تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

مکان مناسب برای نصب هیتر در گلخانه

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۷٫۱۲

در سال های اخیر پرورش گل و گیاه در محیط گلخانه ای پر رونق شده و به یکی از صنایع پرسود تبدیل گشته است. گلخانه را میتوان محیطی کنترل شده در نظر گرفت که شخص میتواند با توجه به کشت خود شرایط ایده آل از جمله دما ، رطوبت و تهویه را ایجاد کند. بدین منظور باید از لوازم و تجهیزات گرمایشی ، سرمایشی و رطوبتی مناسب بهره گیری کرد.

در این میان یکی از مهمترین مواردی که پرورش دهنده ها را با مشکلاتی مواجه میکند نصب لوازم و سیستم های گرمایشی در مکانی مناسب است. دقت کنید که هرگز هیتر را نباید روی جعبه و یا روی الوار قرار دهید ؛ چرا که هر چقدر شما را محکم چفت و بست کنید ؛ باز هم احتمال سقوط هیتر وجود دارد و ممکن است که گلخانه با خطر جدی مواجه شود.

راهنمای نصب هیتر

« راهنمای نصب هیتر »

برای نصب هیترها معمولاً در گلخانه ها نقطه ای را در نظر بگیرید که به دیوارها و یا سقف نزدیک باشد تا بتوانید دودکش را به دریچه یا دیوار اتصال دهید و گازهای سمی را به بیرون از گلخانه هدایت کنید.

کارکرد هیترهای گلخانه ای بصورتی است که آتش توسط مشعل به داخل کوره استیل دمیده میشود و حرارت تولید شده به سمت کالکتور اول حرکت میکند. البته هیترها با توجه به ظرفیت و نوع طراحی با توجه به تعداد پاس و لوله ها با هم تفاوت داند اما روند حرکت گرما در همه آنها به یک صورت است. عموماً حرارت و گازهای حاصل شده از تعداد پاس های معین عبور میکند و در نهایت هر کدام از آنها از خروجی های مخصوص به خود از هیتر خارج میشوند.

در صورتیکه عملیات لازم برای اتصال اگزوز به محیط بیرون از گلخانه در نظر گرفته نشود گازهای تولید شده به داخل گلخانه نفوذ کرده و محصولات گلخانه ای در معرض خطر قرار میگیرند.

موضوع بعدی در مورد هیتر ها سوخت مورد نیاز برای کارکرد مشعل می باشد. در اصل برای بالا بردن امنیت کار و به حداقل رساندن احتمال خطر بایستی سوخت مشعل را کمی دورتر از هیتر قرار دهید. البته باید به این موضوع توجه شود که هیترهای گلخانه استاندارد بصورت آتش درون طراحی و ساخته میشوند. به همین علت اگر منبع وخت نیز در کنار هیتر قرار داده شود مشکلی ایجاد نمیشود ؛ با اینحال باید تمامی جوانب احتیاط در نظر گرفته شود.

اگر درصدد استفاده از جت هیتر برقی هستید ؛ حتماً باید تمامی جوانب عایق بندی و ایزولاسیون آن را در نظر بگیرید تا هزینه های مصرف برق به کمترین حد خود برسد و از آن مهمتر ؛ گلخانه در مدت زمان کوتاه تر به دمای ایده آل برسد.

عموماً جت هیترها را در گلخانه ها از سقف آویزان میکنند تا هوای مورد نیاز برای مکش فن پشتی دستگاه محیا شود ؛ علاوه بر این جهت رفه جویی میتوان یک ترموستات محیطی در گلخانه قرار داد تا بدین صورت ترموستات هیتر را روشن و خاموش کند.

مکان مناسب نصب هیتر باید چه شرایطی باید داشته باشد؟

پس از آنکه هیتر مد نظر خود را انتخاب کردید باید اقدامات لازم جهت نصب آن را در نظر بگیرید. چنانچه در محل شما لوله کشی گاز انجام شده بهتر است از هیتر گازی استفاده کنید و صورتی که سوخت مورد نظر شما گازوئیلی است باید مکان مناسبی برای قرار دادن مخزن سوخت در نظر بگیرید و دقت کنید که اندکی دورتر از خود هیتر باشد.

برای خروج گازهای حاصل شده از سوخت مواد باید دریچه هایی در گلخانه در نظر بگیرید تا اگزوز دستگاه را به کمک دودکش به بیرون هدایت کنید.

درصورتیکه از هیتر برقی استفاده کنید باید برای اتصال آن به سقف از زنجیرهای محکم استفاده کنید.

نصب هیتر در گلخانه های بزرگ

« نصب هیتر در گلخانه های بزرگ »

بررسی کارکرد هیتر

پس از آن که عملیات نصب هیتر با موفقیت به اتمام رسید باید از سلامت کارکرد آن اطمینان حاصل شود. بدین منظور باید هیتر بمدت یک شبانه روز در گلخانه روشن بماند و با استفاده از یک دماسنج دمای محیط مورد بازبینی قرار گیرد.

دمای مناسب برای گلخانه ها و سالن های پرورش گل و گیاه در حدود 22 الی 26 درجه سانتیگراد می باشد. در صورتیکه هیتر شما نتواند حداکثر دما را تامین کند میتوان تشخیص داد که هیتر خریداری شده مناسب سالن نبوده و باید از هیترهای بزرگتر استفاده کرد. درصورتیکه دمای سالن از 26 درجه سانتیگراد افزایش پیدا کرد کافیست تا مقداری حرارت را کاهش دهید. همچنین اگر در این بازه زمانی عاق یندی و نایلون ها خیس شدند باید حرارت را کاهش دهید ؛ چرا که وجود رطوبت زیاد میتواند باعث از بین رفتن گل و گیاه شود.

توصیه میشود قبل از خرید محصول گرمایشی ابتدا با توجه به مساحت خود ظرفیت هیترها را محاسبه کرده سپس اقدام به خرید کنید ؛ چرا که هیترها با توجه به اندازه کوره تعداد پاس و تعداد لوله های فولادی میتوانند مساحت تعریف شده ای را پوشش دهند.