تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

راهنمای تهیه لانه مناسب برای پرورش فنچ

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۴٫۱۴

فراهم کردن لانه در بحث پرورش فنچ یکی از ضروریات بوده و طبعاً بدون داشتن قفس نمیتوان این پرنده را پرورش داد. عموماً یکی از علائم جفت شدن فنچ های نر و ماده این است که بعد از گذشت مدت کوتاه که در یک قفس و در کنار هم قرار گرفتند ، به کمک تکه های چوب شروع به عملیات لانه سازی کرده و داخل آن میخوابند. همچنین وجود لانه ها براای تخمگذاری این پرندگان موضوعی بسیار مهم است ؛ چرا که فنچ ماده بعد از جفت گیری فقط در داخل لانه تخمگذاری میکند.

لانه آماده نگهداری فنچ را میتوان از پرنده فروشی ها و پت شاپ ها خیداری کرد. در هنگام خرید این نوع محصولات باید به اندازه آن ها توجه کافی کنید.

لانه فنچ

« لانه فنچ »

ویژگی های بارز لانه فنچ

۱- قابل ضدعفونی باشد

ضدعفونی کردن محل نگهداری پرندگان در سلامتی آنها نقش مهمی دارد. این موضوع برای فنچ ها هم صادق بوده و باید محل نگهداری این پرندگان نیز در فرصت های مناسب ضدعفونی شود. لانه ای که برای پرورش فنچ تهیه میکنید بهتر است از جنس فلز باشد ؛ چرا که لانه های چوبی و پلاستیکی به سادگی قابل ضدعفونی نیستند. لانه های حصیری نیز یکبار مصرف بوده و قابلیت ضدعفونی ندارند.

 

۲- از مواد سمی ساخته نشده باشند

در هنگام خرید لانه فنچ توجه کنید که بعضی از چوب ها برای این پرنده سمی است و در طولانی مدت میتواند باعث ایجاد مشکل در فرایند پرورشی شود. در هنگام تهیه لانه بهتر است آن را از جنس هایی مانند پلاستیکی ، فلزی ، چوبی ، سفالی برای پرورش این پرنده انتحاب کنید.

 

۳- استفاده از لانه های سقف کشویی

برخی اوقات اطلاع از اوضاع داخل لانه امری ضروری است. به همین علت در زمان پرورش فنچ بهتر است از لانه های سقف کشویی استفاده کنید.

 

۴- لانه را بصورت کیپ شده در قفس نصب کنید

لانه فنچ باید بصورت محکم در قفس نصب شود. اگر لانه پرورشی بصورت شُل داخل قفس نصب شود ؛ ممکن است در داخل قفس کج شده و بیفتد.

 

۵- قرار دادن لانه در محل مناسب

لانه باید در محلی از قفس گذاشته شود تا ورود و خروج پرنده به داخل آن به آسانی انجام شود. پیشنهاد ما این است که لانه پرنده بصورتی در قفس قرار بگیرد که درب آن رو به جلو باشد. بهترین جا برای قرار دادن لانه بالاترین بخش قفس است.

لانه مناسب برای فنچ

« جفت زدن گل به سر با قناری »

۶- ایجاد بستر مناسب در کف قفس

در کف قفس بستر مناسبی در نظر بگیرید تا تخم های پرنده ماده در صورت سقوط به کف قفس دچار شکستگی نشوند.

 

۷- سایز لانه باید مناسب باشد

فنچ ها در هر دوره مابین ۱ الی ۱۰ عدد تخم میگذارند. کیفیت تخم ها به عوامل مختلف بستگی دارد ، به همین علت همه آنها به جوجه تبدیل نمیشوند. پیشنهاد میکنیم که در زمان خرید قفس لانه ای را تهیه کنید که دارای فضای مناسب برای نگهداری ۶ عدد فنچ تا سه هفتگی آنها را داشته باشد.

برخی از پرورش دهندگان فنچ بر این نظر هستند که لانه استاندارد برای پرورش فنچ ها باید اندازه 15x15x11 سانتی متر داشته باشد.

 

۸- قراردادن دو نشیمن در خارج از محدوده لانه

فنچ ها پرندگانی فعال هستند و به پرواز علاقه دارند. به همین علت انداره قفس باید به اندازه کافی بزرگ بوده و چند عدد چوب نشیمن در داخل آنها نصب شود. در صورت نصب چوب ها فنچ ها در داخل قفس از چوبی به چوب دیگر پرواز میکنند.