تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

مراحل اخذ مجوز مغازه و کارگاه لبنیاتی

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۵٫۱۴

محصولات و فرآورده های لبنیاتی به دلیل فساد پذیری بالا، جزو مواد غذایی حساس به شمار می روند، از طرف دیگر تولید آنها توسط افراد عام و بدون طی کردن مراحل کنترل کیفی و موارد بهداشتی ، لزوم اخذ مجوز فعالیت واحد های تولیدی لبنیاتی را کاملا ضروری و غیر قابل سرپوشی نموده است.

هر مغازه و کارگاه تولید محصولات لبنیاتی از قبیل ماست ، کره ، پنیر، شیر، خامه ، دوغ و … قبل از شروع فعالیت و ارائه محصولات به بازار باید مراحل قانونی جهت دریافت مجوز فعالیت و پروانه کسب را طی کند و پس از بازدید و بررسی کارشناسان بهداشت از محل تولید و دریافت موفقیت آمیز پروانه بهداشتی ، می توانند به صورت رسمی در بازار فعالیت کنند.

در این نوشته می خواهیم شما را با ملزومات و اقدامات لازم جهت دریافت مجوز فعالیت مغازه و کارگاه لبنیاتی آشنا کنیم و در این راه راهنمای شما باشیم.

اخذ مجوز لبنیاتی

« اخذ مجوز لبنیاتی »

آیا اخذ مجوز برای کارگاه لبنیات ضروری است ؟

شاید در ابتدای کار بتوانید بدون مجوز فعالیت کنید، اما مطمئن باشید در آینده متحمل جریمه های سنگین و حتی شاهد پلمپ شدن مغازه از طرف وزارت بهداشت خواهید بود، چرا که با تولید محصولات لبنیاتی و فروش آنها مستقیما با جان مردم در ارتباط هستید و در صورت ارائه محصولاتی فاسد حتی به صورت ناخواسته ، جان آنها را با خطر مسمومیت و حتی مرگ مواجه خواهید کرد.

بنابراین بهتر است کار خود را از همان ابتدا به صورت اصولی و در چارچوب قوانین جامعه پیش ببرید، در واقع کسی که از لحاظ سلامتی و بهداشتی دارای صلاحیت باشد و مکانی که نکات بهداشتی لازم را رعایت کند، می تواند به کار تولید لبنیات بپردازد.

شرایط لازم برای دریافت مجوز مغازه ماست بندی (لبنیاتی)

قبل از مراجعه به ادارات ذیربط جهت دریافت مجوز ، بهتر است شرایط زیر را در مغازه خود فراهم آورید که به عبارات زیر هستند:

الف - مغازه یا کارگاه مورد نظر باید دارای امکانات برق و گاز و آب شهری باشد.

ب - مکان مورد نظر باید دارای سه قسمت به ابعاد 30 ، 45 و 60 متر باشد، در غیر این صورت حداقل 30 متر مربع ابعاد داشته باشد.

ج - یخچال هایی کاملا سالم و جادار در مغازه وجود داشته باشد تا امکان قرارگیری تمامی مواد لبنیاتی در آن وجود داشته باشد، ظرفیت تولید مغازه با ظرفیت قرارگیری یخچال همخوانی داشته باشد.

د - نیروی کار باید از سلامت کامل جسمانی برخوردار باشند، مردان و زنان می توانند در صنف لبنیاتی فعالیت کنند.

هـ - کف و دیوارهای واحد مورد نظر باید به صورت کاشی کاری شده باشد و چند کف شور جهت شستشوی بهتر مغازه وجود داشته باشد.

و - به جهت تخلیه بوی نامطبوع از محل و ورود هوای تازه به کارگاه ، حتما باید از چند فن تهویه مناسب استفاده کرد.

ز - تجهیزات مورد استفاده در کارگاه مانند شیر سردکن، کره گیر ، خامه گیر و… باید از استانداردهای لازم برخوردار باشند و به وسیله فلزات ضد زنگ مانند استیل درجه 304 ساخته شده باشند.

