تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آموزش روش های ضدعفونی کردن سال پرورش غاز و اردک

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۵٫۱۸

معمولاً پرندگان فصل بهار را برای تخمگذاری مناسب میدانند ؛ اما برخی از آنها نیز مانند غازها و اردک ها اواخر تابستان و اوایل زمستان را برای تخمگذاری و لانه سازی مناسب می بینند. اغلب پرندگان در صورتیکه شرایط سازگاری برای آشیانه سازی ، تولید مثل ، جیره ی غذایی خوب و شرایط آب و هوایی مناسب برخوردار باشند می توانند اقدام تخمگذاری و تولیدمثل کنند ؛ اما کمبود هر کدام از این موارد نیز ممکن است روی تخمگذاری آنها تاثیر منفی بگذارد.

ضدعفونی سالن پرورش غاز و اردک یکی از مواردی است که به سالم نگهداشتن و تضمین تخمگذاری این پرندگان نقش اصلی ایفا میکند. در این مطلب شما را با روش های ضدعفونی کردن سالن پرورش غاز و اردک را به شما آموزش خواهیم داد.

ضدعفونی کردن سالن غاز و اردک

« ضدعفونی کردن سالن غاز و اردک »

آموزش ضدعفونی سالن پرورش اردک و غاز

مراحل ضدعفونی سالن پرورش غاز و اردک عبارتند از :

  • ضدعفونی دیوارها
  • ضد عفونی کف سالن
  • ضد عفونی هوای سالن
  • ضد عفونی پای اردک ها و غاز ها

الف. ضدعفونی دیوارهای سالن

این مرحله اولین مرحله ضدعفونی سالن های پرورش غاز و اردک می باشد. در این مرحله شما باید پرنده های خود را از سالن خارج کرده و در محل دیگری نگهداری کنید. در این زمان باید به ضدعفونی دیواره های سالن را با آب و تاید بشورید و با مایع ضد عفونی کننده تمیز کنید.

ب. ضدعفونی کف سالن

در مرحله بعد باید کَف سالن را تمیز کرده و با مایعات شوینده بشورید. همچنین میتوانید از انواع مواد ضدعفونی کننده جامد و یا مایع برای تمیزکردن کف بهره ببرید.

ج. ضدعفونی هوای سالن

برای تمیز کردن هوای داخل سالن میتوانید از گاز فرمالدهید استفاده کنید.

د. ضدعفونی پای غاز ها و اردکها

بعد از گذشت مدت زمان ۲۴ ساعته از ضدعفونی سالن میتوانید غازها و یا اردک ها را وارد سالن کنید. اما باید به یاد داشته باشید که ضدعفونی پای این پرندگان نیز یکی از الزامات است ؛ چرا که بیشترین نقطه از بدن که با میکروب ها در تماس پوی پای این پرنده گان است. بدین منظور شما میتوانید در ورودی سالن از انواع اقسام مواد ضدعونی کننده برای ضدعفونی پای آنها استفاده کنید.

نظافت سالن پرورش غاز

« نظافت سالن پرورش غاز »

انتخاب بهترین ضدعفونی کننده

در هنگام انتخاب بهترین ضدعفونی کننده باید به موارد زیر توجه کنید:

  • قدرت میکروب کشی بالا داشته باشد و طیف وسیعی از میکروب ها را شامل شود.
  • غلظت ماده مناسب باشد.
  • قیمت مناسبی داشته باشد.
  • برای سیستم تنفسی مضر نباشد.
  • بتواند در آب به سادگی حل شود.
  • در بازار به وفور یافت شود.

در هنگام خرید این نوع مواد به نام آنها دقت کنید. عموماً ضدعفونی کننده هایی که با نام Cidial به اتمام میرسند از بین برنده میکروب ها هستند و ضدعفونی کننده هایی که در انتهای نامشان کلمه Stat وجود دارد عموماً متوقف کننده رشد باکتری ها و میکروب ها می باشند. بعنوان نمونه Bactericidal باکتری کش بوده و Coccidiostat متوقف سازنده رشد باکتری های کوکسیدیوزی می باشد. بنابرین در هنگام انتخاب ماده ضدعفونی کننده باید به نام ، قیمت ، حجم و درصد خطر آنها توجه کنید.

از چه نوع ماده ضدعفونی کننده ای بهتر است استفاده کنیم؟

مواد ضدعفونی کننده ای که در صنعتی طیور استفاده میشود شامل موارد زیر است :

الف. اسید کرسیلیک : نام دیگر این اسید کروزول و یا متیل فنل است. این ماده در حالت نرمال به رنگ زرد مایل به قهوه ای می باشد و بعد از حل شدن در آب به رنگ شیری در می آید. این این ضدعفونی کننده میتوان برای پاکسازی کف و دیوار سالن و همچنین حوضچه های پرندگان استفاده کرد.

مواد ضد عفونی کننده ای که معمولا در صنعت پرورش دام و طیور مورد استفاده قرار می گیرد شامل موارد زیر می باشد:

ب. ترکیبات کلر دار : این نوع ضدعفونی کننده در دو نوع مایع و پودری وجود دارد و در زمان ترکیب شدن با آب کلر آزاد میکند. این ماده برای پاکسازی به زمان بیشتری احتیاج دارد و در حضور مواد آلی از میزان ضدعفونی آنها کمتر میشود. این نوع مواد برای پاکسازی در  ورودی سالن مناسب می باشد.

ج. ترکیبات آمونیومی : این نوع ضدعفونی کننده ها بی بو و بی رنگ بوده و در کنار مواد دارای یون های منفی مانند صابون خاصیت خود را از دست می دهند. به همین علت اگر قصد ضدعفونی کف و یا دیواره های سالن را دارید باید از شستشوی سالن با مواد شوینده دیگر خودداری کنید.

د. اسیدهای آلی : به اسیدهایی اطلاق میشود که PH آنها کمتر از ۴٫۵ و بیشتر از ۲٫۵ می باشد. به همین علت خاصیت خورندگی ندارند و خصوصیت ضدمیکروبی خوبی دارند. نمونه هایی از آنها اسید فرمیک و اسید پروپیونیک هستند.

ه. حشره کش ها : حشره کش ها همان گازهایی هستند که برای از بین بردن حشرات در منازل استفاده میشوند. این محلول ها معمولاً در کپسول های بزرگی تزریق شده و در مرغداری ها وجود دارند. این نوع محلول ها از ترکیبات فسفات هستند و برای از بین بردن حشرات در سالن مورد استفاده قرار میگیرند.

ه- حشره کش ها : همان گاز هایی هستند که برای حشره کشی در منزل استفاده می شود معمولا در کپسول های بزرگی به منظور استفاده در مرغداری ها وجود دارند، آنها از ترکیبات فسفات هستند و برای از بین بردن حشرات موجود در هوای سالن استفاده می شود. بنابراین شما پس از ضد عفونی کف و دیوار ها برای ضد عفونی هوای درون سالن میتوانید از این گاز استفاده نمایید.

و. گازهای فرمالدهید : این نوع محلول ها معمولاً بصورت دو نوع مایع و جامد تهیه میشوند و به نوع مایع آن فرمالین و به نوع جامد آن فرمالدهید گفته میشود. برای ضدعفونی محل باید آن را در محلول حل کرده و به کمک پمپ های سم پاش محیط را سم پاشی نمایید.