تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آشنایی با مرغ لهستانی و نحوه پرورش آن

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۱٫۰۹

بدون شک مرغ ها و خروس ها به نژاد ها متعددی تقسیم می شوند که در پرورش هر یک از آنها با توجه به ویژگی ها و خصوصیت هایی که دارند می تواند سود دهی خاص خود را داشته باشد. یکی از انواع نزاد هایی که در چند سال اخیر نرخ فروش بالایی را به خود اختصاص داده است پرورش مرغ لهستانی می باشد که معمولاً به دلیل تولید تخم و گوشت افراد گله های بزرگی از این پرنده را به وجود می آورند. وجود یک کاکل خاص و پردار بر روی سر مهم ترین ویژگی ظاهری این پرنده می باشد. با توجه به پرسش ها متعدد شما عزیزان ما در ادامه این مقاله قصد داریم که تمامی اطلاعات لازم برای آشنایی و پرورش مرغ لهستانی را گردآوری کنیم.

مرغ لهستانی

« مرغ لهستانی »

دلایل ایجاد فلجی در پای غاز

در بعضی از مواقع بروز یک بیماری عوامل متعددی میتواند دخیل باشد و در انتها به بیماری فلجی پا منجر شود. از دلایل بوجود آمدن فلجی در پای جوجه غازها میتوان به گزینه های زیر اشاره کرد :

بررسی محل تولد و زیستگاه مرغ لهستانی

با توجه به بررسی ها صورت گرفته این نژاد به کشور لهستان تعلق دارد که برای اولین بار در سال 1475 به صورت رسمی ثبت گردید. اکنون این پرنده در تعداد گله های بالا در کشور ها مختلف سراسر دنیا تنها به منظور تولید تخم و گوشت پرورش داده می شود.

این پرنده ها دارای تنوع رنگ و الگو ظاهری بسیار بالایی می باشند، که البته در بیشتر آنها پر های مشکی رنگ به فراوانی دیده می شود. البته این در حالیست که در برخی از نژاد ها بدن پرنده ها با پر های سفید رنگ پوشیده شده است. البته این رنگ بندی تنها به این دو مورد ختم نمی شود و رنگ های مختلفی مانند خاکستری مایل به آبی، قهوه ای روشن و … نیز بین پرنده ها شایع است. در حالت کلی این گونه از پرنده ها بسیار شبیه به مرغ سیلکی هستند.

تعیین جنسیت مرغ لهستانی

افرادی که به پرورش مرغ لهستانی مشغول هستند به خوبی ایمن موضوع را می دانند که این پرنده ها از نظر ظاهر بسیار شبیه به هم می باشند. در واقع بر روی سر هر دو جنس ماده و نر کاکل وجود دارد از این رو فرد تنها می تواند از طریق بررسی ریش این خروس و مرغ لهستانی به تعیین جنسیت آن بپردازد. شایان ذکر است که گونه نر در این نژاد دارای یک ریش قرمز رنگ بلند می باشد ولی ریش گونه ماده از نظر اندازه کوتاه است. برای تعیین جنسیت این پرنده باید تا رسیدن آنها به سن بلوغ صبر کنید تا فرایند ایجاد و رشد ریش تکمیل شود. در مرغ ها و خروس های لهستانی نا بالغ تنها راه چاره بررسی بال و لگن پرنده می باشد.

با استناد بر بررسی های صورت گرفته، حضور کاکل بر روی سر این پرنده ها تا حد زیادی دید آنها را کاهش می دهد؛ از این رو شما به عنوان پرورش دهنده باید به صورت دوره ای مو های این بخش را کوتاه نمایید. گاهاً مشاهده شده که همین زیاد شدن پر ها باعث اختلال در راه رفتن این پرنده شود و حتی گاهاً اجسام و محیط اطراف را مشاهده نکند. مرغ لهستانی از نظر رفتار و خلق و خو بسیار آرام و انسان دوست هستند و به همین دلیل پروش دهنده ها در فرایند نگهداری این پرنده با هیچ مشکل یا چالشی مواجه نمی شوند به طوری که برخی افراد حتی به پرورش مرغ لهستانی در محیط خانه نیز می پردازند.

