تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

عملیات پس از خروج شترمرغ ها از تخم

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۴٫۲۹

حدود ۱۲ ساعت بعد از ترک خوردن اولین تخم ، جوجه ها از تخم ها خارج میشوند. در صورتیکه جوجه ها بعد از گذشت ۲۰ الی ۳۰ ساعت از تخم ها خارج نشدند میتوان پوسته ها را شکسته و به خروج آسانتر جوجه ها کمک کرد.

موضوع مهمی که در هنگام پرورش شترمرغ بابد به آن توجه کنید این است که ناف جوجه ها بعد از خشک شدن باید تا دو روز ضدعفونی شوند. جوجه های متولد شده را از دستگاه خارج کنید.

بعد از عملیات جوجه کشی شترمرغ نوبت به نگهداری جوجه های یکروزه این پرنده میرسید. با توجه به اینکه جوجه شترمرغ نسبت به جوجه یکروزه تمامی پرندگان بزرگتر بوده و حساسیت موضوع بر آن شدیم تا عملیات بعد از جوجه کشی شترمرغ را برایتان شرح دهیم.

عملیات بعد از جوجه کشی شترمرغ

« عملیات بعد از جوجه کشی شترمرغ »

جوجه شترمرغ های تازه هچ شده بعد از خروج از تخم باید حدود ۳ الی ۴ ساعت داخل دستگاه جوجه کشی بمانند تا خشک شوند. البته بعضی از پرورش دهندگان شترمرغ خود دارای اتاق هایی هستند که در آن پرنده را به کمک اشعه مادون قرمز خشک میکنند.

در زمان نگهداری شترمرغ های یکروزه باید به مکان نگهداری آنها دقت شود. برخی از پرورش دهندگان شترمرغ از جعبه های پلاستیک برای نگهداری جوجه شترمرغ ها استفاده میکنند. توجه کنید که کف جعبه ها باید زبر باشد ، زیرا درصورتیکه کف  جعبه صاف باشد ممکن است جوجه ها داخل آنها سُر بخورند و به پای آنها آسیب برسد.

اندازه رطوبت یکی دیگر از موارد مهم نگهداری شترمرغ ها است. رطوبت بیش از حد میتواند به بی تحرکی و کوتاهی پاهای پرنده منجر شود. همچنین رطوبت کم نیز میتواند باعث دهیتراته شدن جوجه ها و خشک شدن بند ناف آنها شود.

شترمرغ نر و ماده

« شترمرغ نر و ماده »

تعیین جنسیت این پرندگان نیز از دیگر مسائلی است که در هنگام پرورش شترمرغ حائز اهمیت می باشد. از حدود ۸ الی ۱۴ ماهگی جوجه شترمرغ ها علائم جنسی در آنها نمایان میشود. در این سن پر های شترمرغ نر به رنگ سیاه درآمده و پرهای شترمرغ ماده به رنگ قهوه ای در می آید. همچنین در سن حدود ۱۰ ماهگی نوک شترمرغ نر به رنگ صورتی روشن تغییر پیدا میکند اما رنگ نوک شترمرغ ماده سیاه می گردد.

در سن بلوغ اندام های جنسی شترمرغ نر و ماده کوچک میمانند ؛ اما در زمان جفت گیری بیضه های شترمرغ نر به اندازه یک مشت انسان بالغ در می آید. عموماً در هنگام ادرار و دفع فضولات اندام های جنسی شترمرغ نر قابل رویت است و با این روش میتوان به نر و ماده بودن شترمرغ پی برد.