و مضرات کُرچ کردن مرغ

در پرورش پرنده های زینتی آنها تعداد کمی تخم میگذارند و برای جوجه گیری روی آنها میخوابند. در این شرایط صاحبین این پرندگان بدلیل درآمد زایی آنها را تشویق به کُرچ شدن کرده و با در دسترس قرار دادن آب و دان شرایط استاندارد برایشان فراهم میکنند.

اما کرچ شدن پرنده زمانی مضر خواهد بود که پرنده ای که به هدف فروش تخم پرورش داده میشود روی تخم ها بخوابد. این مورد بیشتر در پرندگانی مانند مرغ یا بلدرچین رخ میدهد صاحب طیور با انجام اقداماتی از کرچ شدن پرنده جلوگیری میکند. زیرا که تخمگذاری پرنده با خوابیدن روی تخم متوقف شده و مرغدار را دچار ضرر میکند.

مرغ کرچ شده

« مرغ کرچ شده »

خصوصیات و مضرات کُرچ کردن مرغ

یکی از عواملی که مرغ را تحریک به خوابیدن روی تخم ها میکند دنج بودن محیط و گرم و نرم بودن لانه است. به همین علت اگر مرغی تخم گذاری کرد بلافاصله تخم های گذاشته شده را از لانه جمع کنید ؛ چرا که با رسیدن تخم ها به ۷ یا ۸ عدد احساس کُرچی در پرنده تقویت شده و ممکن است که مرغ روی تخم ها بخوابد.

 

از دیگر اقدامات موثر در جلوگیری از کرچ شدن مرغ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- افزایش زمان نوردهی.

۲- جلوگیری از ماندن طولانی مدت پرنده در لانه.

۳- تعبیه ظروف آبخوری و دانخوری دور از لانه.

۴- تغییر چینش لانه ها در فاصله های زمانی مختلف جهت عدم تلقین محیط امن برای پرنده ها.

۵- انتخاب بهترین نژاد مرغ.

لازم به توضیح بیشتر است که از دارو نیز میتوان برای جلوگیری از کرچی مرغان استفاده کرد. برخی از داروها مانع از ترشح هورمون گنادوتروپین در پرنده میشوند و این هورمون دلیل اصلی کرچی در مرغان به شمار میروند. بدین منظور برای دریافت داروی مناسب میتوانید با دامپزشک مشورت کنید.