تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

محاسبه تعداد هیترهای مورد نیاز برای گرمایش گلخانه

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۹٫۰۹

هیترها سیستم های گرمایشی هستند که در فصول سرد سال برای تامین گرمایش گلخانه ها مورد استفاده قرار میگیرند. این گرماسازها در انواع ساختار و ظرفیت های گرمایشی مانند هیترهای آتش درون ، جت هیترهای برقی ، بخاری های تابشی ، سیستم های گرمایش از کف و... استفاده میشوند. در این مطلب از سایت ما جدای از نوع هیتر مورد استفاده در گلخانه به روش اندازه گیری مقدار دمای مورد نیاز این سالن خواهیم پرداخت و تعداد هیترهای مورد نیاز را نسبت به محیط محاسبه خواهیم کرد. توجه کنید که این محاسبه برای نمونه بوده و دلیل آن این است که شما بتوانید با توجه به مساحت و ظرفیت گلخانه خود نسبت به این کار اقدام کنید.

محاسبه تعداد هیتر گلخانه

« محاسبه تعداد هیتر گلخانه »

عوامل تاثیرگذار بر محاسبه مقدار حرارت مورد نیاز گلخانه

گلخانه ها عموماً تمام گرمای تولید شده توسط گرماساز را ذخیره نمیکنند و مطمئناً دارای اتلاف گرمایی هستند. برای نمونه عایق بندی سالن ، درز بندی خروجی ها ، پوشش گلخانه و... همگی تماماً بر میزان هدر رفت گرمای گلخانه ها تاثیر میگذارند و باید در هنگام تامین گرمایش مد نظر قرار گیرند. با محاسبه قدرت حرارتی هیترها و کسز میزان اتلاف انرژی میتوان به تعداد هیترهای مورد نیاز پی برد. توجه داشته باشید که کارشناسان به وسیله ابزارهای مهندسی و محاسبات دقیق مقدار اتلاف انرژی را محاسبه میکنند. عموما اتلاف دما در مکان هایی مانند درهای ورودی و دریچه ها انجام میشود. سایر مکان ها عبارتند از :

  • فن های تهویه
  • محل اتصال پوشش گلخانه
  • نوع پوشش و دیوار
  • کف گلخانه
  • مقدار هوای ورودی به سالن

مقدار اتلاف انرژی به چه روشی محاسبه میشود؟

تمامی لوازم و تجهیزات گلخانه ای ضریب انتقال دمای متفاوتی داشته که این مورد توسط کارشناسان گلخانه اندازه گیری و محاسبه میشوند. برای نمونه پنجره های تک جداره ضریب انتقال حرارتی پنج هشتم دارند اما پنجره های دو جداره ضریبی برابر با ۳ دارند. بعنوان نمونه ای دیگر پوشش نایلونی ضریب انتقال ۴ دارند ؛ این در حالیست که پوشش پلی کربنات دو جدارد ضریب ۲ دارند. بعد از اندازه گیری متراژ تمامی عوامل انتقال دهنده دما بر متر مربع ، متراژ آنها را در ضریب انتقال حرارت ضرب خواهیم کرد و عدد بدست آمده میزان هدر رفت گرمایی گلخانه خواهد بود.

بعد از حساب کردن مقدار هدر رفت گرما از طریق گلخانه کل عدد بدست آمده را با مقدار گرمای خارج شده از طریق فن ها به بیرون از سالن جمع می بندیم. برای نمونه در صورتی که مقدار اتلاف انرژی از طریق تجهیزات ۹٫۰۰۰ کیلوکالری در ساعت باشد و مقدار هوای از دست رفته به واسطه هوادهی ۳٫۰۰۰ کیلوکالری در ساعت باشد مجموعاً مقدار ۱۲٫۰۰۰ کبلو کالری در ساعت هدر رفت گرمایی خواهیم داشت. دقت کنید که این مقدار اتلاف رقم نهایی نبوده و برای کامل تر کردن فرموب به محاسبه مابه تفاوت گرمای داخل گلخانه با درجه حرارت بیرون خواهیم داشت و به عدد بدست آمده ضرب خواهد شد. به کمک فرمول زیر کل اتلاف حرارتی گلخانه بدست می آید:

(هوای محیط بیرون هوای داخل سالن)  🗙 (مجموع حرارت اتلاف شده از هوای تازه + مجموع حرارت اتلاف شده از تجهیزات)

تعداد هیتر مورد نیاز برای گلخانه

« تعداد هیتر مورد نیاز برای گلخانه »

روش محاسبه تعداد گرماسازهای مورد نیاز گلخانه

عموماً هیترها دارای ظرفیت های گرمایشی مختلفی هستند و میزان تامین گرمایش آنها بر روی نام آنها درج میشود. البته باید به این موضوع توجه کنید که ظرفیت حرارتی تولید شده توسط این محصولات قطعاً کمتر از ظرفیت اسمی آنهاست ؛ چرا که مقداری از گرمای تولید شده توسط این محصولات از دودکش اتلاف میشود. بعنوان نمونه هیترها ی آرارات دارای ظرفیت گرمایشی ۲۵۰ هزار کیلوکالری هستند. این هیترها دارای راندمان حرارتی ۸۰٪ بوده و بعبارت دیگر مقدار میزان ۲۰٪ از انرژی از طریق دودکش خارج میشود.

بعد از محاسبه مقدار حرارت واقعی به کمک فرمول زیر میتوان تعداد هیترهای مورد نیاز را بدست آورد:

ظرفیت حرارتی واقعی هیتر ÷ کل اتلاف حرارتی گلخانه = تعداد هیترهای لازم برای گلخانه

درصورتیکه عدد بدست آمده از یک کمتر بود بدین معناست که یک هیتر برای گلخانه شما کافیست ؛ و حتی گرمای بیشتری نیز تولید خواهد کرد و شما میتوانید از هیترهای کوچک تر بدین منظور استفاده کنید. اما اگر عدد برابر یک بود بدین معناست که هیتر گرمای مورد نیاز را به اندازه تامین خواهد کرد. در صورتی که عدد حاصله بیش از یک بود باید آن را گرد کنید. برای نمونه اگر عدد ۳٫۶۷ بود میتوان گفت سالن شما به چهر عدد هیتر نیاز دارد.