تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

معرفی علت های قطع تخمگذاری مرغ خانگی

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۴٫۱۷

درصورتیکه شما برای جمع آوری تخم ها لانه مرغ ها را بررسی کردید اما تخمی پیدا نکردید تعجب نکنید! این موضوع میتواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد و موردی قابل حل و گذرا است. به همین دلیل و برای کسب اطلاعات شما ما ۱۳ عامل ایجاد و رفع این مشکل را بررسی کردیم که میتوانید با مطالعه آن اطلاعات کاملی را کسب کنید.

دلایل قطع شدن تخمگذاری مرغ

« دلایل قطع شدن تخمگذاری مرغ »

۱- تخمگذار نبودن مرغ

مرغ ها با توجه به نژاد خود عموماٌ در سنین ۵ الی ۶ ماهگی شروع به تخمگذاری میکنند. اگر مرغ های شما از سن ذکر شده پایین تر باشد ، این موضوع طبیعی است. برای تخمگذاری مرغ های خوب با توجه به نژاد آن باید صبر کنید تا آنها به سن بلوغ خود برسند.

۲- کهولت سن مرغ

مرغ های تخمگذار معمولاً بعد از گذشت سه ماه از اولین زمان تخم گذاری به اوج  تخمگذاری خود میرسند. این پرندگان تا 3 سالگی در سال حدود 220 الی 250 عدد تخم گذاشته و بعد از گذشت این زمان تعداد تخمگذاری آنها کمتر و کمتر میشود ؛ تا جایی که تخمگذاری آن قطع میشود. ممکن است عدم تخمگذاری مرغ های شما به این علت باشد.

۳- کُرچ شدن

کرچ شدن مرغ ها نیز یکی از علل مهم قطع تخمگذاری آنهاست. اگر مرغ های شما به مدت زمان طولانی در لانه استراحت میکنند و به خوردن دان علاقه ای از خود نشان نمیدهند. کُرچ شدن مرغ ها معمولاً در اوایل بهار تا اواخر تابستان انجام میشود و مرغان بدلیل خاصیت ذاتی خود به این وضعیت دچار میشوند. اگر قصدی بر جوجه کشی طبیعی ندارید و میخواهید مرغ ها را این حالت خارج کنید پیشنهاد میکنیم مطلب کرچ شدن در مرغ را مطالعه کنید.

۴- دریافت نکردن نور کافی

یکی از معمول ترین و متداول ترین دلیل قطع شدن تخمگذاری مرغ ، کوتاه شدن طول روز است. مرغ های تخمگذار حتما باید در روز حداقل 16 ساعت نور دریافت کنند. در روزهای زمستان نیز به دلیل کوتاه و ابری بودن هوا مرغان نور کمتر دریافت میکنند که میتوان مشکل را با نور لامپ برطرف کرد.

۵- استرس طیور

مرغ ها برای تخمگذاری به فضای ساکن و ساکت نیاز دارند. عوامل مختلفی ممکن است فضا را خراب کرده و مرغ ها را دچار استرس کنند مانند گرم شدن بیش از حد لانه ، صداهای خفیف و بلند ، سرمای بیش از حد ، حمله حیوانات شکاری ، رفت آمد های زیاد و... . اینها از  عواملی هستند که باعث ایجاد استرس و اضطراب در بین طیور شده و باعث کاهش تخمگذاری آنها میگردد.

قرارگیری مرغ و خروس ها در فضای کوچک

« قرارگیری مرغ و خروس ها در فضای کوچک »

۶- ناکافی بودن پروتئین در جیره غذایی

مرغ ها معمولاً بیشتر با ضایعات غذایی و پسماندهای سبزی تغذیه میشوند. به همین علت در اغلب موارد این مواد فاقد پروتئین کافی هستند که در نتیجه مرغ انرژی لازمه را برای تولید تخم ندارد. برای عدم کمبود طیور میتوان از گندم ، سویا ، ذرت و... استفاده کرد.

۷- جیره غذایی فاقد ویتامین

مرغان تخمگذار برای ادامه تخمگذاری باید بصورت مستمر مواد مغذی و معدنی تغذیه کنند. برای نمونه یک مرغ باید در روز ، حدود 4 گرم کلسیم مصرف کند که توانایی تخمگذاری را داشته باشد. برای تزریق کلسیم به مرغ ها میتوان از قرص جوشان ، پودر استخوان ، پودر صدف دریایی و... استفاده کرد.

۸- گرسنگی و تشنگی بیش از حد

گرسنگی و تشنگی مرغان نیز باعث افت تخمگذاری آنها میشود. این پرندگان برای جلوگیری از گرسنگی و تشنگی باید آب و غذای کافی در اختیار داشته باشند.

۹- تغییر مکان نگهداری مرغان

تعویض مکگان نگهداری مرغ ها نیز میتواند باعث ایجاد استرس در آنها شود و همانطور که در بالا نیز توضیح دئاده شد استرس باعث ایجاد شک در طیور شده و روی تخمگذاری آنها تاثیر منفی دارد.

۱۰- تولک رفتن

تولک رفتن طیور معمولاً با تغییرات آب و هوایی به وجود آمده و در آن پرهای مرغ شروع به ریزش میکند. در زمان تولک رفتن بدن مرغ دچار ریکاوری شده و تخمگذاری آن نیز قطع میشود. در فصول انتهای سال مرغ ها معمولاٌ دچار عارضه تولک رفتکی میروند و این حالت بین 6 الی 12 هفته به طول می انجامد.

تغذیه نامناسب مرغ ها

« تغذیه نامناسب مرغ ها »

۱۱- بیماری های مختلف

اگر مرغهای تخم گذار از شرایط ایده آل برخوردار باشند ولی تخمگذاری آنها بصورت کاملاً ناگهانی قطع شود ممکن است که آنها بیمار شده باشند. سرما خوردگی، مسمومیت در اثر خوردن غذاهای آلوده به قارچ و کپک و سایر بیماری های شایع همچون آنفولانزای مرغی، نیوکاسل و بیماری های عفونی می تواند باعث کاهش و یا توقف تخمگذاری مرغ ها شود.

۱۲- گیر کردن تخم در تخمدان

گیر کردن تخمها در تخمدان نیز از عوامل دیگریست که باعث کاهش تخمگذاری مرغ ها میشود. این مشکل معمولاً بصورت کاملاً اتفاقی برای مرغ ها بوجود می آید و تخم گیر کرده در تخمدان باید بصورت های خاص بیرون آورده شود. بدین منظور معمولاً از داروهای ضد چسبندگی و یا با روغن زیتون و ماساژ دادن کلواک مرغ میتوان تخم گیر کرده را بیرون آورد.

۱۳- کوچک بودن فضای آشیانه

مرغ ها باید برای تخمگذاری در مکان های بزرگ و آزاد پرورش داده شوند. همچنین لانه مرغ ها باید هر هفته کبار عوض شود ، چرا که لانه تازه را دوست دارند و این کار آنها را برای تخمگذاری تشویق می کند.