تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آشنایی با نژاد مرغ و خروس ابریشمی

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۵٫۰۶

یکی از نژادهای مرغ که بسیار زیبا بوده و مورد توجه پرورش دهندگان بسیاری است مرغ ابریشمی می باشد. مرغ ابریشمی همانند مرغ سبرایت از نمونه مرغان زینتی به شمار میروند و آنها به تنها به منظور زیبایی خود پرورش داده میشوند. به همین علت پرورش صنعتی این مرغ رواج نبوده و پرورش دهندگان بیشتر برای فروش آنها به روستا ها و منازل دارای حیاط آنها را تکثیر میکنند. از ویژگی های این مرغ میتوان به پرهای بسیار نرم و ابریشمی مانند آن اشاره کرد.

معرفی مرغ ابریشمی

« معرفی مرغ ابریشمی »

خصوصیات مرغ ابریشمی

از مهمترین خصوصیات مرغ ابریشمی میتوان به نوع پرهای آن اشاره کرد. پرهای مرغ ابریشمی همانطور که از نام آن مشخص است بصورت کرک ظریفی بوده و به شکل ابریشم درآمده اند. نکته جالب پرهای مرغ ابریشمی این است که پرهای این پرنده از ساقه رشد نمیکند. این درحالیست که پرهای طیور مانند مرغ دارای ساقه هایی در پرهای خود می باشند و این موضوع عامل دارا بودن قابلیت پرواز در آنهاست. به همین علت است که به دلیل داشتن پرهای بدون ساقه ، مرغ های ابریشمی قادر به پرواز نیستند و دلیل این کار عدم قدرت پرهای مرغ ابریشمی در دفع جریان هواست ؛ چرا که شرط اصلی پرواز راندن هوا به سمت های مخالف است.

دومین مشخصه مرغ های ابریشمی رنگ پوست ، استخوان و گوشت آنها می باشد. تمامی مرغان ابریشمی در هر رنگو طرحی که باشند دارای استخوان های سیاه رنگ بوده و گوشت و پوست آنها تیره می باشد. مرغ های ابریشمی در تمامی نواحی بدن خود مانند سر ، ساق و انگشتان دارای پر می باشند که این موضوع زیبایی پرنده را دوچندان کرده است.

دانستن این موضوع نیز حائز اهمیت است که مرغان ابریشمی در در رنگی که باشند از ریش و تاج بی بهره هستند و در سر خود انبوهی از پر دارند اما در خروس های ابریشمی دارای تاج و ریش بهمراه پر هستند.

یکی دیگر از ویژگی های مرغ و خروس ابریشمی میتوان به تعداد انگشتان پای آنها اشاره کرد. برخلاف مرغ ها که داری ۴ انگشت در پای خود هستند مرغ و خروس نژاد ابریشمی دارای ۵ یا ۶ انگشت هستند که آنها را از مرغ های معمولی تفکیک میکند. رنگ گوش مرغهای ابریشمی نیز در نوع خود جالب است. رنگ گوش این پرنده ها به رنگ بنفش می باشد.

تخمگذاری و جوجه کشی مرغ ابریشمی

مرغان ابریشمی تخمگذار های خوبی بوده و میتوانند در سال حدود ‍۱۵۰ الی ۱۸۰ تخم بگذارند. این پرندگان در هر هفته ۳ الی ۴ بار تخم میگذارند و تخم های آنها به رنگ کرمی و یا قهوه ای هستند. دوره جوجه کشی این پرندگان ۲۱ روز است که سه روز انتهای آن دوره هَچِر می باشد. جوجه های مرغ ابریشمی بعد از تولد و گذشت مدت زمان 5 ماه به دوره بلوغ میرسند. مرغ ابریشمی حدود یک کیلوگرم وزن داشته و وزن خروش آن تا 5 کیلوگرم نیز میرسد.

بهتر است بدانید که مرغان ابریشمی مهربان و خونگرم بوده و استعداد بالایی در بزرگ کردن جوجه ها دارند. به همین علت برخی اوقات از این پرندگان برای جوجه گیری از تخم سایر پرندگان مانند بلدرچین ، غاز ، اردک ، کبک ، قرقاول و... استفاده میشود.

مرغ خروس ابریشمی

« مرغ خروس ابریشمی »

سخن آخر...

مرغ و خروس های ابریشمی بعنوان یک نوع پرندگان زینتی در خانه ها نگهداری شده و پرورش داده میشوند و تعداد افرادی که آنها را برای تولید گوشت آنها را پرورش میدهند بسیار کم هستند. چرا که ارزش این پرندگان به دلیل زینتی بودن آنهاست. به همین علت در صورتی که قصد پرورش این نوع مرغ و خروس را دارید بهتر است به دید پرنده زینتی به آنها بنگرید. چرا که مشتریان این پرنده هم بسیار زیاد بوده و پرورش آن سود زیادی را برایتان به ارمغان خواهد آورد.