تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

راهنمای ضدعفونی سالن مرغداری

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۴٫۱۰

پرنده هایی که از گوشت آن ها برای تغذیه استفاده میگردد در مقابل آلودگیها بسیار حساس هستند. مرغ نیز بدلیل نش بسیار پر رنگ خود در چرخه غذایی انسان از این قائده مستسنی نیست. به همین علت مرغداری باید بدون هیچگونه باکتری ، میکروب و آلودگی باشد ؛ چراکه عوامل بیماری زا به سادگی میتوانند پرورش پرنده را مختل کنند و یا باعث مرگ آنها شوند. حتی اگر عوامل بیماری زا باعث از بین رفتن طیور نشود ابن احتمال وجود دارد که تخم های نطفه دار تحت تاثیر بیماری قرار گرفته و مرغ و خروس های بعدی را تحت تاثیر قرار دهند و یا میکروب ها از طریق گوشت و تخم به انسان منتقل شود.

به این دلایل ضدعفونی و شستشوی مرغداری ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. شاید شما نیر با این سوال روبرو شوید که اگر با شستشوی سالن مرغداری و محوطه آلودگی ها تا حدی از بین میرود ؛ پس چه لزومی دارد که محیط نگهداری مرغ ضدعفونی گردد ؟

ضدعفونی سالن مرغداری

« ضدعفونی سالن مرغداری »

در جواب باید عرض کنیم که اگر چه این نظریه درست است ؛ اما میکروب ها و عوامل بیماری زا با شستشو از بین نمیروند ؛ به این دلیل باید محیط پرورش مرغ ها با استفاده از مواد شیمیایی بصورت کامل ضدعفونی شوند تا عوامل بیماری زا بصورت کامل برطرف شوند.

بسیاری از صاحب نظران عقیده دارند که ضدعفونی مرغداری را باید بعد از شسشوی کامل مکان انجام داد تا فرصت مناسب برای رشد باکتری ها فراهم نشود. به همین علت اکیداً توصیه میگردد که بعد از گذشت بازه زمانی 24 ساعت بعد از شستشو ، سالن مرغداری خود را مواد ضدعفونی پاکسازی کنید تا فرصتی برای رشد باکتری ها و میکروب ها باقی نماند.

ضدعفونی مرغداری را با چه موادی می توان انجام داد؟

پاک کننده هایی که دارای کلر هستند مانند کولین کلراید یا بنزالکونیوم کلراید برای اینکار مناسب می باشند. از دیگر ضدعفونی کننده ها مانند فرمالین هم که برای ضدعفونی دستگاه جوجه کشی استفاده میشود نیز میتوان برای ضدعفونی سالن مرغداری استفاده کرد. توصیه می‌کنیم که از فرمالین محلول ۵۰ درصد هم برای ضدعفونی کردن مرغداری استفاده کنید.

بعد از ضدعفونی داخل مرغداری نوبت به ضدعفونی دیوارهای داخل و خارج سالن میرسد.بدین منظور میتوانید از آهک استفاده کنید. توجه کنید که برای آهک پاشی هر ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر مربع باید هر ۲۵ کیلوگرم آهک را در ۵۰ لیتر آب حل کنید.

اما چگونه باید دیوار های داخلی و خارجی سالن مرغداری را آهک پاشی کنید؟ جواب این است که نیازی به آهک پاشی کامل دیواره ها نیست. کافیست تا ارتفاع ۱ الی ۱٫۵ متر دیواره ها را آهک پاشی کنید. اگر با محدودیت آهک مواجه نیستید ، می توانید محوطه خارجی را هم با استفاده از این ماده ضدعفونی کنید.

روش ضد عفونی سالن مرغداری

« روش ضد عفونی سالن مرغداری »

بعد از آنکه تجهیزات را نصب کردید درب ها و پنجره های سالن را کامل ببندید تا حشرات و حیوانات موذی نتوانند به سالن وارد شوند. سعی کنید که ضدعفونی سالن را دو روز قبل از جوجه ریزی باخل سالن انجام دهید. همانطور که توضیح داده شد از گاز فرمالین که از مخلوط پرمنگنات و فرمالدئید حاصل میشود برای ضدعفونی اقدام کنید.