ک - جهت نگهداری از ماده اولیه یعنی شیر حتما باید از ظروف استیل ، آلومینیومی و یا پلاستیکی بهداشتی استفاده کنید و محصولات تولید شده مانند ماست، پنیر، خامه، کره و … حتما باید در ظروف یکبار مصرف بهداشتی نگهداری شوند.

دریافت مجوز مغازه لبنیاتی

« دریافت مجوز مغازه لبنیاتی »

چگونه برای دریافت مجوز لبنیاتی اقدام کنیم؟

پس از اطمینان از تمامی موارد فوق ، می توانید جهت دریافت مجوز اقدام کنید. مراحل زیر می توانند کمک کننده باشند :

۱- ابتدا درخواست خود را در سامانه اصناف ایرانیان به آدرس iranianasnaf.ir ثبت کنید یا به صورت حضوری به اتاق اصناف شهرستان خود مراجعه کنید.

۲- پس از ارسال درخواست به صورت حضوری یا اینترنتی، بررسی اولیه درخواست شما حدود یک هفته الی 10 روز به طول می انجامد و در صورت دریافت تاییدیه اولیه ، مدارک لازم از شما درخواست خواهد شد.

۳- پس از ارسال مدارک ، کارشناسان اتحادیه از محل کار شما بازرسی خواهند کرد و آزمایش های متعددی را جهت سنجش میزان سلامت شما ، از شما درخواست خواهند کرد.

۴- پس از بررسی آزمایش ها و گزارش های دریافتی از وضعیت بهداشتی و امکاناتی واحد صنفی، هیئت مدیره در مورد واحد صنفی تصمیم گیری نموده و در صورت واجد شرایط بودن، تاییدیه دریافت جواز کسب ارائه خواهد شد.

۵- پس از دریافت تاییدیه باید نسبت به پرداخت هزینه عضویت سالانه و هزینه ورودیه از طریق سامانه اصناف ایرانیان اقدام کنید.

۶- پس از طی نمودن تمامی مراحل فوق، رئیس اتحادیه جواز کسب واحد صنفی را برای مدت زمان یکسال صادر خواهد نمود و در صورت واجد شرایط بودن این واحد ، مجوز فعالیت برای پنج الی ده سال آینده نیز تمدید خواهد شد.

چگونه برای دریافت مجوز لبنیاتی اقدام کنیم؟

مدارک زیر را باید تحویل اتاق اصناف بدهید که جهت تحویل آنها یک بازه زمانی سه ماهه به شما خواهند داد:

 • کارت سلامت از وزارت بهداشت
 • گواهی صلاحیت فنی
 • گواهی عدم اعتیاد
 • گواهی عدم سو پیشینه کیفری
 • گواهی موافقت اداره اماکن
 • برگه گذراندن دوره آموزشی ده ساعته
 • فیش واریزی حق عضویت سالانه
 • ارائه کارت پایان خدمت یا کارت معافیت دائم
 • کپی شناسنامه و کارت ملی
 • کپی اجاره نامه یا سند محل فعالیت
 • کپی آخرین مدرک تحصیلی
 • یک قطعه عکس 3 در 4
دریافت مجوز کارگاه لبنیاتی

« دریافت مجوز کارگاه لبنیاتی »

تجهیزات لازم برای راه اندازی مغازه لبنیاتی

جهت شروع این کار علاوه بر مکان مناسب و تعدادی یخچال به تجهیزاتی همچون کره گیر ، دستگاه پخت شیر، شیر سردکن ، خامه گیر ، دستگاه ماست بندی ، بیدون های نگهداری شیر ، ظروف یکبار مصرف، ترازو، کارت خوان، لباس و چکمه مخصوص ، کیف دستی و… نیاز خواهید داشت.

جهت تهیه این تجهیزات می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید و یا محصولات بخش تجهیزات لبنیاتی را مشاهده کنید. تمامی محصولات اشاره در فوق نظیر شیرسردکن ، خامه گیر، دستگاه پخت شیر، کره گیر و… دارای گارانتی 1 ساله و خدمات پس از فروش 10 ساله هستند.