تعیین جنسیت مرغ لهستانی

« تعیین جنسیت مرغ لهستانی »

تخم گذاری و جوجه کشی

ظرفیت تخم گذاری در این پرنده ها سالانه به تعداد 130 عدد می باشد که البته این تعداد می تواند با توجه با شرایط غذایی و محیط نگهداری پرنده می تواند تغییر کند. مرغ لهستانی در بهترین حالت می تواند تا 2 کیلو گرم وزن بگیرد و این در حالیست که خروس لهستانی تا 3 کیلو گرم سنگین می شود.

چنانچه مرغ و خروس ها را با هم نگهداری کنید و از این راه به تولید تخم نطفه دار بپردازید خواهید توانست به راحتی با جوجه کشی از آنها یک گله بزرگ از پرنده را ایجاد کنید. البته دوره جوجه کشی از تخم نطفه دار مرغ لهستانی نیز همانند نژاد های معمولی همان 21 روز می باشد. در صورتی که این پرنده ها را تا 6 الی 7 ماه نگهداری کنید، به بلوغ کامل خواهند رسید و

آموزش نحوه پرورش مرغ لهستانی

برای ایجاد گله این پرنده می توانید از دو روش بهره گیری کنید که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

روش اول که بسیار کم هزینه و مقرون به صرفه می باشد، تهیه تخم نطفه دار و جوجه کشی در تعداد بالا به منظور ایجاد گله بزرگ است. البته برای این کار باید حتماً خرید را حضوری انجام دهید تا خود بتوانید از نزدیک شرایط گله تولید کننده تخم را بررسی کرده و از سلامت آنها اطمینان حاصل کنید. برای تبدیل تخم های نطفه دار به جوجه باید از یک دستگاه جوجه کشی باکیفیت و پر بازده بکارگیری نمایید تا بدین شکل تمامی شرایط دمایی، رطوبتی، تهیه و … را تامین کنید.

روش دوم این است که به جای تخم نطفه دار اقدام به خرید جوجه های یک روزه این پرنده کنید، که البته این روش به بودجه بالایی نیاز دارد. در این حالت خطر از بین رفتن تخم ها و یا شکست در جوجه کشی شما را تهدید نخواهد کرد و شما بدون دردسر به ایجاد یک گله خواهید پرداخت.

بررسی رژیم غذایی

خروس و مرغ لهستانی همانند دیگر نژاد ها می توانند از خوردن دانه ها، سبزیجات، علوفه، حشرات، حلزون ها، سوسک ها، نان، گندم، برنج، پسماند انواع میوه ها و … رشد نمایند. البته اگر این پرنده را در خانه نگهداری کنید بدون شک خواهید توانست به راحتی از انواع سبزیجات، دان ها و حتی پسماند مواد غذایی (بدون چربی و نمک) برای ایجاد یک رژیم غذایی مناسب بهره گیری کنید.

تغذیه مرغ لهستانی

« تغذیه مرغ لهستانی »

مکان یا سالن نگهداری باید دارای چه شرایطی باشد؟

پرورش مرغ لهستانی چندان دشوار و چالش برانگیز نمی باشد، چرا که مقاومت بدنی این پرنده بسیار بالا بوده و می تواند از گزند سرما و گرما در امان بماند. البته برای بالا بردن امنیت و مراقبت از این پرنده ها باید یک قفس باکیفیت و سرپوشیده تهیه کنید. البته این قفس باید در برابر دما و رطوبت کاملاً عایق باشد تا پرنده ها در فصول مختلف تحت تاثیر شرایط محیط قرار نگیرند. البته در صورت نیاز می توانید از تجهیزات گرمایشی مناسب برای بالا بردن دمای مکان استفاده کنید.