تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

لوازم و تجهیزات مورد نیاز در مرغداری

ویرایش شده در : ۱۳۹۹٫۰۵٫۱۴

پس از افتتاح مرغداری نوبت به تهیه لوازم مورد نیاز برای مرغداری می باشد. در زیر اطلاعاتی در مورد تجهیزات سالن مرغداری برایتان جمع آوری نموده ایم ، این لوازم و تجهیزات مخصوص سالن پرورش پرندگانی چون مرغ ، بلدرچین ، بوقلمون ، غاز ، اردک ، کبک و ... می باشد .

لوازم مرغداری

« لوازم مرغداری »

لوازم مورد نیاز مرغداری

لوازم زیر از ملزومات و الزامات مورد نیاز یک مرغداری صنعتی و سنتی می باشد :

  • آبخوری
  • دانخوری
  • دستگاه مادر مصنوعی
  • وسایل گرم کننده
  • دماسنج
  • رطوبت سنج
  • تایمر
  • آشیانه تخم گذاری

آبخوری

بهترین آبخوری نوع قطره ای است . معمولاً به ازای هر ۱۰ تا ۱۵ پرنده یک عدد آبخوری قطره ای در نظر گرفته میشود . نوع دیگر آبخوری فنجانی اتوماتیک است که برای مرغ های بالغ به فاصله ی ۳۵ سانتی متر از کف در گوشه ها مستقر میشود . این نوع آبخوری نیز به لوله و منبع آب شرب متصل است . عموماً در سر آب راه آب مرغ ها یک منبع ۱۰ الی ۲۰ لیتری قرار میگیرد . این منبع زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که پرورش دهنده در نظر دارد از طریق آب به پرنده های خود ویتامین یا دارو بخوراند . بدین صورت که این مواد را بر اساس دستور مصرف آن در آب آن منبع را حل می نماید . سپس پرندگان از راه آبخوری به آن دسترسی می یابند .

دو مدل آبخوری دیگر در پرورش پرندگان مورد استفاده قرار می گیرد . یکی آبخوری قندی مخصوص جوجه و دیگری آبخوری خودکار ، مخصوص پرندگان بالغ است که به منبع دائمی آب وصل میشود . نکته ی قابل ذکر در رابطه با آبخوری نیپل این است که اگر لوله ی آب ، از وسط باکس عبور کند ، مرغ ها هنگام شب بر روی آن پریده و استراحت میکنند . بنابرین بهتر است لوله ی آباز ۱۰ سانتی متری داخل و جلوی باکس ، نزدیک دانخوری عبور و پستانک ها به لوله ی آب وصل شود .

دانخوری

دانخوری ناودانی در سیستم پرورش قفسی از یک طرف مورد استفاده قرار میگیرد ، ولی در پرورش به روش بستر دو طرفی است . دان خوری ناودانی معمولاً با ورق فلزی گالوانیزه ساخته میشود و طول آن حداکثر ۱۰۰ سانتی متر تا ۱۳۰ سانتی متر ، عرض آن در کف ۱۰ سانتی متر دهانه ی آن ۱۸ سانتی متر است . در دانخوری یکطرفه دیوارک جلو حداقل ۱۰ سانتی متر و دیوارک سمت پرورش دهنده ۱۸ سانتی متر است . بهتر است دانخوری در خارج از باکس مستقر شود . مرغها با عبور سر خود از میان میله های فلزی قفس به آن ، دسترسی پیدا کنند . در سیستم پرورش بستر دانخوری ناودانی از دو طرف مورد استفاده قرار میگیرد . عرض دیواره ی جتنبی دانخوری در طرفین برابر است و اندازه آن برای نیمچه و مرغ بالغ ۱۰ تا ۱۲ سانتی متر ، ولی برای جوجه در حد ۵ سانتی متر است . نوع دیگر دانخوری به نام سطلی یا خورشیدی معروف است . در این نوع دانخوری پرندگان از اطراف میتوانند تغذیه کنند . دانخوری جوجه در روزهای اولیه ، از نوع بشقابی است که قطر آن حدود ۴۵ سانتی متر است و لبه های آن حدودا ۵ سانتی متر ارتفاع دارد .

آشیانه تخم گذاری

آشیانه تخمگذاری ، به ابعاد ۳۵ در ۳۵ و ارتفاع آن ۴۵ سانتی متر است  که از داخل باکس ، مرغ ها به راحتی در آن وارد شده و پرورش دهنده در خارج از باکس از سمت راهروی سرویس و از طریق دریچه ی کوچک ۱۵ در ۱۵ سانتی متری میتواند تخم های تولید شده را جمع آوری کند . بام آشیانه معمولاً شیب دار ساخته میشود تا مرغ ها نتوانند روی آن پروند.

اگر نژاد بومی مورد پرورش درشت هیکل باشد ، میتوان اندازه ی آشیانه تخم گذاری را ۴۵ در ۴۵ سانتی متر در نظر گرفت . بهتر است  آشیانه تخمگذاری با ورق آهن گالوانیزه ساخته شود . در کف هر آشیانه مقداری پوشال نجاری یا کاه برای جلوگیری از شکستن تخم ها قرار میگیرد ، معمولا برای ۴ تا ۵ مرغ یک آشینه تخمگذاری در نظر گرفته میشود .

دستگاه مرغ مادر مصنوعی

یکی از وسایل مورد نیازبرای پرورش جوجه دستگاه مرغ مادر مصنوعی است . نوع ساده و ابتدایی دستگاه مرغ مادر مصنوعی از دو قسمت تشکیل شده است . ، یک قسمت چتر مانند و دوم منبع منبع حرارت زا که در زیر چتر قرار دارد . مادر مصنوعی میتواند برقی ، گازسوز و حتی نفتی باشد . چتر مادر مصنوعی معمولاً قطری برابر ۹۰ سانتی متر یا بیشتر دارد . پس از روشن کردن مادر مصنوعی ، به بالا و پایین بردن آن و با بهره برداری از یک دماسنج ، حرارت دلخواه را تنظیم میکند. معمولاً به ازای هر ۲۰۰ قطعه جوجه ی یکروزه ، یک دستگاه مادر مصنوعی در نظر گرفته میشود.

دماسنج

یکی دیگر از وسایل ضروری داخل سالن ، دماسنج است. دماسنج مورد استفاده در واحدهای مرغداری دو نوع است . یکی دماسنج معمولی که دمای هوای اطراف را نشان میدهد . دوم دماسنج ماکزیمم ،مینیمم . این نوع دماسنج علاوه بر اینکه دمای هوا در آن لحظه نشان میدهد ، حداقل و حداکثر دما در ساعات گذشته را نیز ارائه مینماید.

رطوبت سنج

یکی دیگر از تجهیزات لازم در محل پرورش طیور ، رطوبت سنج است . رطوبت سنج دستگاه ارزان قیمتی است که رطوبت هوا را نشان می دهند.