تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

راهنمای انتخاب بهترین تغذیه عروس هلندی‌ « غذای عروس هلندی »

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۴٫۱۹

همانگونه که در مقالات قبلی به این موضوع اشاره شده ، عروس هلندی کوچک ترین عضو از خانواده طوطی های کاکل داران بوده و جثه کوچکی دارد.  این پرنده بیشتر بدلیل زیبایی و جذابیت محبوب شده و در بسیاری از خانه ها نگهداری میشود. عروس هلندی ها نیز مانند مرغ عشق ها به ارزن بسیار علاقه مند هستند ؛ اما اگر بیش از حد این غذا را به آن بدهید ممکن است دچار کمبود موادی مانند پروتئین و یا ویتامین در بدن خود شوند.

غذای عروس هلندی

« غذای عروس هلندی »

غذاهای مناسب برای عروس هلندی

عروس هلندی ها بیشتر به تخم کتان ، ارزن ، تخم شاهدانه ، تخم آفتابگردان ، آجیل ؛ بذر سبزی جات و غیره علاقه دارد. غذاهای یاد شده به تنهایی برای تغذیه عروس کافی نبوده و این پرنده باید روزانه ویتامین های مختلف را نیز دریافت کند. به همین علت سبد غذایی عروس هلندی ها باید انواع سبزی جات و میوه جات ، مولتی ویتامین ها ، مکمل ها و... را در بر گیرد. توجه کنید که کمبود پروتئین و یا ویتامین و همچنین مواد معدنی در این پرندگان باعث به وجود آمدن بیماری هایی مانند کم خونی ، ریزش پر ، آنفولانزا و... میگردد. به همین خاطر ما توصیه اکید داریم که غذای پرنده دارای تنوع باشد ، چرا که دادن غذای تکراری برای پرنده خسته کننده خواهد بود و باعث به وجود آمدن انواع کمبودها در عروس هلندی خواهد شد.

رژیم غذایی برای عروس هلندی

بدین منظور همانطور که اشاره شد باید شامل آجیل ها ، دانه ها ، میوه ها و سبجیزات تازه باشد ؛ اما نیازی نیست که همه آنها را با هم در یک زمان به پرنده بدهید. برای تغذیه این پرنده ها میتوانید از سفیده تخم مرغ آب پز شده بهمراه خیار و هویج بعنوان صبحانه طوطی عروس استفاده کنید. بعنوان ناهار نیز میتوانید از انواع تخمهای گیاهی مانند کتان ، ارزن ، کلم بروکلی ؛ گشنیز ، حبوبات و... استفاده کنید. شام پرنده هم میتواند ترکیبی از سبزیجات مثل ریحان ، هویج ، جعفری ، سیب و... استفاده شود. برای میان وعده طوطی عروس هم میتوان از ترکیبی از موارد معرفی شده استفاده کرد.

میوه های مورد علاقه طوطی عروس هلندی

عروس هلندی به میوه هایی مانند گلابی ، توت ، کیوی ، پرتغال ، موز ، سیب ، هلو و آلو علاقه نشان میدهد. قبل از استفاده از این میوه ها حتماً باید آنها را ضدعفونی کنید ؛ زیرا که ممکن است میوه ها به تازه گی سم پاشی شده باشند.

نحوه غذا دادن به عروس هلندی

« نحوه غذا دادن به عروس هلندی »

سبزی جات مورد علاقه طوطی عروس هلندی

از نمونه سبزی جات که مورد علاقه این طوطی است میتوان به فلفل سبز ، چغندر ، کلم بروکلی ، سیب زمینی ، هویج ، گوجه فرنگی و ... می باشد. شما میتوانید با توجه به میل پرنده لیستی از انواع میوه جات را در برنامه غذایی پرنده بگنجانید.

غذاهای ممنوعه طوطی عروس

از نمونه غذاهایی که برای عروس هلندی مضر است میتوان به شکلات ، کلم و آووکادو اشاره کرد. حتی المکان سعی کنید که قفس پرنده را در جایی قرار دهید تا کودکان به پرنده دسترسی نداشته باشند و خوراکی های مضر مانند چیپس و پفک به آنها ندهند.

استفاده از مولتی ویتامین برای عروس

اگر عروس شما علاقه ای به خوردن میوه و سبزیجات ندارد میتوانید از محلول های مولتی ویتامین در آب آشامیدنی آنها استفاده کنید. اما اگر عروس هلندی شما اشتهای خوبی دارد از استفاده پیاپی از مولتی ویتامین ها اجتناب کرده و آن را به یکبار در هفته کاهش دهید.

آیا عروس هلندی ها به پروتئین احتیاج دارند؟

عروس هلندی نیز مانند تمامی موجودات زنده برای ادامه حیات به پروتئین نیازمند است. پروتئین مورد نیاز این پرنده میتواند از طریق تخم مرغ آب پز ، ماهی و مرغ پخته شده ، اسفناج ، پنیر و... تامین شود.

آیا عروس هلندی ها به پروتئین احتیاج دارند؟

عروس هلندی نیز مانند تمامی موجودات زنده برای ادامه حیات به پروتئین نیازمند است. پروتئین مورد نیاز این پرنده میتواند از طریق تخم مرغ آب پز ، ماهی و مرغ پخته شده ، اسفناج ، پنیر و... تامین شود.