تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آموزش پرورش طوطی سبز

بروز شده در : ۱۴۰۰٫۱۰٫۱۵

طوطی سبز یکی دیگر از طوطی سانان مورد علاقه ایرانیان است. این پرنده به نام طوطی اسکندر نیز معروف بوده و به طوطی بزرگ اسکندر " شاه طوطی " و به طوطی کوچک اسکندر " طوطی ملنگو " نیز میگویند. پرورش و نگهداری این نوع از طوطی ها سابقه طولانی دارد ؛ به طوری که گفته میشود پرورش طوطی سبز از سه هزار سال قبل از کشور هندوستان آغاز شده است. پرورش طوطی سبز شاه طوطی و ملنگو در ایران بدلیل زیبایی خاص و قابلیت تقلید صدا رواج دارد.

طوطی سبز

« طوطی سبز »

ویژگی های طوطی سبز

طوطی سبز پرنده ای دوست داشتنی است که بدلیل اجتماعی بودن خود در بین انسان ها محبوبیت دارد. البته این را باید بدانید که همه افراد نمیتوانند این پرنده را در خانه خود نگهدارند ؛ چرا که مراقبت از این پرنده ریاد بوده و این کار از عهده کمی بر می آید. طوطی های سبز دوست دارند تا با صاحب  خود بازی کنند و در کنار آن وقت بگذرانند. همین ویژگی این پرنده آن را بسیار باهوش جلوه داده و میتواند در مدتی کوتاه بسیاری از کارها را انجام دهد.

 

زیستگاه این طوطی ها اکثراً در مناطق آفریقایی و آسیایی مانند هندوستان ، بنگلادش و سریلانکا ، مناطق غربی و جنوبی سودان و دیگر مناطق گرمسیر است. همچنین با اطمینان میتوان گفت که زیستگاه این طوطی ها در هندوستان و پاکستان نیز وجود دارد. طبق تحقیقات قبلی حدود دویست سال قبل در هندوستان این پرندگان بدلیل داشتن صدایی زیبا و رنگی دلنشین توسط مسیحیان در قفس های گران قیمت نگهداری میشدند. چرا که این افراد معتقد بودند طوطی سبز میتواند صدای انسان ها را تقلید کند و با آنها صحبت کند.

قابل ذکر است بسیاری از این طوطی ها که از دست صاحبین خود فرار میکنند! ادامه زیست خود را در جنگلهای حاره ای و گرمسیری ادامه میدهند و همین مورد باعث شده تا در این مناطق پرورش این پرندگان بدلیل حمله این پرنده ها به مزارع ممنوع شود.

برخی از افراد تصور میکنند که طوطی های سبز بسیار بی استعداد هستند و ندرتاً چیزی را یاد میگیرند ؛ اما این باوری اشتباه است. طوطی های سبز قدرت یادگیری کلمات را دارند ، اما این میزان به اندازه قدرت یادگیری کاسکو نیست. همچنین این پرنده ها از نمونه پرنده هایی هستند که توانایی تقلید صدا را دارند ؛ به شرطی که از جوجه گی توسط انسان ها بزرگ شوند. توانایی تکلم در طوطی ملنگو نیز اغلب دیرتر از شاه طوطی ها اتفاق می افتد اما طوطی های ملنگو قدرت بیشتری در یادگیری کلمات مختلف دارند. در ضمن ملنگوها پر سر و صدا تر از شاه طوطی ها هستند.

طوطی سبز نر ماده

« طوطی سبز نر ماده »

همانطور که قبلا اشاره کردیم طوطی های سبز ملنگو و شاه طوطی بسیار باهوش بوده و قابلیت یادگیری دارند و با گذاشتن کمی زمان میتوانید انواع کارها و کلمات را به این طوطی ها آموزش دهید. بدین منظور میتوانید از روشهای تشویقی هم استفاده کنید.

بدن این طوطی ها همانطور که از نامشان پیداست سبزرنگ بوده و سر و گردن آنها کمی تیره تر است. دم این پرندگان نیز ترکیبی از رنگهای سبز ، آبی و زرد می باشد. بهتر است بدانید که طوطی های نر در سن 18 ماهگی حلقه های سیاه رنگی بر روی گردنشان ظاهر میشود و در مرور زمان هرچه مقدار بزرگ میشوند حلقه ها نیز به رنگهای صورتی و سپس آبی تغییر می یابند.

بازار فروش طوطی سبز

در حال حاضر افراد کمی طوطی سبز را پرورش می دهند و این پرنده معمولاً از کشورهای همجوار وارد میشود. قطب اصلی پرورش طوطی سبز کشورهایی نظیر پاکستان و هندوستان است. البته بدلیل ممنوعیت فروش این پرنده ها توسط دولت کشورهای نامبرده , واردات این پرنده ها بصورت قاچاق انجام میشود.

پرورش طوطی اسکندر

مهمترین چیزی که باید در زمان پرورش طوطی سبز به آن توجه کنید محل نگهداری این پرندگان است. در نظر داشته باشید که فضای کوچک اصلا برای پرورش طوطی سبز مناسب نیست ؛ فضای مورد نیاز و مناسب برای جفتگیری این پرندگان معمولاً 18 متر با ارتفاع دو متر است. فضای نگهداری طوطی نباید بسته باشد ، بلکه باید دارای نورگیری و هواگیری مناسب باشد. قفس طوطی نیز باید از میله های مناسب ساخته شود تا با جویدن طوطی از بین نرود. طوطی ها به شرایط آب و هوایی حساس نیستند و به سادگی میتوانند با هر آب و هوایی انس بگیرند.

نگهداری طوطی سبز

« نگهداری طوطی سبز »

تخمگذاری طوطی سبز

طوطی سبز بصورت معمول دوبار در سال در ماه های اردیبهشت و دی تخم میگذارند. در طبیعت این پرندگان برای جفتگیری به به قله درختان ، شکاف صخره ها و یا لانه های متروکه سایر پرندگان می روند. در پرورش طوطی های قفسی خوب است که مکانی را برای جفتگیری این پرنده ها اختصاص دهید. بدین منظور میتوانید از کنده درختان استفاده کنید.