تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

معرفی طوطی برزیلی یا طوطی کوتوله

ویرایش شده در : ۱۳۹۹٫۰۷٫۱۵

طوطی برزیلی یا همان طوطی کوتوله یکی از طوطی سانان محبوب ایرانیان است. این طوطی ها به دلیل ویژگی های ظاهری خود در ایران با نام طوطی کوتوله نیز شناخته میشود و اکثراً در مناطق جنگلی یافت میشود. زیسگاه اصلی این پرنده کشورهایی نظیر آمریکا ، آفریقا ، تانزانیا می باشد. جالب است بدانید که طوطی های برزیلی را نیز میتوان در مزارع کشاورزی دارای بوته و درخت نیز پیدا کرد. نام علمی این پرندگان Agapornis roseicollis بوده و در انگلیسی lovebird نامیده میشود. طوطی های برزیلی از راسته طوطی سانان و سرده طوطی کوتوله می باشد.

بیشترین قسمت های این طوطی به رنگ سبز بوده و در بخش هایی از سر و گردن دارای پرهایی به رنگ نارنجی می باشند. در قسمت هایی از نواحی پشتی و دم پرنده پرهایی به رنگ آبی نیز وجود دارد. این طوطی از نمونه پرنده های ریزجثه بوده و طول آن حدود 13 الی 17 سانتی متر و وزن آن حدود 40 الی 60 گرم می باشد.

طوطی برزیلی

« طوطی برزیلی »

طوطی های کوتوله ویژگی هایی مانند دم کوتاه ، منقار درشت ، بدن سبز و وجود حلقه سفید دور چشم دارند. جالب است بدانید که طوطی برزیلی فیشر ، طوطی برزیلی سیاه ، طوطی برزیلی نقابدار و طوطی برزیلی لیلیان دارای این حلقه سفید هستند و پنج گونه دیگر یعنی برزیلی ماداگاسکار ، برزیلی صورت قرمز ، برزیلی صورت هلویی ، برزیلی آبسینیان و برزیلی سوین فاقد این حلقه سفید هستند.

طوطی های برزیلی عمری کوتاه در حدود 15 سال دارند. تشخیص سن این طوطی ها مشکل می باشد ؛ به همین علت پیشنهاد میکنیم که در صورت خرید ، پرنده را از پرورش دهنده مطمئن خرید کنید تا از سن دقیق پرنده اطلاع پیدا کرده و مطمئن شوید.

راهنمای تشخیص جنسیت طوطی برزیلی

به علت اینکه طوطی برزیلی نر و ماده بسیار به یکدیگر شباهت دارند تعیین جنسیت آنها توسط افراد مبتدی مکل می باشد. اما روش های تست شده ای وجود دارند که به شما برای تشخیص جنسیت این پرنده ها کمک خواهند کرد. یکی از این روش ها تست لگن پرنده می باشد. بدین صورت که فاصله لگن طوطی های کوتوله ماده بدلیل تخمگذار بودن آنها از یکدیگر زیاد است. استخوان های کوتوله های نر نیز به یکدیگر چسبیده هستند. برای تشخیص این موضوع باید طوطی خود را به پشت نگهدارید و با انگشت خود میان دو پای پرنده را لمس کنید. در صورتی که فاصله بین دو لگن را احساس کردید مطمئن باشید که طوطی شما ماده است و در غیر اینصورت طوطی نر می باشد.

جفتگیری طوطی برزیلی نر و ماده

عملیات جفتگیری طوطی های کوتوله نیز مانند مرغ عشق ها است ؛ همان طور که مرغ عشق نر قبل از جفتگیری با آوازخوانی و خوردن نوک پرنده ماده آن را به جفتگیری تحریک میکند. طوطی کوتوله نیز این حرکات را برای نوع ماده انجام میدهد. در طبیعت تولید مثل طوطی ها از فصل بهار شروع شده و در صورتیکه تمامی پارامترهای جوجه کشی نظیر تغذیه ، لانه ، شرایط آب و هوایی و... فراهم شود این پرنده ها اقدام به جفتگیری میکنند.

بعد از انجام جفتگیری طوطی برزیلی ماده برای تخمگذاری به لانه میرود. پرنده در مدتی که در لانه حضور دارد حدود 4 الی 6 تخم میگذارد و در صورتی که تغذیه آن مرتباً در دسترسش باشد به مدت 23 روز روی تخم ها خواهد خوابید.

طوطی برزیلی نر و ماده

« طوطی برزیلی نر و ماده »

تغذیه طوطی برزیلی

بدلیل اینکه طوطی شما سالم بماند و به بیماری دچار نشود باید به غذای آن دقت کنید. همانطور که انسان ها برای سالم ماندن باید از انواع مواد مقوی پروتئین ، ویتامین و مواد معدنی تغذیه کنند ، پرندگان نیز باید انواع مواد ویتامین ها ، پروتئین و ویتامین ها برخوردار باشند.

متاسفانه برخی از پرورش دهندگان این پرنده از تخم کتان و یا ارزن برای تغیذه این طوطی ها استفاده میکنند و پرنده بعد از مدتی دچار مشکلات روحی و جسمی میشوند. به همین علت شما برای پیشگیری از انواع بیماری ها باید یک برنامه غذایی کامل و دقیق برای طوطی های کوتوله خود تدوین کنید. بدین منظور میتوانید از انواع میوه ها و سبزیجات مثل هلو ، سیب ، گلابی ، توت فرنگی ، موز ، هویج ، خیار ، کاهو ، کلم ، جعفری و ... استفاده کنید. همچنین شما میتوانید از پلت نیز استفاده کنید. پلت یک غذای کامل برای طوطی برزیلی می باشد که انواع ویتامین ها و مواد معدنی را درون خود جای داده است. برای میان وعده های غذایی نیز میتوانید از انواع دانه و حبوبات مثل تخم کتان ، دانه ارزن ، تخم آفتابگردان بدون نمک ، دانه خرفه ، دانه ریحان و ... برای تغذیه تکمیلی پرنده استفاده کنید.